Afty to częsta dziecięca przypadłość. Choć nie są groźne, nie zawsze znikają same. Skąd się biorą i jak je leczyć? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z aftami u maluszka
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Jakie rodzaje aft wyróżniamy?
#Jak rozpoznać, że dziecko ma afty?
#Czy afty i pleśniawki to jedno i to samo?
To małe płaskie ranki pokryte jasnym białym, żółtym lub szarym nalotem otoczone czerwoną obwódką, które powstają w jamie ustnej. Osiągają wielkość od 0,5 do nawet 2 cm. Występują z reguły na śluzówce policzków, języku, wargach, okolicy podjęzykowej i podniebieniu twardym pojedynczo lub w większych skupiskach. Nie powstają w wyniku infekcji wirusowej i nie są zaraźliwe.
Zmiany w obrębie jamy ustnej to nie jedyne objawy. Maluch, u którego pojawiły się afty, ma z reguły również powiększone okoliczne węzły chłonne, a czasem też temperaturę. Jest płaczliwy i rozdrażniony. Pogarsza mu się apetyt. Ból towarzyszący aftom utrudnia ssanie i zniechęca do jedzenia zarówno z piersi, jak i butelki.
Pojawiają się z różnych przyczyn, z reguły w trakcie choroby lub ogólnego osłabienia organizmu. Często dokuczają dzieciom w trakcie ząbkowania, bo dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej są w tym czasie rozpulchnione i bardziej podatne na zakażenia. Najczęstsze przyczyny występowania aft u małych dzieci to:
Niedokładne mycie ząbków i dziąseł, podawanie brudnego niewyparzonego smoczka, wkładanie zabawek i brudnych rączek przez dziecko do buzi.
Próchnica, stany zapalne dziąseł i przyzębia to również częsta ich przyczyna. Unikniesz ich, chodząc z malcem systematycznie na wizyty kontrolne do stomatologa.
Uszkodzenia mogą powstać przy szczotkowaniu zębów, wkładaniu zabawek do buzi, w trakcie jedzenia poprzez przygryzienie policzka czy wargi.
Brak kwasu foliowego, witaminy B12 i żelaza może przyczynić się do powstawania aft, a także do ich częstych nawrotów.
Często powstają w trakcie leczenia. Osłabione dziecko jest bardziej na nie podatne.
Uczulenie na pokarmy, a nawet na pastę do zębów może podrażniać śluzówkę, a to z kolei doprowadzić do powstania aft.
Polepszacze, barwniki i konserwanty przyczyniają się do ich powstawania.
Suchość w ustach będąca objawem stresu może prowadzić do powstawania aft.
Choć często są mylone to różne schorzenia, które powstają w buzi niemowlaka z różnych przyczyn. Pleśniawki przypominające resztki przylgniętego do policzków i języka mleka, są wywoływane przez grzyby z grupy drożdżaków. Możesz ich nie zauważyć do czasu wizyty kontrolnej u lekarza.
Afty to małe nadżerki, ubytki na błonie śluzowej jamy ustnej, które różnią się od pleśniawek charakterystyczną czerwoną obwódką wokół ranki.
Prawdopodobnie nie unikniesz wizyty u lekarza, zanim jednak umówisz się do pediatry i poprosisz o leki, wypróbuj domowe sposoby na afty:
Jeśli afty nie znikną, poproś lekarza o wskazanie odpowiedniego preparatu żelu lub pasty dostępnego w aptece. Pamiętaj o higienie jamy ustnej. Afty lubią nawracać!
Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, ...
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.
Nie zawsze dolegliwości, które budzą niepokój oznaczają chorobę. Kolka, pleśniawki czy ulewanie to niektóre problemy, z jakimi maluch może borykać się po urodzeniu. Dowiedz się więcej o typowych dolegliwościach, ...
Nos, gardło i uszy są ze sobą połączone i w znaczący sposób wpływają na siebie nawzajem. U małego dziecka narządy te są też bliżej siebie niż u dorosłego, dlatego wystarczy katar, by maluch nabawił się zapalenia ucha.