Malec uwielbia być na rękach, ale boisz się, że za bardzo go do tego przyzwyczaisz? To nie rozpuszczanie! Noś go, kołysz i przytulaj, to kontakt fizyczny, którego potrzebuje. Tłumaczymy, dlaczego tak jest i podpowiadamy jak prawidłowo nosić niemowlaka.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Dlaczego warto nosić dziecko?
#Czy można przyzwyczaić dziecko do noszenia?
#Czemu dziecko chce być noszone?
#Czy nosząc na rękach możemy zaszkodzić dziecku?
Dziecko na rękach czuje się pewnie. Bliskość i uwaga rodzica działa kojąco. Tulenie i noszenie sprawia, że niemowlę czuje się bezpieczne, a więź między nim i najbliższą osobą - mocniejsza.
Rozwój malucha pozbawionego ciepła zostaje zahamowany, zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. W przyszłości może mieć on kłopoty z okazywaniem uczuć i poczuciem własnej wartości.
Organizm kobiety już w trakcie porodu wytwarza hormony, które sprawiają że mama chce chronić i opiekować się dzieckiem. Noworodek uczy się bliskości i przywiązania stopniowo. Budowanie więzi to proces który trwa od 7 do 8 miesięcy. W tym czasie związek emocjonalny między dzieckiem a mamą umacnia się, a maluch zaczyna postrzegać mamę jako najważniejszą dla niego osobę.
Dzięki bliskości i wrażliwości. Będąc z dzieckiem uczysz się rozpoznawać i zaspokajać jego potrzeby. Kiedy maluch jest blisko, łatwiej Ci zrozumieć czego w danym momencie potrzebuje. Noszenie malca ułatwia zadanie i umożliwia lepsze poznanie dziecka. Bliskość i związane z nią poczucie bezpieczeństwa buduje więź i umacnia relacje.
Maluch już w Twoim brzuchu przyzwyczaił się do ciepła ciała, odgłosu bijącego serca, oddechu i kołysania. Wie, że jest to przyjemne, lubi to i chce być noszony. Jeśli boisz się, że dziecku będzie się to podobać za bardzo, zachowaj umiar. Nie rezygnuj z noszenia, ale wprowadź inne ciekawe dla niego atrakcje.
Noszenie dziecka to nie rozpieszczanie. Maluch potrzebuje mamy, jest całkowicie od niej zależny. Albo dostanie od Ciebie to czego potrzebuje w odpowiedniej ilości albo narazisz go na frustrację i lęk. Jedną z podstawowych potrzeb niemowlaka jest zaspokojenie bliskości. Pozostawiając go samemu sobie rozwijasz w nim postawę lękową. Maluch nie wie gdzie jesteś i czy wrócisz. Jeśli nie czuje Twojej obecności w sposób fizyczny, traci poczucie bezpieczeństwa.
Choć dla Ciebie łóżeczko to idealne miejsce na niemowlęcą drzemkę, dla malca jest puste i zimne. Po 9 miesiącach w brzuchu, przyzwyczajony do innego środowiska, noworodek płacząc, przypomina o sobie. Stęskniony za ciepłem ciała domaga się przytulenia i bliskości.
Choć noszenie pozytywnie wpływa na rozwój niemowlaka, w pewnym wieku może stać się przeszkodą. 6 miesięczny maluch zamiast na rękach powinien więcej czasu spędzać na ziemi, podejmując próby raczkowania i siadania.
Dzieci mają różne potrzeby. Obserwując dziecko dowiesz się jak długo i często je nosić. Są maluchy, które uwielbiają być na rękach i takie, dla których ważniejsza jest przestrzeń. Jeśli maluch wyciąga raczki możesz być pewna, że potrzebuje bliskiego kontaktu i chce, abyś go wzięła. Jeśli bliskość go irytuje, to znak że potrzebuje więcej „wolności”.
Wygodnie, zachowując bezpieczeństwo dziecka. Pozycja w jakiej je trzymasz musi być dostosowana do jego wieku i etapu rozwoju. Pamiętaj o tym aby:
Nie ciągnij go za raczki, nie łap mocno pod pachy. Unoś wsuwając przedramię pod bok, asekurując główkę. Podnoś go bokiem, aby widział co robisz i co się z nim dzieje. Jeśli się schylisz szybciej znajdzie się w Twoich ramionach.
Noworodka podnoś w pozycji półleżącej lub leżącej, nigdy pionowej. Trzymając go ułóż na rękach bokiem, na brzuchu lub w pozycji fasolki. Kiedy skończy 6 miesięcy możesz zacząć układać go na przedramieniu przodem do świata.
Noś malucha na jednym i drugim ręku stymulując oba boki ciała. W ten sposób uchronisz malca przed asymetrią, a sama nie przeciążysz jednego boku.
Maluch będzie czuł bliskość, a Ty będziesz miała wolne ręce i zdrowszy kręgosłup.
Pamiętaj! Zanim wybierzesz model sprawdź czy dziecko jest w nim dobrze podtrzymywane.
Czy Twoje dziecko nie daje się odłożyć do łóżeczka, budzi się przy byle szeleście, chce być wiecznie u Ciebie na rękach i nie toleruje nikogo poza Tobą? Jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje ...
Czy warto kłaść dziecko na brzuszku, szczególnie, jeśli niemowlę nie przepada za tą pozycją? Dowiedz się, dlaczego tak i jak sprawić, by maluszek polubił leżenie na brzuchu.
Pierwsze kroki dziecka są nieporadne. Jeśli jednak Twój szkrab całkiem nieźle opanował sztukę chodzenia, a piesze wędrówki są coraz dłuższe, sprawdź, czy porusza się prawidłowo. Podpowiadamy, na co warto zwrócić ...
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.
Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.