Dlaczego maluch nie chce pić mleka modyfikowanego?

Zamierzasz niedługo wrócić do pracy, a Twój maluch nie chce pić mleka z butelki? Przy każdej próbie karmienia Twoje dziecko odwraca głowę zaledwie po kilku pierwszych łykach? Dowiedz się, z jakich powodów najczęściej maluch nie chce pić mleka modyfikowanego.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Dlaczego malec nie chce pić mleka modyfikowanego?

Powodów może być kilka. Wiele zależy od wieku malucha, jak również od tego jak do tej pory był karmiony. Problem jest dość poważny, gdy dotyczy kilkutygodniowych dzieci i mleko jest dla nich podstawowym posiłkiem. W sytuacji, gdy malec je już stałe pokarmy, mamy na szczęście jakąś alternatywę, ponieważ możemy mleko zastąpić innymi produktami mlecznymi.

Dziecku nie odpowiada forma podania mleka modyfikowanego

Jeśli do tej pory Twoje dziecko było karmione piersią, ale musiałaś z jakichś powodów przejść na mleko modyfikowane, może się zdarzyć, że malec nie będzie chciał go pić. Najpewniej dlatego, że po prostu woli maminą pierś od butelki. Malec czując Twój zapach będzie oczekiwał, że przystawisz go jak zawsze do piersi. W takiej sytuacji warto poprosić babcię lub partnera o podanie dziecku butelki z mlekiem modyfikowanym, ponieważ nie będą mu się kojarzyć z karmieniem naturalnym.

Smoczek do butelki jest źle dobrany

Zdarza się, że dziecku po prostu nie pasuje kształt lub materiał, z którego został wykonany smoczek. Może je również denerwować to, że mleko płynie z butelki zbyt szybko lub za wolno. W takich sytuacjach warto wypróbować kilka rodzajów butelek, z różnymi smoczkami. Może się okazać, że dzięki tej zmianie dziecko zacznie chętnie pić mleko.

Jeśli dziecko nadal odmawia picia z butelki możesz spróbować je nakarmić łyżeczką lub podać mleko z kubeczka z ustnikiem.

Dziecku nie pasuje smak mleka modyfikowanego

Każde mleko ma nieco inny smak i może się zdarzyć, że dziecku nie będzie pasować nowa mieszanka, szczególnie, gdy wcześniej było karmione jedynie piersią. W takiej sytuacji nowe mleko należy zacząć wprowadzać stopniowo. Na początku mieszaj porcję mleka modyfikowanego z odciągniętym mlekiem z piersi. Potem, z każdym następnym dniem zmieniaj proporcje, zmniejszając ilość Twojego pokarmu.

Problem może się pojawić także u dzieci, które do tej pory były tylko na mieszance i muszą przejść na mleko następne, nawet wtedy, gdy wybierzesz mieszankę tego samego producenta. Tutaj również możesz zastosować metodę stopniowego przejścia.

Dziecko przechodzi skok rozwojowy

Niechęć do mleka może być związana ze skokami rozwojowymi dziecka. Niemowlak nabywając nowe umiejętności będzie bardziej zainteresowany poznawaniem świata i tego, co go otacza niż jedzeniem. Może się zdarzyć, że przez nadmiar emocji i bodźców po prostu zapomni o tym, że jest głodny. Nie jest to na szczęście powód do niepokoju, ponieważ to etap przejściowy i po skoku rozwojowym dziecku z pewnością wróci apetyt.

Dziecko boleśnie ząbkuje

Podczas ząbkowania dziecko bardzo często traci apetyt. Wyrzynające się ząbki i opuchnięte dziąsła sprawiają, że malec nie ma na nic ochoty. Jego apetyt zmniejsza się, ponieważ każde karmienie powoduje nieprzyjemny ból. Dodatkowo ciepłe mleko zamiast ukojenia, nasila przykre objawy ząbkowania.

W tej sytuacji najlepszą metodą będzie po prostu przetrwanie tego trudnego okresu. Możesz mu w czasie ząbkowania podawać nieco chłodniejszy pokarm niż zazwyczaj. Postaraj się być cierpliwa i nie denerwuj się na malucha, gdy będzie marudny i drażliwy. Gdy dziecku wyrżną się już ząbki z pewnością wróci mu ochota na mleko.

