8 rad przy przechodzeniu na mleko następne

Niemowlęta szybko rosną, a ich potrzeby zmieniają się. Półroczny maluch, który nie jest karmiony piersią, powinien zacząć dostawać tzw. mleko następne czyli oznaczone cyfrą „2”. Dowiedz się, jak wybrać dla niego odpowiednią mieszankę.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Mleko następne to mleko, które dostaje niemowlę między 6. a 12. miesiącem życia, w okresie kiedy w jego diecie zaczynają pojawiać się nowe, niemleczne pokarmy. Półroczny maluch zaczyna być dużo bardziej ruchliwy i aktywny, zaczyna siadać, nierzadko raczkować. Jego pokarm musi być bardziej kaloryczny, zmienia się też zapotrzebowanie malucha na witaminy czy mikroelementy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze następnej mieszanki mlecznej.

1. Trzymaj się sprawdzonego

Jeśli Twoje dziecko piło już mleko początkowe danego producenta i ta formuła się sprawdziła - nie ma sensu eksperymentować. Brzuszek maluszka i jego żywienie to delikatna sprawa. Nie ma potrzeby zmieniać wypróbowanego produktu. Lepiej się go trzymać, kupując tylko kolejne mieszanki, dostosowane do wieku. Dzięki temu nie narazisz dziecka na żadną rewolucję w składzie ani w smaku.

2. Poradź się pediatry

Rynek oferuje duży wybór mieszanek mlecznych, część z nich jest specjalistyczna, łagodząca niektóre dolegliwości, z którymi może borykać się dziecko. Lekarz weźmie je pod uwagę doradzając pokarm.

3. Przeanalizuj potrzeby

Jeśli Twój maluszek ulewa, ma problemy z brzuszkiem (biegunki, zaparcia), ma niską odporność lub na przykład jest zagrożony alergią – na rynku znajdziesz mleko odpowiednie dla niego. Niektóre mieszanki mają w składzie probiotyki, prebiotyki, istnieją mieszanki hypoalergiczne albo wręcz preparaty mlekozastępcze.

4. Zwróć uwagę na skład

Mieszanki dopuszczone do obrotu przechodzą szczegółowe badania. Warto jednak porównać skład różnych produktów. Mleko powinno zawierać wapń (dla prawidłowego rozwoju kości i zębów), białko (budulec tkanek), tłuszcze i węglowodany (zapewniające energię), witaminy i składniki mineralne (żelazo, cynk, jod, selen, witaminy A, C, D, E i te z grupy B), nienasycone kwasy tłuszczowe (ważne dla rozwoju układu nerwowego, mózgu).

5. Bierz pod uwagę potrzeby dziecka

Koniecznie przeczytaj zalecenia producenta, co do ilości mieszanki, którą powinno dostawać Twoje dziecko na swoim etapie rozwoju. Między 7. a 9. miesiącem życia dziecka normą jest podawanie 3.-4. razy dziennie 180-200 ml mieszanki, później zwiększa się objętość mieszanki a zmniejsza ilość karmień. Pamiętaj jednak, że sa to dane orientacyjne i, o ile ważne jest, by dziecko zjadło konkretną ilość na dobę, to już ilość karmień może się różnić w zależności od dziecka. Może Twój maluszek woli jeść częściej i nie jest w stanie wypić naraz 200 ml? Dostosuj częstotliwość karmień do jego potrzeb. Zwracaj uwagę, czy prawidłowo przybiera i rośnie zdrowy.

6. Nie przekarmiaj

Pamiętaj, że nie każdy płacz oznacza głód. Staraj się trzymać określonych ilości mieszanki podawanych na dobę. Skonsultuj się ze swoim pediatrą, jeśli Twoje dziecko je znacząco mniej. Nie dopuść jednak, by przekroczyć normy, bo może to skutkować przekarmianiem i nadmiernym przyrostem masy ciała.

7. Wprowadzaj nowość powoli

Tak, jak z każdą nową potrawą czy pokarmem, również mleko modyfikowane trzeba wprowadzać stopniowo. Nawet najlepsza, sprawdzona mieszanka mleczna może akurat u Twojego dziecka wywołać niepożądaną reakcję. Jeśli do tej pory karmiłaś piersią, na początku spróbuj wymieszać małą ilość przygotowanej mieszanki ze swoim mlekiem. Obserwuj kilka dni czy maluszek dobrze reaguje. Podobnie postępuj, jeśli karmiłaś mlekiem modyfikowanym. Wymień jedną miarkę starego mleka na nowe. Następnego dnia zastąp już dwie miarki starego mleka nowym. Rób to stopniowo aż przejdziecie na nową mieszankę. W tym czasie szczególnie przyglądaj się maluszkowi i jego reakcjom na nowy pokarm.

8. Trzymaj się zasad

Pamiętaj, by czytać uważnie wskazania producenta. Każde mleko jest trochę inne i lepiej nie robić niczego na pamięć. Ważne, by nie zmieniać zalecanych proporcji. Nie zagęszczaj ani nie rozcieńczaj mleka na własną rękę. Pamiętaj też o tym, by zawsze wylać resztkę mieszanki, której nie zjadło dziecko. Nie nadaje się ona do ponownego podania. Zaraz po karmieniu wypłucz dobrze butelkę i smoczek, dzięki temu będzie łatwiej je później domyć. Przygotowuj mleko na bazie przegotowanej i ostudzonej wody. Zanim podasz mieszankę maluszkowi, zawsze sprawdź czy ma odpowiednią temperaturę.

Podobne artykuły

Czytaj więcej

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego? Jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka? Znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

Mama siedzi na kanapie z szarą narzutą i karmi dziecko butelką z mlekiem. Mama ma długie, kręcone blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Na kanapie leży niebieska poduszka.  W oddali stoi druga kanapa. Leżą na niej poduszki i żółta narzutka. Czytaj więcej

Pozycje karmienia butelką

Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką i na co zwrócić uwagę.

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Czytaj więcej

Z piersi na butelkę

Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne.

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Mama siedzi na białym krześle i  karmi dziecko butelką z mlekiem. Ma beżową bluzkę i ciemne włosy. Dziecko ma szare ubranko. Obok stoi biała szafka. Na szafce leży niebieski królik. Czytaj więcej

Karmienie butelką: 14 najczęściej zadawanych pytań

Karmienie butelką niemowlaka nie musi być trudne. Czym karmić? Jak często? Jak przygotować pokarm i akcesoria do karmienia? Odpowiadamy.

Nasze produkty

Przecież to samo napisam więc zdaję sobie z tego sprawę.
aneta7734
Aneta nie może ale na pewno dlatego, że miała już 9 miesięcy. :) Mleko z numerem 1 jest przeznaczone dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Mleko z numerem 2 jest przeznaczone od 6 miesiąca do roku a 3 powyżej roku i do 2 roku życia. a mleko 4 powyżej...
Kasia.S.
Moja córka od razu jak dostała mleko modyfikowane to zaczęła od dwójki, a nie jedynki. Ale może i dlatego, że jak dostała pierwszy raz mleko modyfikowane to już miała dziewięć miesięcy, a te pierwsze mleka są do szóstego miesiąca, a dwójki od szósteg...
aneta7734