Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Mycie, wyparzanie, sterylizacja butelek i smoczków mogą wydawać się uciążliwe, ale są niezwykle ważne dla zdrowia maleństwa. Pozostawione resztki pokarmu to doskonała pożywka dla bakterii, a układ pokarmowy dziecka jest jeszcze niedojrzały i bardzo wrażliwy. Niedokładne mycie akcesoriów dla karmienia może spowodować zatrucia pokarmowe, biegunki, czy zakażenia grzybicze jak pleśniawki. Dlatego podpowiadamy, jak dbać o ich czystość.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Co na początek

Jeśli planujesz karmić butelką, zaopatrz się w kilka sztuk, abyś mogła przygotować ich sterylny zapas na cały dzień. Mamom karmiącym piersią wystarczy jedna butelka (np. do podania odciągniętego mleka). Przy zakupie dobrze jest spojrzeć na butelki z myślą o ich późniejszym utrzymaniu w czystości - najlepsze są proste butelki, bez zakamarków, z których trudno byłoby wydobyć resztki mieszanki.

Butelki i smoczki warto myć ręcznie, zyskasz wtedy pewność, że w zagłębieniach nie pozostały reszki pokarmu. Niezbędna będzie szczotka do czyszczenia, najlepiej taka, która posiada dwie końcówki - jedną do czyszczenia butelek, drugą do czyszczenia smoczków do karmienia.Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są smoczki silikonowe, przezroczyste. Smoczki z niejednorodnego silikonu mają cieńszą końcówkę, więc podczas mycia należy uważać, by jej nie uszkodzić.

Przygotowanie akcesoriów przed użyciem

Przed pierwszym użyciem a także przed każdym następnym trzeba butelkę, smoczek i nakrętkę umyć i wysterylizować.

Mycie

Nie należy pozostawiać resztek mleka w butelce. Po skończeniu jedzenia warto butelkę, smoczek i nakrętkę od razu umyć lub przynajmniej zalać wodą - bakterie nie namnożą się w resztkach pokarmu, a wypłukaną po użyciu butelkę i smoczek będzie łatwiej potem umyć.

Umyj butelkę, smoczek i nakrętkę pod bieżącą ciepłą wodą. Nie stosuj żrących czy silnych środków myjących, płyn do mycia naczyń wystarczy. Po umyciu dokładnie spłucz butelkę.

W dokładnym usunięciu resztek pokarmu pomoże Ci szczotka do butelek i smoczków, którą także po każdym użyciu należy dokładnie wymyć i opłukać oraz okresowo wyparzać.

Jeśli chcesz skorzystać ze zmywarki do naczyń, sprawdź, czy producent pozwala na mycie butelek w zmywarce, a po wyjęciu dokładnie obejrzyj butelkę, czy w załamaniach i zagięciach nie zostały resztki mieszanki. Warto ją jeszcze raz przepłukać przed wyparzeniem lub sterylizacją.

Sterylizacja akcesoriów do karmienia

Przed sięgnięciem po wysterylizowane akcesoria umyj ręce. Naczynia po sterylizacji wyjmuj szczypcami. Sterylizacja gwarantuje, że w butelce czy na smoczku nie przetrwają grzyby i bakterie. Jest kilka sposobów sterylizacji butelek i smoczków.

Gotowanie lub wyparzanie w garnku

Po zakupie i umyciu butelki i smoczka należy przed pierwszym użyciem gotować je przez 5 minut we wrzącej (bulgoczącej) wodzie. Potem wystarczy akcesoria wyparzać zalewając je wrzątkiem w garnku.

Sterylizator

Na rynku dostępne są różnego rodzaju sterylizatory: elektryczne, parowe, do użycia w mikrofalówce, posiadające funkcję gotowania na parze. W sterylizatorze butelki i smoczki poddawane są działaniu pary wodnej o temperaturze przekraczającej 100°C, dzięki czemu giną wszystkie zarazki, czas sterylizacji wynosi kilka minut, następnie przez kilka godzin można w urządzeniu w sterylnych warunkach przechowywać butelki. Z jednej strony sterylizator to jednorazowo spory wydatek, z drugiej jednak jest dużo wygodniejszy niż wygotowywanie akcesoriów w garnku, oszczędza wodę i przede wszystkim czas.

Butelki samosterylizujące

Na rynku dostępne są butelki samosterylizujące do użycia w mikrofalówce. Wystarczy wlać do specjalnego kapsla odpowiednią ilość wody, włożyć do niego nakrętkę i smoczek z założonym uchwytem, połączyć z butelką (poprzez zakliknięcie) i wstawić do odpowiednio nastawionej kuchenki mikrofalowej. Po 90 sekundach butelka i smoczek są wysterylizowane.

