Maluch ma infekcję i lekarz zlecił badanie moczu? Zastanawiasz się, jak pobrać mocz niemowlakowi? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Jak przygotować się do pobrania moczu
#Jak pobrać mocz od niemowlaka
#Jak zachęcić dziecko do siusiania
Jak prawidłowo pobrać próbkę do badania? To niełatwe, kiedy malec siusia w pieluszkę i jest za mały, żeby zawołać, kiedy ma potrzebę. Tym bardziej że próbkę trzeba pobrać zgodnie z instrukcję, inaczej wynik może być nieważny.
Zgodnie z zaleceniami należy zbadać mocz u każdego gorączkującego, bez wyraźnej przyczyny, dziecka w wieku do 2 lat.
Zanim zaczniesz się martwić tym, jak pobrać niemowlakowi mocz przygotuj niezbędne akcesoria. Dzięki nim zrobisz to prawidłowo. Przestrzegaj zasad, bo zanieczyszczony mocz może dać fałszywy wynik. Przed przystąpieniem do działania, miej pod ręką:
Jeśli chcesz mieć pewność, że zrobisz to dobrze, porozmawiaj z lekarzem. Pediatra poinstruuje Cię i podpowie, jak pobrać mocz niemowlęciu. Choć mocz do badania powinien być pobrany ze środkowego strumienia, w przypadku niemowląt dopuszcza się próbki pobrane z woreczka, przyklejonego na umyte kroczę dziecka. Niemowlęta siusiają często i w małych ilościach, dlatego pobranie moczu ze środkowego strumienia jest niewykonalne.
W pierwszej kolejności umyj malcowi mydłem okolice krocza. Umyte miejsce spłucz dokładnie pod bieżącą wodą. Zrób to szybko, bo szum wody może zachęcić malca do siusiania. Wytrzyj dziecko jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Na tym, którego używacie zwykle, mogą znajdować się bakterie, mogące zanieczyścić próbkę moczu.
Przyspieszysz proces, jeśli przetrzesz okolice cewki. Zrób to jałowym kompresem, nasączonym odpowiednim antyseptykiem. Stymulacja spowoduje, że maluch zacznie siusiać. Bądź gotowa. To moment, w którym możesz złapać próbkę do pojemnika.
Jeśli lekarz zlecił ogólne badanie moczu, a nie to na posiew, wystarczy, jak maluszek nasiusia do woreczka. Woreczki kupisz w aptece. Dowiesz się z instrukcji, jak założyć woreczek na mocz niemowlakowi. Kup kilka sztuk, bo złapanie moczu za pierwszym razem może być trudne. Po umyciu i wysuszeniu skóry malca naklej woreczek tak, aby obejmował okolice cewki moczowej. Najwygodniej będzie, jeśli zaczniesz przyklejać go od dołu do góry. Nie martw się tym , jak przykleić woreczek na mocz niemowlakowi. Ma on część samoprzylepną, pokrytą antyalergicznym klejem, co sprawia, że trzyma się w odpowiednim miejscu.
Nie przelewaj moczu do pojemnika! Sklej go, nie dotykając brzegów woreczka palcami. Włóż całość do pojemnika na mocz i zamknij go szczelnie. W trakcie przelewania mogłabyś skazić próbkę.
Gotową próbkę zawieź do laboratorium. Jeśli nie możesz zrobić tego w ciągu 2 godzin od pobrania, przechowuj ją w lodówce, nie dłużej niż 24 godziny.
Starszego malucha łatwiej nakłonić do siusiania. Czasem wystarczy małe przekupstwo.
Jak pobrać mocz u niemowlaka, który nie siusia na zawołanie? Warto próbować zaraz po przebudzeniu. Zwykle wtedy moczu jest najwięcej.
Jeszcze budzącego się malca zabierz szybko do łazienki, umyj i naklej woreczek. Sprawdź wcześniej, jak założyć niemowlakowi woreczek na mocz, bo kiedy maluch zacznie się wiercić w łóżeczku, dając znać, że zbliża się koniec jego drzemki, nie będzie na to czasu. Jeśli szkrab nie wysiusia się od razu, poczekaj chwilkę. Nie ubieraj go w śpioszki. Zimno zwykle powoduje u dziecka siusianie. Odkręć kran, szum wody działa podobnie. Czasem pomaga masaż. Połóż malca na brzuszku na swoich kolankach i masuj odcinek lędźwiowy. Podaj malcowi picie. Niemowlęta siusiają zwykle 20-30 minut po karmieniu.
Poznaj objawy i sposoby leczenia infekcji dróg moczowych u niemowląt.
„Rodzice małych dzieci to tylko o zupkach i kupkach” mówią zdegustowani znajomi. My jednak popieramy i rozumiemy rodziców, bo kupka to bardzo ważna sprawa. Można z niej wiele wywnioskować o stanie zdrowia maluszka. ...
Kiedy maluch choruje podanie leków to przykra konieczność. Jak prawidłowo to robić, aby nie zaszkodzić maleństwu? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać sięgając po domową apteczkę.
Lato to dobry moment na naukę korzystania z nocnika. Jeśli więc czujesz, że maluch jest na to gotowy zacznijcie trening. Podpowiadamy, jak zachęcić malucha do siadania na nocnik i na dobre pożegnać pieluszkę.
Zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki to zupełnie coś innego. Na co zwracać uwagę w zależności od płci? Zanim nabierzesz wprawy, podpowiemy Ci, jak prawidłowo przewinąć chłopca i co kontrolować, aby w porę ...