Zmiana pieluchy u chłopca różni się zupełnie od zmiany pieluchy u dziewczynki. Zanim nabierzesz wprawy, podpowiemy Ci, jak prawidłowo przewinąć chłopca i co kontrolować, aby w porę dostrzec możliwe nieprawidłowości.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Opieka nad noworodkiem może przysparzać trudności. Z czasem wszystko stanie się łatwe i większość czynności, jak np. zmianę pieluchy będziesz wykonywać automatycznie. Na razie zapamiętaj najważniejsze wskazówki.
Pieluszki dla chłopców i dziewczynek są jednakowe. Choć budowa anatomiczna sprawia, że w trakcie zabiegów higienicznych należy wykonać inne czynności, samą pieluszkę zakłada się tak samo.
Rozłóż pieluchę tak, aby obrazek był przodem do Ciebie. Napy powinny być z tyłu. Zapnij ją w taki sposób, aby zostawić nieco luzu, nie zapinaj zbyt ciasno. Pieluszka nie powinna krępować ruchów dziecka ani obcierać jego delikatnej skóry. Sprawdź, czy między brzuszkiem a pieluszką jest nieco miejsca. Maluch powinien móc swobodnie oddychać. W dodatku zbyt ciasno zapięta pielucha może u chłopca spowodować przegrzanie jąder.
Podczas zmiany pieluszki nigdy nie ciągnij dziecka za stópki. Unieś pupę malca, podkładając swoją dłoń pod jego pośladki.
Zrobisz to dobrze, jeśli oczyścisz z resztek moczu i kału penisa oraz okolice cewki moczowej. Pamiętaj o higienie pachwin, moszny i pośladków. Jeśli ich nie umyjesz, skóra malucha może się odparzyć. Unieś mosznę i dokładnie umyj skórę pod nią. Używaj wody z mydłem. Unikaj chusteczek, chyba, że nie masz pod ręką wody z mydłem.
Pupę myj od przodu do tyłu, na końcu myjąc odbyt. Dzięki temu zanieczyszczenia nie dostaną się do cewki moczowej. Po wszystkim osusz maluchowi pośladki, a przed założeniem nowej pieluszki nasmaruj kremem penisa, pachwiny i mosznę.
Myjąc siusiaka, nie odciągaj dziecku napletka. Odchyl fałd skórny jedynie do odsłonięcia ujścia cewki moczowej. U dorosłego mężczyzny jest on luźny, można swobodnie go zsunąć. U noworodka jest fizjologicznie sklejony z żołędzią prącia. Odciąganie na siłę boli, może spowodować ranki, a nawet stan zapalny. Napletek sam się odklei, zwykle koło 3. roku życia dziecka.
Przewijając malca bądź uważna. Pewne objawy mogą być niepokojące:
Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia swobodne siusianie. Napletek zasłania ujście cewki moczowej, przeszkadzając w oddawaniu moczu. Mocz wypływa delikatną strużką lub zbiera się pod skórą. Stulejka może mieć podłoże fizjologiczne lub być spowodowana stanem zapalnym żołędzi.
Z reguły stulejka ustępuje sama i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak powoduje silny dyskomfort i blokuje przepływ moczu, problem należy skonsultować z lekarzem. W niektórych przypadkach, u dzieci powyżej 4. roku życia, stulejkę leczy się chirurgicznie. Zanim jednak lekarz zdecyduje o konieczności wykonania zabiegu, przepisze maść sterydową lub w znieczuleniu miejscowym dokona próby ściągnięcia napletka.
Jeśli zauważysz, że jedno jądro jest powiększone, jego powierzchnia gładka, a skóra wokół napięta, prawdopodobnie między błonami wokół jąder nagromadził się płyn. Ma on chronić jądro przed uszkodzeniem, zdarza się jednak, że równowaga między jego ilością a wchłanianiem zostaje zaburzona. Poinformuj lekarza o swoich podejrzeniach.
Choć wodniak nie powoduje dyskomfortu u dziecka, może prowadzić do przepukliny. Podczas procesu zstępowania, czyli migracji jądra z jamy brzusznej do moszny, powstaje wyrostek pochwowy otrzewnej. Wnika on do kanału pachwinowego i podążając obok gonady, ułatwia jej przemieszczanie się. W większości przypadków gdy jądro osiągnie swoje prawidłowe położenie, następuje stopniowe zarastanie światła uchyłka. Jeżeli pozostaje drożny, może objawiać się pod postacią przepukliny lub wodniaka, ale może również nie dawać żadnych objawów.
Otwarte wyrostki pochwowe występują u większości noworodków. Ten uwięziony w kanale pachwinowym i mosznie fragment otrzewnej, tworząc uchyłek jamy otrzewnowej stanowi potencjalny worek przepuklinowy. Dodatkowe czynniki, takie jak wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne, zwiększona produkcja płynu otrzewnowego czy osłabiona struktura tkanek sprzyjają powstaniu przepukliny albo wodniaka.
Zwykle wodniak wchłania się sam. Proces przyspieszysz, unosząc mosznę dziecka ku górze np. w trakcie przewijania.
Jądra u chłopca powinny stąpić do moszny, zanim maluch przyjdzie na świat. Jeśli w życiu płodowym dziecka tak się nie stanie i jedno lub oba jądra nie znajdą się w mosznie, mówimy o wnętrostwie. Dotyka ono około 5% donoszonych noworodków i 21% wcześniaków. Maluch po urodzeniu zostanie zbadany przez lekarza neonatologa. Jeśli będzie on podejrzewał wnętrostwo, poinformuje Cię o dalszych krokach.
Zdarza się, że jądra u chłopca stępują już po przyjściu na świat. Jeśli jednak nie pojawią się we właściwym miejscu do 3. roku życia dziecka, problem należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli potwierdzi diagnozę, w pierwszej kolejności zleci kurację hormonalną.
Jeśli kuracja jest nieskuteczna lub z jakichś powodów niemożliwa do przeprowadzenia, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Operację przeprowadza chirurg urolog. W trakcie operacji poszerza kanał pachwinowy i wydłuża powrózek nasienny, na którego końcu jest jąderko. Rekonwalescencja z reguły nie trwa długo i maluch dobę po zabiegu może wracać do domu.
Nie zwlekaj z leczeniem. Warunki panujące w jamie brzusznej są nieodpowiednie dla rozwoju jąder i może dojść do powikłań.
Charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem ujścia cewki moczowej na prąciu u chłopca. Znajduje się ona po brzusznej stronie między żołędzią a kroczem, a nie na szczycie żołędzi.
W zależności od miejsca ujścia cewki moczowej podejmuje się decyzję o ewentualnym zabiegu chirurgicznym. Może to być problem kosmetyczny, który nie wymaga interwencji lub przyczyna poważnych problemów, jak kłopoty z oddawaniem moczu.
Spodziectwo leczy się chirurgicznie, tworząc typowe ujście cewki moczowej. Zabieg, w zależności od rodzaju wady wykonuje się, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Z wizytą do chirurga najlepiej udać się, kiedy maluch skończy 6 miesięcy. Lekarz poinformuje o dalszym postępowaniu.
Podczas pierwszych chwil po porodzie oraz tych kilku dni, które spędzicie wspólnie w szpitalu, Twoje dziecko zostanie poddane wielu rutynowym badaniom i sprawdzianom.
Odparzenia skóry u niemowlaka to jeden z częstszych problemów, z którymi borykają się młodzi rodzice. Poznaj prawdy i mity dotyczące odparzeń u niemowląt.
„Rodzice małych dzieci to tylko o zupkach i kupkach” mówią zdegustowani znajomi. My jednak popieramy i rozumiemy rodziców, bo kupka to bardzo ważna sprawa. Można z niej wiele wywnioskować o stanie zdrowia maluszka. ...
Wbrew pozorom dostosowanie ubioru dziecka do temperatury powietrza i pogody jest trudną sztuką, szczególnie dla niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Nos, gardło i uszy są ze sobą połączone i w znaczący sposób wpływają na siebie nawzajem. U małego dziecka narządy te są też bliżej siebie niż u dorosłego, dlatego wystarczy katar, by maluch nabawił się zapalenia ucha.