Dowiedz się, jak krok po kroku dopełnić formalności po porodzie.
Pierwszą formalnością po porodzie jest rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, w którym znajduje się szpital. Jeśli w ciągu 21 dni od wystawienia przez szpital karty urodzenia, maluch nie zostanie zarejestrowany, urząd zrobi to za rodziców. Jednak jest jedna ważna kwestia-imię zostanie wybrane w sposób losowy. Żeby dopełnić formalności po porodzie, można wybrać się do USC osobiście albo wypełnić dokumenty online.
Do rejestracji dziecka potrzebna jest karta urodzenia, którą wydaje szpital w ciągu trzech dni od porodu oraz dowód osobisty jednego z rodziców lub profil zaufany, e-dowód albo kwalifikowany podpis elektroniczny, jeśli rejestracja będzie odbywała się przez internet.
W dokumentach podaje się adres zameldowania jednego z opiekunów, który stanie się adresem zameldowania dziecka. Nie ma możliwości, żeby maluch był pozbawiony meldunku.
Po rejestracji dziecka otrzymuje się numer PESEL, zaświadczenie o zameldowaniu oraz skrócony akt urodzenia, który jest dostępny do odbioru w wersji papierowej lub elektronicznej. Usługa jest bezpłatna. Możliwa jest także rejestracja dziecka przez osobę upoważnioną przez jego rodziców.
Pierwsza formalność po urodzeniu dziecka wygląda trochę inaczej, jeśli rodzice nie są małżeństwem. W takim wypadku dodatkowo trzeba złożyć wniosek o uznanie ojcostwa. Można to zrobić przed porodem lub po np. w trakcie rejestracji dziecka w USC. Wtedy potrzebna jest obecność obojga rodziców.
Warto pamiętać, że nawet jeśli kobieta jest w trakcie rozwodu, ojcostwo zostanie automatycznie przypisane jej mężowi niezależnie od tego, czy jest on faktycznym tatą dziecka. Stanie się tak również w momencie, w którym od rozwiązania małżeństwa minęło mniej niż 300 dni.
Poznaj nasz zestaw wyprawkowy Baby Shower
Drugą w kolejności formalnością po porodzie jest zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Rodzice mają na to 7 dni od uzyskania numeru PESEL. Wystarczy, że jeden z opiekunów zgłosi się do działu kadr z informacją o konieczności podpięcia do ubezpieczenia nowego członka rodziny. W przypadku zmiany pracy czynność trzeba powtórzyć.
Rejestracja dziecka wygląda inaczej, jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą. Wtedy trzeba wypełnić formularz ZUS ZCNA i dostarczyć go do urzędu. Jeśli rodzice są bezrobotni, powinni zgłosić się do urzędu pracy. Niezależnie od tego, czy dziecko zostanie zgłoszone do ZUS, przysługuje mu bezpłatna opieka zdrowotna w ramach NFZ. Warto jednak dodać, że rejestracja dziecka jest obowiązkowa.
Kosinkowe to świadczenie rodzicielskie, które przysługuje osobom nieotrzymującym zasiłku macierzyńskiego, czyli przede wszystkim bezrobotnym, ale także studentom i osobom pracujących na umowach cywilnoprawnych, które nie opłacają składki chorobowej.
Kosinkowe wynosi 1000zł netto i jest wypłacane co miesiąc przez 52 tygodnie, jeśli kobieta urodziła jedno dziecko. Czas ten wydłuża się, jeśli urodziło się więcej dzieci.
Jakie formalności po porodzie trzeba dopełnić, żeby otrzymać to świadczenie? Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku opieki społecznej. Wniosek należy dostarczyć w ciągu 3 miesięcy od porodu, żeby świadczenie było przyznane od dnia narodzin. Kosinkowe jest wypłacane niezależnie od dochodu.
Poznaj silikonowe osłonki piersi LOVI Skin Touch>>
W tej chwili 800+ przysługuje wszystkim rodzinom już na pierwsze dziecko i niezależnie od dochodu. Formalności po porodzie, które należy dopełnić, żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, to zgłoszenie wniosku do ZUS.
Jeśli dostarczymy je w ciągu trzech miesięcy od narodzin, będzie przysługiwało od dnia porodu. Co ważne, aktualnie można składać wnioski tylko drogą elektroniczną.
Formalność po porodzie, o której często się zapomina, to wybór przychodni dziecka. To w niej maluch będzie np. przechodził bilanse zdrowia i szczepienia. Decyzję o wyborze przychodni możesz podjąć niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ w tej chwili nie obowiązuje rejonizacja.
Stworzyliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do ciąży i porodu wraz z partnerem.
Jak zająć się noworodkiem, który urodził się przed czasem? Dowiedz się, na czym polega i jak wygląda opieka nad wcześniakiem.
Noworodki większość doby zwykle przesypiają, tymczasem Ty masz wrażenie, że Twój maluch prawie nie śpi? Dowiedz się, co może wpływać na słabą jakość snu u dziecka.
Jakie korzyści przynosi dziecku masaż Shantala? Poznaj zalety zabiegu dla najmłodszych.
To, jak będziesz znosić połóg zależy między innymi od organizmu ale też wielu innych czynników. Niezależnie od tego, powinnaś wiedzieć, czego możesz się spodziewać, a co powinno zaniepokoić. W tekście przedstawimy ...
<p>Ja wszystko przygotowałam i mąż z kartką, co gdzie ma podrzucić, jeździł i załatwiał. Ogólnie mnie trochę przeraziła ilość tego wszystkiego, glownie dokumentow do kadr w pracy, po CC średnio się czułam, a trzeba to zrobić w miarę szybko.</p>
<p>U mnie również wszystko załatwił mąż ją nie musiałam się o nic martwić 🥰</p>
<p>W mojej sytuacji również wszystko mąż załatwiał. </p>