Stworzyliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do ciąży i porodu wraz z partnerem.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny, jest zwykle powodem ogromnej radości dla rodziców i ich bliskich. Może się wiązać jednak również ze stresem. Na stres pomoże planowanie kolejnych etapów ciąży, ponieważ daje to poczucie panowania nad sytuacją. W związku z tym stworzyliśmy krótki poradnik, który doradzi, w jaki sposób przygotować się do ciąży i porodu wraz z partnerem. Uwzględniliśmy w nim nie tylko dietę w ciąży, wyprawkę czy szkołę rodzenia, ale również inne istotne zagadnienia.
Pierwszym krokiem odbywającym się jeszcze przed zajściem w ciążę, powinna być rozmowa z partnerem. Rozmowa nie musi dotyczyć tylko gotowości do powiększenia rodziny, ale również obaw, wyobrażeń, a także dalszej przyszłości np. urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego. Oczywiście, przedyskutować powinno się również sytuacje materialną i przygotowanie się na nowe warunki.
Przed ciążą można również wykonać badania genetyczne, szczególnie, jeśli w rodzinie wcześniej pojawiały się choroby o takim podłożu. Istotne jest również wykonanie podstawowego pakietu badań przed ciążą i oczywiście obowiązkowa wizyta kontrolna u ginekologa.
O ile większość osób zdaje sobie sprawę, że dieta w ciąży jest ważna, to warto pamiętać, że zdrową dietę warto zacząć już kilka tygodni przed rozpoczęciem starań o dziecko. Zagadnienie to dotyczy nie tylko kobiety, ale również mężczyzny, ponieważ jedzenie zbilansowanych posiłków, wpływa korzystnie na jakość spermy. Ponadto oboje partnerów powinno zrezygnować z używek. Jeśli chodzi o suplementację – warto skonsultować ją z lekarzem, a wcześniej wykonać badania na niedobory.
Przed zajściem w ciąże warto również odwiedzić dentystę i skontrolować stan zębów, ponieważ próchnica może wpłynąć niekorzystnie na rozwój ciąży, a nawet doprowadzić do poronienia. Ponadto stan zębów mogą mocno pogorszyć mdłości, występujące u wielu kobiet w pierwszym trymestrze.
Kiedy jesteś już w ciąży, warto razem z partnerem pomyśleć o szkole rodzenia. Najlepszym momentem na rozpoczęcie zajęć jest drugi trymestr. Na zajęciach zdobędziesz informacje na temat porodu, laktacji, połogu, opieki i pielęgnacji dziecka oraz pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W szkole rodzenia zdobędziesz wiedzę również praktyczną, ponieważ na zajęciach prowadzone są na przykład ćwiczenia oddechowe, które przydadzą się podczas porodu.
Koniecznie uczestnicz w zajęciach razem z partnerem, ponieważ zdobyta wiedza, pozwoli wam poczuć się pewniej i ujarzmić stres. Jeśli okoliczności nie pozwalają na wspólne uczestnictwo, to możecie pomyśleć o szkole rodzenia online. Zajęcia w szkole rodzenia, czy te stacjonarne czy online, zazwyczaj organizowane są przez prywatne podmioty i są płatne, ale zdarzają się również takie, które są refundowane przez NFZ.
Poznaj nasz zestaw wyprawkowy Baby Shower
Na początku trzeciego trymestru warto wybrać szpital, w którym chcielibyście żeby odbywał się poród oraz napisać plan porodu. Przy wyborze szpitala zwróćcie uwagę na jego odległość od waszego miejsca zamieszkania i dojazd, opinie na temat porodówki oraz to, czy ciąża przebiega prawidłowo czy ewentualnie będzie potrzebny bardziej specjalistyczny sprzęt.
Plan porodu natomiast pozwoli wam opanować stres, a także zastanowić się, jakie rozwiązania mogą się sprawdzić na określone problemy, na przykład wypiszcie wszystkie metody łagodzenia bólu. Dzięki temu nie będziecie zastanawiać się w stresie, co jeszcze może przynieść ulgę. W planie porodu uwzględnij również na przykład: czy będzie z Tobą osoba towarzysząca, czy zgadzasz się na podanie oksytocyny, w jakiej pozycji chcesz rodzić, czy zgadzasz się na nacięcie krocza. Przykładowy wzór planu porodu znajdziesz w internecie. Oczywiście pamiętaj o tym, że poród może mieć różny przebieg i niekoniecznie odbędzie się całkowicie zgodnie z planem. Warto być gotowym na elastyczność, ponieważ plan porodu powinien być jedynie kierunkiem, w którym będziecie podążać, a nie jedyną możliwą drogą.
Wyprawkę dla noworodka do szpitala warto zapakować wcześniej, żeby być przygotowanym, jeśli dziecko postanowi przyjść na świat nieco szybciej. Najważniejszymi rzeczami, które powinny się znaleźć w wyprawca dla noworodka, są: dokumenty i badania(!!), pieluszki jednorazowe, pieluchy tetrowe, kilka sztuk upranych i wyprasowanych ubranek (w zależności od pory roku), chusteczki nawilżane, podkłady higieniczne, rożek lub kocyk i maść na odparzenia. Dodatkowo możesz również zapytać swoich znajomych lub poczytać na forach, jakie rzeczy mogą się dodatkowo sprawdzić i być ułatwieniem w szpitalu.
Poznaj innowacyjną butelkę LOVI Mammafeel, tak blisko piersi mamy!
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Kompletowanie wyprawki wiąże się ze sporymi wydatkami. Z czasem często okazuje się, że wiele akcesoriów w ogóle Ci się nie przydało. Podpowiadamy, z czego możesz spokojnie zrezygnować w oczekiwaniu na przyjście ...
Zastanawiasz się, jak wybrać dobry smoczek do karmienia i uspokajania? Dowiedz się, dlaczego warto postawić na smoczki silikonowe, jakie są ich zalety i czym się wyróżniają.
Aby ciąża rozwijała się prawidłowo, przyszła mama w ramach uzupełnienia diety, powinna przyjmować witaminy. Podpowiadamy, czemu suplementacja jest potrzebna i o jakich zasadach musi pamiętać ciężarna, aby nie ...
Wcześniej rodziłaś przez cesarskie cięcie i choć tym razem chciałabyś urodzić naturalnie, nie wiesz czy to bezpieczne dla Ciebie i maleństwa? Podpowiadamy, czy poród siłami natury po cesarce jest możliwy.