Zamierzasz niedługo wrócić do pracy, a Twój maluch nie chce pić mleka z butelki? Przy każdej próbie karmienia Twoje dziecko odwraca głowę zaledwie po kilku pierwszych łykach? Dowiedz się, z jakich powodów najczęściej maluch nie chce pić mleka modyfikowanego.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Powodów może być kilka. Wiele zależy od wieku malucha, jak również od tego jak do tej pory był karmiony. Problem jest dość poważny, gdy dotyczy kilkutygodniowych dzieci i mleko jest dla nich podstawowym posiłkiem. W sytuacji, gdy malec je już stałe pokarmy, mamy na szczęście jakąś alternatywę, ponieważ możemy mleko zastąpić innymi produktami mlecznymi.
Jeśli do tej pory Twoje dziecko było karmione piersią, ale musiałaś z jakichś powodów przejść na mleko modyfikowane, może się zdarzyć, że malec nie będzie chciał go pić. Najpewniej dlatego, że po prostu woli maminą pierś od butelki. Malec czując Twój zapach będzie oczekiwał, że przystawisz go jak zawsze do piersi. W takiej sytuacji warto poprosić babcię lub partnera o podanie dziecku butelki z mlekiem modyfikowanym, ponieważ nie będą mu się kojarzyć z karmieniem naturalnym.
Zdarza się, że dziecku po prostu nie pasuje kształt lub materiał, z którego został wykonany smoczek. Może je również denerwować to, że mleko płynie z butelki zbyt szybko lub za wolno. W takich sytuacjach warto wypróbować kilka rodzajów butelek, z różnymi smoczkami. Może się okazać, że dzięki tej zmianie dziecko zacznie chętnie pić mleko.
Jeśli dziecko nadal odmawia picia z butelki możesz spróbować je nakarmić łyżeczką lub podać mleko z kubeczka z ustnikiem.
Każde mleko ma nieco inny smak i może się zdarzyć, że dziecku nie będzie pasować nowa mieszanka, szczególnie, gdy wcześniej było karmione jedynie piersią. W takiej sytuacji nowe mleko należy zacząć wprowadzać stopniowo. Na początku mieszaj porcję mleka modyfikowanego z odciągniętym mlekiem z piersi. Potem, z każdym następnym dniem zmieniaj proporcje, zmniejszając ilość Twojego pokarmu.
Problem może się pojawić także u dzieci, które do tej pory były tylko na mieszance i muszą przejść na mleko następne, nawet wtedy, gdy wybierzesz mieszankę tego samego producenta. Tutaj również możesz zastosować metodę stopniowego przejścia.
Niechęć do mleka może być związana ze skokami rozwojowymi dziecka. Niemowlak nabywając nowe umiejętności będzie bardziej zainteresowany poznawaniem świata i tego, co go otacza niż jedzeniem. Może się zdarzyć, że przez nadmiar emocji i bodźców po prostu zapomni o tym, że jest głodny. Nie jest to na szczęście powód do niepokoju, ponieważ to etap przejściowy i po skoku rozwojowym dziecku z pewnością wróci apetyt.
Podczas ząbkowania dziecko bardzo często traci apetyt. Wyrzynające się ząbki i opuchnięte dziąsła sprawiają, że malec nie ma na nic ochoty. Jego apetyt zmniejsza się, ponieważ każde karmienie powoduje nieprzyjemny ból. Dodatkowo ciepłe mleko zamiast ukojenia, nasila przykre objawy ząbkowania.
W tej sytuacji najlepszą metodą będzie po prostu przetrwanie tego trudnego okresu. Możesz mu w czasie ząbkowania podawać nieco chłodniejszy pokarm niż zazwyczaj. Postaraj się być cierpliwa i nie denerwuj się na malucha, gdy będzie marudny i drażliwy. Gdy dziecku wyrżną się już ząbki z pewnością wróci mu ochota na mleko.
Czasem niechęć do picia mleka to objaw choroby. Dziecko nie będzie chciało pić z butelki, bo będzie pamiętać, że po każdym posiłku źle się czuje. Jeśli Twój malec nagle stracił chęć do jedzenia, a wcześniej nie miał z tym problemu, nie przechodzi aktualnie skoku rozwojowego i nie ząbkuje, to znak, że coś się dzieje.
Zwróć uwagę, jak się zachowuje tuż po posiłku. Może płacze po każdym karmieniu, bo np. boli go brzuszek. Jeśli pojawiła się do tego nieznana wysypka, skóra na policzkach jest zaczerwieniona, to może oznaczać nietolerancję na białka mleka krowiego. Sprawdź również czy dziecko nie ma gorączki. Czasem brak apetytu to początek infekcji. W obu przypadkach zgłoś się koniecznie na wizytę do lekarza.
Są dzieci, które po wprowadzeniu do diety nowych pokarmów, tak się w nich rozsmakowały, że mleko nie będzie już dla nich atrakcyjnym posiłkiem. To całkiem normalne, dlatego nie ma powodów do niepokoju, jeśli malec nie chce pić mleka, za to z chęcią je wszystkie inne potrawy.
Aby dostarczyć maluchowi wszystkich dostępnych substancji odżywczych, możesz zastąpić mleko innym posiłkiem mlecznym w postaci jogurtu czy kaszki.
Niemowlęta szybko rosną, a ich potrzeby zmieniają się. Półroczny maluch, który nie jest karmiony piersią, powinien zacząć dostawać tzw. mleko następne czyli oznaczone cyfrą „2”. Dowiedz się, jak wybrać ...
Nawet jeśli karmisz naturalnie, to pewnego dnia może pojawić się potrzeba, by nakarmić dziecko z butelki. Nawet jeśli karmisz naturalnie, to pewnego dnia może pojawić się potrzeba, by nakarmić dziecko z butelki. ...
Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.
Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne.
Niekiedy po karmieniu mlekiem modyfikowanym u dziecka pojawia się niepokój, prężenie, ulewanie i płacz. Brzuszek jest wzdęty i może być bolesny. Radzimy, jak poradzić sobie z problemami z brzuszkiem u malca karmionego ...
Spodobał mi się adtykuł choć mam nadzueję, że nie będę niebawem potrzebowała tych rad :) Mieszanie mm z mlekiem z piersi to dobry pomysł i podstęp zarazem, ale może dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje zmiany