Tabletki i płyny do dezynfekcji naczyń i akcesoriów niemowlęcych

W tym przypadku umyte butelki i smoczki należy wstawić do garnka lub innego pojemnika z pokrywką, w zależności od produktu trzeba wlać trochę płynu lub zalać akcesoria roztworem wodnym powstałym po rozpuszczeniu tabletki. Po czasie podanym przez producenta w instrukcji, zazwyczaj po około pół godzinie, będą gotowe do użycia.

Do kiedy sterylizować

Sterylizację akcesoriów do karmienia niemowląt zaleca się do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Jednak jest to zawsze indywidualna decyzja. Jeśli układ pokarmowy dziecka jest wrażliwy, maluszek ma częste biegunki, w jamie ustnej często pojawiają się pleśniawki, to może warto sterylizować butelki i smoczki dłużej. Z drugiej strony jeśli dziecko zaczęło już raczkować, porusza się po podłodze, ząbkuje i wkłada wszystko do buzi, to sterylizacja mija się z celem. Gdy dziecko skończy rok, można traktować jego miseczki, kubeczki i butelki tak jak naczynia pozostałych członków rodziny, przy czym należy dbać o częstą wymianę zmywaków kuchennych, ścierek oraz o utrzymanie czystości w kuchni.

Higienicznie do końca

Po umyciu i sterylizacji czy wyparzeniu nie należy wycierać butelek i smoczków. Łatwo je wtedy zainfekować bakteriami ze ścierki czy pozostawić na nich drobinki z papierowego ręcznika. Mokre butelki i smoczki powinny samodzielnie wyschnąć, w tym celu trzeba postawić je, najlepiej do góry dnem, na czystej bawełnianej ściereczce lub skorzystać ze specjalnego stojaka - suszarki do butelek i smoczków.

Podobne artykuły

Niemowlę leży na poduszce ssie mleko z butelki szklanej LOVI Retro. Rodzic trzyma butelkę. Niemowlę ma blond włosy i jest ubrane w białą bluzeczkę oraz niebieskie spodenki. Rodzic ma białą koszulkę. Czytaj więcej

Karmienie mlekiem z butelki poza domem

Karmienie mlekiem z butelki poza domem nie będzie nastręczać trudności, jeśli się dobrze do tego przygotujesz. Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas spaceru, w co warto się zaopatrzyć, wybierając się w dłuższą ...

Mama karmi dziecko butelka Czytaj więcej

Bezpieczne karmienie butelką

Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.

Mama siedzi na łóżku i karmi córkę butelką z mlekiem. Córka siedzi tyłem do mamy. Mama ma ciemne włosy, córka jest blondynką i jest ubrana w różowy pajacyk. Czytaj więcej

Błędy w karmieniu butelką

Karmienie butelką nie jest trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by karmienie było bezpieczne i efektywne. Oto częste błędy, których należy się wystrzegać.

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Obok leży na kanapie szara poduszka. Czytaj więcej

9 zasad karmienia butelką latem

Latem łatwiej o ból brzuszka, wystarczy niewielkie przeoczenie w procedurach higieny czy standardach przygotowywania mleka modyfikowanego. Podajemy zasady karmienia mieszanką w czasie letnich temperatur.

Mama trzyma butelkę z mlekiem w dłoni. Ma różowe paznokcie i ciemne włosy oraz beżową bluzkę. Trzyma niemowlę w objęciach. Niemowlę ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Wybór butelki do karmienia - o czym warto pomyśleć, zanim kupisz?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Nasze produkty

Mamy sterylizator, bo dostaliśmy w prezencie. Gdybym miała kupić to bym nie kupiła bo uważam go za zbędny zakup. Spokojnie wystarczy samo wyparzanie butelek, czy smoczków. Jeśli ktoś tylko karmi butelką i uciążliwe jest to wyparzanie, to jak najbardz...
Kalina91
Zabusia nic takiego nie posiadam. :) Uważam, że jeśli ktoś karmi butelką to ok można jeśli się chce kupić sobie sterylizator ale jeśli ktoś butelki używa raz na jakiś czas to nie ma potrzeby. Spokojnie można sobie radzić bez. Po każdym karmieniu myje...
Kasia.S.
Ja nie mam żadnego sterylizatora. Butelki myje w płynie, a potem wszystko ładuje do garnka z wrzątkiem. Nic specjalnego do butelek i smoczków nie posiadam.
aneta7734