Przed Tobą poród. Próbujesz się do niego dobrze przygotować. Przeczytaj o naturalnych i drogocennych właściwościach wody w czasie porodu. Wraz z położną Darią Kurkus zachęcamy, by z nich skorzystać.
Daria Kurkus, położna
Woda od wieków stosowana jest jako środek do zmniejszenia różnego pochodzenia bólów. Zastosowanie ciepłej wody podczas I i II okresu porodu jest jedną z form niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego. Przynosi ona pozytywne wrażenia dla Ciebie, jak i Twojego rodzącego się dziecka. Sprawia, że czujesz się w niej bezpieczna i rozluźniona. Dziecko natomiast rodzi się do środowiska, które jest mu znane, w którym przebywało 9 miesięcy.
Wiele szpitali w Polsce ma do dyspozycji na swoich salach porodowych wannę. Dowiedz się, czy w Twoim szpitalu, tam gdzie będziesz rodzić, także taką wannę posiadają. Dzięki temu będziesz mogła skorzystać z tzn. immersji wodnej (ok. 30-40 minutowy pobyt w ciepłej wodzie).
Zanurzając się, stopniowo zaczynasz odczuwać działanie wody. Przede wszystkim Twoje ciało staje się lekkie, odprężone i zrelaksowane. Woda daje poczucie tzw. kokonu. Czujesz się bezpiecznie w niej otulona. Sprawia to przyjemność. Potrafisz odizolować się od wszystkiego. Zapomnieć o bólu, który Ci towarzyszy, a skupić się na oddychaniu i na myśli: „ja i moje dziecko”. Dzięki tej chwili spokoju zwiększa się w Twoim organizmie przepływ hormonu oksytocyny, który ma za zadanie m.in. zwiększyć czynność skurczową podczas porodu. A co za tym idzie? Przyspieszenie postępu porodu. Siła wyporu wody powoduje, iż Twój brzuch staje się lżejszy. To sprawia, że nie ma tak silnego ucisku na kość krzyżową, jak poza wodą. Ból krzyża, który może Tobie towarzyszyć podczas akcji porodowej, będzie zdecydowanie mniejszy, niż jakbyś miała leżeć cały czas na łóżku. Tak samo jest ze skurczami macicy. Ciepła woda powoduje, że inaczej zaczynasz odbierać swoje skurcze. Stają się łagodniejsze. Nie sprawiają, aż tyle bólu jak poza wodą.
Woda nie tylko rozluźnia ogółem Twoje ciało, ale także poszczególne mięśnie dna miednicy. Relaksacja ta sprawia, że szyjka macicy szybciej się rozwiera, a mięśnie krocza są bardziej podatne na rozciąganie. Powoduje to, iż w momencie rodzenia się główki dziecka, być może nie nastąpi konieczność nacięcia krocza. Dzięki temu nie doznasz kolejnego rodzaju bólu. A także sam moment rodzenia się Twojego dziecka będziesz łagodniej i mniej boleśnie odczuwać. Wiele kobiet po porodzie stwierdza, że ta chwila była dla nich chwilą najbardziej przyjemną.
Jak widać ciepła woda ma wiele pozytywnych aspektów, zarówno w momencie korzystania z immersji wodnej, jak i samego porodu w wodzie. Przede wszystkim łagodzi ból porodowy, który jest jednym z głównych przyczyn blokady wewnętrznej kobiety rodzącej. Boisz się tego bólu i jest to zrozumiałe. Blokujesz się. Twierdzisz, że nie da rady, że chcesz jakiś lek przeciwbólowy. Tylko, po co? Może warto najpierw skorzystać z innych metod, np. z wody. Doznać jej przyjemnych właściwości. Poczuj się zrelaksowana i szczęśliwa.
Pozwól sobie na łagodny przebieg narodzin swojego dziecka…
Aktywny poród to nie jest moda czy nośne hasło. To naturalny sposób porodu zgodny z fizjologią kobiety. Przeczytaj o zaletach pozycji wertykalnych.
Zastanawiasz się, jaki będzie pierwszy objaw, który będzie oznaczał rozpoczęcie porodu? Sprawdź jakie mogę być najczęstsze zwiastuny porodu oraz ich objawy.
Czy poród musi boleć? Jak sobie z tym bólem radzić i czy jedynym sposobem jest znieczulenie farmakologiczne? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Przekonujemy, że naturalny sposób przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet nie do przecenienia tak dla malucha, jak i dla mamy.
Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży i potrafi wprowadzić duży dyskomfort w codzienne aktywności. Jednak powszechność nie znaczy, że jako kobieta ciężarna jesteś skazana na cierpienie. ...
Z tego co się orientuję w szpitalu, który wybrałam jest jedna sala z możliwością porodu w wannie, chciałabym mieć możliwość skorzystania z niej, wierzę, że woda łagodzi ból, a podczas porodu na pewno się to przyda
ale jak ktos jest podlaczony do ktg to chyab ciezko wejsc do wanny czy pod prysznic bo i tak czasem ejst ze non stop niektore kobiety musza byc podlaczone z reszta nie wiem jak to jest czy na chwile odlaczaja wtedy ?
W trakcie porodu miałam możliwość skorzystania z wanny, aczkolwiek porodu w wodzie nikt mi nie zaproponował. Dwa czy trzy razy z niej skorzystałam i woda przynosiła mi ogromną ulgę. Najchętniej w ogóle bym z wanny nie wychodziła. Za ostatnim razem ju...