Sen niemowlaka lub częściej jego brak to problem wielu świeżo upieczonych rodziców. Trzymiesięczne niemowlę przesypia średnio około 15 godzin na dobę. Co jednak z tymi, które śpią mniej, często się budzą i rzadko przesypiają ciągiem kilka godzin? Co może zakłócać sen niemowlaka? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
„Czemu moje dziecko nie chce spać” – to pytanie, często wypowiadane łamiącym się ze zmęczenia głosem, zadaje sobie wielu rodziców. Rwany sen niemowlaka odbija się na samopoczuciu rodziców, jednak należy pamiętać, że częste częściowe wybudzanie się dzieci jest naturalne i kiedyś z tego wyrosną.
Jeśli chcesz zadbać o optymalny sen swojego dziecka zastanów się, co może go zakłócać.
Temperatura w pokoju niemowlaka nie powinna być zbyt wysoka, optymalnie w nocy powinno to być około 18-21 stopni Celsjusza. Przed snem pokój, w którym śpi niemowlę warto wywietrzyć i zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Zbyt suche i ciepłe powietrze powoduje wysuszenie śluzówki, co może sprawiać trudność w oddychaniu a także częste infekcje. Temperatura w pokoju niemowlaka, gdy jest zbyt wysoka, może zakłócać jego spokojny sen.
Niemowlęta oddychają nosem. Jedynie, gdy płaczą łapią powietrze ustami. Dlatego tak ważne jest, by śpiący maluch miał czysty nos i mógł swobodnie oddychać. Katar u niemowlaka może zakłócać jego sen, gdyż dziecku ciężko złapać powietrze. Katar u niemowlaka może powodować, że jakość jego snu znacząco się obniża i dziecko wybudza się częściej niż zwykle. Jeśli maluch ma katar to szczególnie ważne jest, by powietrze w jego pokoju nie było suche, by było dobrze wywietrzone a nos dziecka oczyszczony.
Poduszka dla niemowlaka to kontrowersyjny temat dla wielu rodziców. Często wydaje im się, że z poduszką dziecku będzie wygodniej. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że niemowlę nie potrzebuje poduszki. Poduszka może przeszkadzać dziecku w zmianie pozycji główki, a przez to głowa może być wiecznie ułożona na jednym z boków.
Poduszka dla niemowlaka może przesłonić mu drogi oddechowe, utrudniając oddychanie a także spowodować, że dziecko się przegrzeje. Lepiej zrezygnować z poduszki bo może być jednym z powodów, dla których sen dziecka jest mniej komfortowy.
Ząbkowanie u niemowlaka może spowodować, że maluch, który wcześniej spał całkiem dobrze, nagle śpi mało, często się budzi, jest rozdrażniony. Wyrzynające się zęby mogą powodować swędzenie dziąseł, ból a także nadmierne ślinienie się. To wszystko nie pomaga ani zasnąć ani potem przespać kilku godzin z rzędu. W złagodzeniu objawów pomoże żel na dziąsła lub specjalny gryzak wypełniony wodą, który przed podaniem dziecku schładza się w lodówce. Ząbkowanie u niemowlaka na szczęście nie trwa wiecznie, w końcu minie i znów będziecie cieszyć się spokojnymi nocami.
Nocna przerwa w karmieniu niemowlaka również może powodować wybudzanie się. Niemowlęta, szczególnie te karmione jedynie mlekiem mamy, szybko robią się głodne bo pokarm naturalny jest lekkostrawny. W pierwszych miesiącach życia maluszek musi być też karmiony w nocy, przynajmniej 1-2 razy. Z czasem, gdy dziecko zacznie dostawać bardziej sycące pokarmy będzie przesypiać noc bez pobudki z powodu głodu. Jednak przez pierwsze miesiące nocna przerwa w karmieniu niemowlaka niestety nie może się udać.
