Temat cesarskiego cięcia obrósł wieloma mitami. Dowiedz się, czy podczas zabiegu może towarzyszyć Ci partner, czy będziesz w stanie karmić piersią i czy cesarka boli.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik
Poród poprzez cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną, którą wykonuje się ze wskazań medycznych. Oznacza to, że nie jest zabiegiem wykonywanym na żądanie pacjentki, jako alternatywa dla porodu naturalnego. Krąży jednak błędne przekonanie, że kobieta może podjąć decyzję o rodzaju porodu. Cesarskie cięcie to poważna operacja, która niesie ze sobą pewne ryzyka, dlatego wykonuje się ją tylko wtedy, gdy jest niezbędna.
Wiele krążących opinii dotyczy właśnie tego stwierdzenia. Niestety nie jest ono prawdą. I podczas porodu naturalnego i podczas porodu poprzez CC pojawia się ból. W obu przypadkach można zastosować znieczulenie. Po porodzie poprzez cesarskie cięcie zwykle połóg bywa bardziej bolesny. Mogą pojawić się przykre skutki znieczulenia (ból głowy, pleców) a także dość długo utrzymujący się ból rany po wykonanym nacięciu.
Jeśli mama jest przytomna, nie miała znieczulenia ogólnego, lub jest już niego wybudzona a dziecko nie musiało trafić do inkubatora – kontakt typu „skóra do skóry” jest jak najbardziej możliwy a wręcz wskazany. Pomoże w zasiedleniu dziecka bezpiecznymi bakteriami mamy a także wesprze pojawienie się laktacji.
Podczas operacji CC nacinane są powłoki brzuszne, zszywana macica. Zostaje więc głęboka rana, która musi się zrosnąć i zagoić. Po operacji mogą występować bóle głowy, osłabienie ze względu na zastosowanie środka znieczulającego, antybiotyków i utratę krwi. Czas rekonwalescencji jest dłuższy niż po porodzie siłami natury, a zwykle pobyt w szpitalu trwa 3-7 dni. Wiele zależy jednak od kondycji mamy i jej ogólnego stanu sprzed ciąży.
Poród siłami natury sprawia, że poziom hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka: prolaktyny i oksytocyny powoli wzrasta. Najpierw w piersiach pojawia się tzw. siara a następnie mleko. W przypadku CC, które ma charakter nagły, praca hormonów może, choć nie musi się nieco opóźnić. Produkcja mleka rusza jednak w organizmie mamy na długo przed porodem, dlatego zabieg nie oznacza, że mama nie będzie mogła karmić. Częste przystawianie dziecka do piersi może pobudzić laktację. Jeśli dziecko musi przebywać w inkubatorze mama może posłużyć się laktatorem i regularnie, nie rzadziej niż co 2-3 godziny, stymulować laktację.
To zależy od warunków szpitala i charakteru porodu. Jeśli cesarskie cięcie jest operacją planowaną, i występują fizyczne możliwości na sali porodowej, aby obecna była oprócz personelu medycznego bliska osoba – to nie ma przeciwwskazań. W takiej sytuacji partner zostanie wyposażony w odzież chirurgiczną i maseczkę. Zwykle podczas operacji przebywa za parawanem, oddzielającym dolną i górną połowę ciała rodzącej kobiety. Może podtrzymywać przyszłą mamę za rękę, i wspierać podczas porodu. W przypadku, gdy operacja ma charakter nagły, obecność partnera nie jest możliwa.
CC to operacja chirurgiczna, która, pomimo rozwoju medycyny, niesie ze sobą ryzyka zdrowotne, jak każda operacja. Może dojść do zakażenia rany, uszkodzenia organów wewnętrznych, a na etapie gojenia się warstw brzucha – mogą powstać zrosty, w przyszłości wywołujące bóle. Na widocznej, zewnętrznej warstwie brzucha, w miejscu źle gojącej się rany, w wyniku przerostu tkanek, mogą pojawić się bliznowce. Dlatego cesarskie cięcie nie jest wyborem a zabiegiem, który wykonuje się z powodu wskazań lekarza.
Cesarskie cięcie pozwala uniknąć możliwych negatywnych konsekwencji porodu naturalnego, takich jak: niedotlenienie okołoporodowe, okręcenie i zacisk pępowiną płodu, zwichnięcie barku lub bioder u dziecka. Ratuje także życie dziecka w przypadku spadku tętna i niewłaściwego ułożenia. Natomiast jako zabieg chirurgiczny, niesie ze sobą ryzyka i konsekwencje w stosunku do dziecka. Poza tym jest dość nagłym przejściem ze środowiska mamy do świata zewnętrznego. Dziecko nie ma kontaktu z florą bakteryjną mamy. Cesarskie cięcie niesie ze sobą ryzyko zaburzeń wydolności oddechowej noworodka, alergii, astmy czy zaburzeń sensorycznych.
Poród siłami natury i poprzez cesarskie cięcie, to poród. Dzięki temu, dziecko może wydostać się z brzucha mamy na świat. Poród przez CC jest koniecznością, operacją chirurgiczną ze wskazań medycznych, często ratującą zdrowie i życie, a nie kaprysem. W obu przypadkach, dzięki prawidłowemu postępowaniu i pielęgnacji, można karmić piersią i cieszyć się macierzyństwem w jego pełni. W oczach dziecka, jego mama jest zawsze najlepsza na świecie, więc nie warto ulegać negatywnym stereotypom i mitom.
Karta ciąży to dokument, który dostaniesz u ginekologa, gdy potwierdzi ciążę. Przez kolejne miesiące, aż do urodzenia dziecka, lekarz będzie zapisywał w niej wyniki badań i informacje o stanie Twojego zdrowia.
Jedną z najczęściej występujących przyczyn porodu przedwczesnego jest niewydolność szyjki macicy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być jednak skutecznie leczona. Dowiedz się, jak.
Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...
Nie wolno przejść pod drabiną, bo to grozi zbyt niską wagą urodzeniową dziecka. Nie wolno nosić korali, bo maluch udusi się pępowiną. W te dawne mity mało kto dzisiaj wierzy. Niestety, ich miejsce zajmują nowe. ...
Skracanie szyjki macicy powinno nastąpić pod koniec ciąży, gdy nadchodzi czas, by mama urodziła dziecko. Niestety nie zawsze tak jest… Jakie są objawy niewydolności szyjki macicy, czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia ...