Lato to dobry moment na naukę korzystania z nocnika. Jeśli więc czujesz, że maluch jest na to gotowy zacznijcie trening. Podpowiadamy, jak zachęcić malucha do siadania na nocnik i na dobre pożegnać pieluszkę.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Kiedy dziecko jest gotowe na nocnik
#Jak poznać czy dziecko jest gotowe na nocnik
#Jak zachęcać malca do siusiania na nocnik
Umiejętność korzystania z nocnika to ważny etap w rozwoju dziecka. Zanim jednak maluch opanuje tę sztukę, musi dorosnąć do zmiany.
W okolicach drugiego roku życia dojrzewa układ nerwowy malca. Pęcherz moczowy powiększa się, a mięśnie zwieracza rozwijają. To czas, w którym maluch naturalnie dojrzewa do pożegnania z pieluszką. Jeśli rozpoczniesz naukę zbyt wcześnie, nic z tego nie wyjdzie bo maluch „nie doniesie” do nocnika. Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika między 2 a 3 rokiem życia. Z reguły dziewczynki szybciej opanowują tę sztukę.
Dzieci rozwijają się w różnym tempie, a gotowość fizjologiczna to nie wszystko. Maluch musi być świadomy własnych potrzeb, zauważyć że chce siusiu, a parcie na pęcherz, to znak, że czas skorzystać z nocnika. Obserwuj malca. Jeśli zauważysz, że w trakcie „brudzenia” pieluszki przystaje lub idzie w kąt pokoju, to sygnał dla Ciebie, że wie co się z nim dzieje. Umiejętność prawidłowego odczytywania przez dziecko potrzeb własnego organizmu, to początek drogi do pożegnania z pieluchą.
Dziecko musi także rozumieć czego od niego oczekujesz. Umieć wykonywać proste polecenia, współpracować i reagować na prośby. Być świadome nabywania nowych umiejętności i cieszyć z sukcesów.
Maluch powinien umieć przez chwilę spokojnie usiedzieć. Jeśli wytrzymuje kilka chwil w miejscu, wysiedzi również na nocniku.
Sucha pieluszka po drzemce i coraz dłuższe przerwy w jej moczeniu to kolejny sygnał świadczący o jego gotowości do nocnikowego treningu.
Nocnik to nie zabawka dlatego zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się czy warto inwestować w droższy z melodyjką obwieszczającą, że maluch właśnie do niego nasiusiał. Zamiast wykorzystywać go do załatwiania potrzeb, szkrab może używać go do zabawy, wrzucając klocki w oczekiwaniu na dźwięk.
Jeśli chcesz mieć pewność, że maluch polubi swój nocnik weź go do sklepu i pozwól mu wybrać taki, który zaakceptuje. Nie kupuj sama nocnika o dziwnym kształcie. Siusianie do „misia” czy na plecy żyrafy może odstraszać i zniechęcać dziecko.
Wytłumacz maluchowi do czego służy nocnik i jak wygodnie będzie mu bez pieluszki. Pozwól szkrabowi obejrzeć nowy przedmiot, przymierzyć go, usiąść na nim i nieco się oswoić przed podjęciem prób. Wykorzystaj ulubionego pluszaka i pobawcie się w „wysadzanie” misia.
Możesz zabrać malca do łazienki i pokazać, o co chodzi korzystając z toalety. Bywa, że dzieci naśladując dorosłych, zamiast nocnika wybierają sedes. Jeśli Twój maluch wybierze dorosłą toaletę, kup specjalną nakładkę, aby w trakcie załatwiania potrzeby stabilnie siedział.
Nie zakładaj malcowi pieluchy, pozwól mu biegać w łatwych do ściągnięcia majtkach lub na golasa. To ułatwi „łapanie” sików do nocnika. Jeśli się nie uda i szkrab narobi na podłogę, posprzątaj i wrzuć nieczystości do nocnika. W obrazowy sposób pokażesz dziecku, gdzie jest ich miejsce.
Kontrolowanie pęcherza podczas snu to trudna sztuka i wymaga więcej czasu. Jeśli dziecko korzysta z nocnika w dzień, wcale nie oznacza to, że w nocy będzie wybudzało się na siusiu lub trzymało do rana. Kiedy zacznie budzić się z suchą pieluchą to znak, że jest gotowe na rezygnację z niej również w nocy. Dopóki jednak rano jest pełna, zakładaj ją na noc. Nie wpłynie to negatywnie na świadomą naukę załatwiania potrzeb do nocnika w ciągu dnia.
Nauka wymaga czasu, bądź cierpliwa i wyrozumiała. Wpadki będą się zdarzały i malec nieraz zapomni się w zabawie. Może się zdarzyć się, że dziecko, które opanowało tę umiejętność przestanie kontrolować potrzeby fizjologiczne. Taki regres z reguły wiąże się ze stresującą zmianą jak pojawianie się rodzeństwa. Jeśli maluch odmówi współpracy i nie będzie chciał korzystać z nocnika, schowaj go i naukę odłóżcie na później. Nie krytykuj i nie okazuj rozczarowania, poczekaj, aż dojrzeje do zmiany.
Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian skórnych pojawiających się u niemowląt. Dowiedz się, co może być jej przyczyną, jak możesz jej zapobiegać oraz leczyć.
Pierwsze kroki dziecka są nieporadne. Jeśli jednak Twój szkrab całkiem nieźle opanował sztukę chodzenia, a piesze wędrówki są coraz dłuższe, sprawdź, czy porusza się prawidłowo. Podpowiadamy, na co warto zwrócić ...
Kiedy moje dziecko zacznie mówić? - to pytanie niezmiennie nurtuje rodziców małych dzieci. Pomożemy znaleźć Ci odpowiedź.
Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.