O pępek u noworodka trzeba odpowiednio dbać. Jak powinna wyglądać pielęgnacja? Przeczytaj artykuł, poznaj ABC kosmetyki pępka u maluszka.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Po jakim czasie odpada kikut pępowiny?
#W jakich przypadkach należy pokazać kikut pępowiny lekarzowi?
#Jak dbać o pępek po odpadnięciu kikuta?
To pozostałość po pępowinie, która przed urodzeniem łączy dziecko z łożyskiem. Naczynia znajdujące się w sznurze pępowinowym zaopatrują płód w niezbędne substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. Po porodzie pępowina jest odcinana i zaciskana klemem. Kikut zostaje zabezpieczony suchym jałowym gazikiem i zapinką, którą zdejmuje się przed opuszczeniem szpitala przez mamę. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, bo pępowina nie jest unerwiona.
Zwykle po kilku lub kilkunastu dniach. Na początku kikut ma białoniebieską barwę i jest wilgotny. Po dobie obkurcza się, wysusza i zmienia kolor na żółtobrązowy. Po jakimś czasie czernieje, usycha i odpada. Jeśli pępowina jest gruba, proces gojenia może się wydłużyć.
Pamiętaj, żeby nigdy samodzielnie nie odrywać kikuta. Choć nie jest unerwiony i zabiegi wokół pępka nie bolą, staraj się tak o niego dbać, by nie naderwać strupka.
Należy przemywać go raz na dobę. Jeśli jednak maluszek w ciągu dnia dodatkowo zabrudzi pępek, oczyść go w miarę potrzeb. Zanim rozpoczniesz pielęgnację, umyj ręce. Zrób to ponownie, kiedy skończysz.
Najlepsza do przemywania jest woda z mydłem. Myj nią okolice pępka tak, jak resztę ciała. Jeśli użyjesz antyseptyku, zbyt duża ilość środka odkażającego może zniszczyć niechorobotwórczą florę bakteryjną, znajdującą się na skórze przy pępku. Dodatkowo powoduje wilgotne otoczenie kikuta i utrudnia wysychanie i odpadnięcie.
Przetrzyj dokładnie skórę wokół pępka, a następnie osusz miejsce po ranie jałowym gazikiem. Do przecierania pępka nie używaj nawilżających chusteczek. Pępka nie należy niczym smarować. Nie nakładaj na niego kremu, gencjany ani jodyny, bo rana będzie się trudniej goić. Pępka nie wolno zakrywać. Szczelny opatrunek sprawi, że skóra nie będzie mogła oddychać. Zakładając pieluszkę, odchyl ją tak, aby nie zachodziła na pępek. Możesz również kupić specjalne pieluszki dla noworodków, z gotowym wycięciem na kikut pępowinowy. Ubierając maluszka, wybieraj ubranka, które nie będą uciskać pępka. Postaw na luźne pajacyki z oddychającej tkaniny.
Choć zwykle kikut odpada po 15 dniach, może się zdarzyć, że trwa to znacznie dłużej. Przeważnie nie jest to powód do niepokoju, warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Nie zwlekaj z wizytą, jeśli zauważysz obrzęk, rana zacznie ropieć, krwawić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Mogą to być objawy zapalenia okołopępkowego lub innej infekcji wymagającej interwencji specjalisty. Czasem po odpadnięciu kikuta na powierzchni pępka tkanka rośnie nierówno. To zmieniona tkanka bliznowa tzw. tkanka ziarninowa lub „ziarnina”. Zwykle znika samoistnie. Problem skonsultuj z lekarzem, być może potrzebny będzie zabieg korygujący.
Kiedy kikut odpadnie, w jego miejscu pojawi się pępek. Czasem jest zaczerwieniony z widocznymi śladami krwi i przezroczystej lub żółtej wydzieliny. Zwykle nie jest to powód do niepokoju. Skontaktuj się z jednak lekarzem lub położną, jeśli to nie minie.
Zagojonego pępka nie trzeba pielęgnować w szczególny sposób. Myj go tak jak resztę ciała maluszka. W pępku łatwiej zbiera się brud, dlatego do dokładniejszej higieny używaj zwilżonych patyczków do uszu. Po zabiegu pielęgnacyjnym dokładnie osusz pępek ręcznikiem.
Wybór pieluszki wcale nie jest prosty. Czy każda jest dobra dla dziecka? Podpowiemy Ci, czym się kierować przy wyborze pieluchy, aby zapewnić maluszkowi odpowiedni komfort i wygodę.
Nos, gardło i uszy są ze sobą połączone i w znaczący sposób wpływają na siebie nawzajem. U małego dziecka narządy te są też bliżej siebie niż u dorosłego, dlatego wystarczy katar, by maluch nabawił się zapalenia ucha.
Właśnie wróciliście ze szpitala i przyszedł czas na pierwszą kąpiel w domu? Jeśli się stresujesz, przeczytaj artykuł. Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać i jak krok po kroku umyć noworodka.
Infekcje dróg oddechowych to częsta dziecięca przypadłość i powód jesienno-zimowych wizyt u pediatry. Podpowiadamy, jak chronić delikatny układ oddechowy dziecka, aby chorób było jak najmniej.
Afty to częsta dziecięca przypadłość. Choć nie są groźne, nie zawsze znikają same. Skąd się biorą i jak je leczyć? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z aftami u maluszka.