Dziecko ma problemy zdrowotne

Czasem niechęć do picia mleka to objaw choroby. Dziecko nie będzie chciało pić z butelki, bo będzie pamiętać, że po każdym posiłku źle się czuje. Jeśli Twój malec nagle stracił chęć do jedzenia, a wcześniej nie miał z tym problemu, nie przechodzi aktualnie skoku rozwojowego i nie ząbkuje, to znak, że coś się dzieje.

Zwróć uwagę, jak się zachowuje tuż po posiłku. Może płacze po każdym karmieniu, bo np. boli go brzuszek. Jeśli pojawiła się do tego nieznana wysypka, skóra na policzkach jest zaczerwieniona, to może oznaczać nietolerancję na białka mleka krowiego. Sprawdź również czy dziecko nie ma gorączki. Czasem brak apetytu to początek infekcji. W obu przypadkach zgłoś się koniecznie na wizytę do lekarza.

Dziecko chce poznawać nowe smaki

Są dzieci, które po wprowadzeniu do diety nowych pokarmów, tak się w nich rozsmakowały, że mleko nie będzie już dla nich atrakcyjnym posiłkiem. To całkiem normalne, dlatego nie ma powodów do niepokoju, jeśli malec nie chce pić mleka, za to z chęcią je wszystkie inne potrawy.

Aby dostarczyć maluchowi wszystkich dostępnych substancji odżywczych, możesz zastąpić mleko innym posiłkiem mlecznym w postaci jogurtu czy kaszki.

Podobne artykuły

Dziecko siedzi w leżaczku bujaczku. Ma białe ubranko i niebieski śliniaczek. Mama i tata siedzą na podłodze oparci o kremową kanapę. Mają blond włosy. Mama ma miętowy sweter, a tata szarą bluzkę. Mama podaje dziecku mleko z butelki. Tata i mama uśmiechają się do dziecka. W tle widać regał z książkami. Czytaj więcej

8 rad przy przechodzeniu na mleko następne

Niemowlęta szybko rosną, a ich potrzeby zmieniają się. Półroczny maluch, który nie jest karmiony piersią, powinien zacząć dostawać tzw. mleko następne czyli oznaczone cyfrą „2”. Dowiedz się, jak wybrać ...

Dziecko przytula się do mamy i pije z butelki do karmienia. Ma blond włosy i niebieskie oczy. Patrzy w obiektyw aparatu. Czytaj więcej

9 rad, jak nauczyć dziecko pić z butelki

Nawet jeśli karmisz naturalnie, to pewnego dnia może pojawić się potrzeba, by nakarmić dziecko z butelki. Nie zawsze jednak jest to prosta sprawa, wiele dzieci odrzuca bowiem butelkę i smoczek. Zobacz, jak się do tego ...

Mama trzyma butelkę z mlekiem w dłoni. Ma różowe paznokcie i ciemne włosy oraz beżową bluzkę. Trzyma niemowlę w objęciach. Niemowlę ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Wybór butelki do karmienia - o czym warto pomyśleć, zanim kupisz?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.

Czytaj więcej

Z piersi na butelkę

Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne.

Mama trzyma dziecko w ramionach. Zamierza je nakarmić mlekiem z butelki. Patrzy na dziecko. Trzyma butelkę w dłoni. Ma beżową bluzkę i ciemne włosy. Dziecko ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Karmienie mlekiem modyfikowanym a zatwardzenie i ból brzucha u niemowlaka

Niekiedy po karmieniu mlekiem modyfikowanym u dziecka pojawia się niepokój, prężenie, ulewanie i płacz. Brzuszek jest wzdęty i może być bolesny. Radzimy, jak poradzić sobie z problemami z brzuszkiem u malca karmionego ...

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Nasze produkty

Spodobał mi się adtykuł choć mam nadzueję, że nie będę niebawem potrzebowała tych rad :) Mieszanie mm z mlekiem z piersi to dobry pomysł i podstęp zarazem, ale może dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje zmiany
Mama_Gratki