Jak wybrać materac dla niemowlaka? Na rynku jest szeroka oferta materacy do łóżeczek więc warto wiedzieć na czym się skupić przy wyborze. Materac dla niemowlaka powinien być średnio twardy i mieć gładką powierzchnię. Dziecko nie może się w nim zapadać, musi mieć możliwość obrotu główki. Materac dla niemowlaka powinien być sprężysty, by po zwolnieniu nacisku wracał do swojego pierwotnego kształtu. Powinien być też przewiewny i z łatwością odprowadzać wilgoć.
Jeśli maluch nie chce spać to zawsze warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest mokra pieluszka. Nawet najbardziej chłonne modele mają swój limit i dziecku może być wilgotno. Wszystko co potrzebne do zmiany pieluchy warto mieć w zasięgu ręki, by móc przewinąć dziecko sprawnie i szybko, bez dodatkowego wybudzania ostrym światłem czy szukaniem rzeczy po pokoju.
Złe sny nie pojawiają się zwykle u niemowląt do pierwszego roku życia. Jednak niespokojny sen może być spowodowany brakiem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko, które w dzień otoczone jest bliskością może być zaniepokojone, gdy zostaje w nocy samo. Dziecko może tez odreagowywać jakieś nieprzyjemne sytuacje z przebiegu dnia, hałas, podniesiony głos, pozostawienie z kimś, kto nie jest mu tak bliski jak rodzic.
Ból brzucha u dziecka może spowodować problemy ze snem. U niemowlaka za ból brzucha może odpowiadać kolka, biegunka, zaparcie, niestrawność czy infekcja. Jeśli dziecko płacze, podkurcza nóżki to możesz podejrzewać, że ma kłopot z brzuszkiem, tym bardziej jeśli jest on napięty i twardy.
Niespokojny sen dziecka może tez być spowodowany zbyt wieloma bodźcami z przebiegu dnia. Nie muszą być to koniecznie nieprzyjemne zdarzenia. Zbyt dużo wydarzeń, zmiana rutyny, rodzinna uroczystość mogą spowodować, że dziecko będzie „naładowane” emocjami a jego sen będzie rwany. Maluchy bardzo cenią sobie rutynę, rytuały przed snem, stałe pory posiłków i spacerów. Dzięki temu czują się bezpieczne i przygotowane na to, co się wydarza w ciągu dnia.
Na rynku jest mnóstwo ślicznych ubranek dla maluchów. Nie wszystkie jednak są wygodne. Dziecko należy ubierać w sposób dostosowany do temperatury, warto sprawdzić jego karczek czy nie jest zimny lub spocony z przegrzania. Do spania najlepiej ubierać dziecko w body lub pajacyka, w zależności od temperatury z długimi lub krótkimi rękawami i nogawkami. Warto sprawdzić czy ubranko nie ma gdzieś wystającej metki, która może uwierać dziecko. Niemowlaka najlepiej nie przykrywać niczym, czym mógłby sobie zasłonić drogi oddechowe, najbezpieczniej będzie położyć go do snu w śpiworku.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, by pomóc niemowlakowi przespać spokojnie całą noc.
Jak radzić sobie z przeziębieniem, jak zareagować na pierwsze sygnały infekcji, co możesz zrobić w domu, a kiedy zasięgnąć rady lekarza – przeczytaj w naszym artykule.
Twoje maleństwo płacze i płacze, a Ty nie wiesz, co robić? Podpowiadamy, dlaczego malec może być rozdrażniony i radzimy, jak go uspokoić.
Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, ...
Kompletujesz wprawkę dla malucha i zastanawiasz się, czy na liście powinna znaleźć się poduszka? Odpowiadamy na pytanie, czy maluch powinien spać na poduszce, czy nie.
<p>W zeszłe lato używaliśmy klimatyzatora (taki z rurą, którą się wystawia za okno), byłam w ciąży i bardzo się cieszyłam, że ten klimatyzator jest. A teraz jest synek i nie wiem, boję się, że go owieje, jak latem włączymy taką klimę.</p>
<p>Moi rodzice mają w domu taka przenośną klimatyzację podłączana normalnie do prądu z LG to taki trochę starszy typ ale daje radę </p>
<p>Masz może jakaś na oku ?</p>