Poród naturalny po cesarskim cięciu. Czy jest możliwy? 

13.3.2025

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

some desc

Poród naturalny po cesarskim cięciu. Czy jest możliwy?

#Kiedy poród po cc jest możliwy?

#Czy istnieje jakieś ryzyko?

#Jak zmniejszyć ryzyko?

#Jak przygotować się do porodu naturalnego po cc

#Ważne jest wsparcie

Każdy poród jest inny. Jeśli za pierwszym razem rodziłaś przez cesarskie cięcie nie oznacza to, iż w przyszłości również musi tak być. Zabieg cesarskiego cięcia wykonywany jest w przypadku konkretnych wskazań. Cesarka przy poprzednim porodzie sama w sobie nie jest podstawą i wskazaniem do wykonania zabiegu podczas kolejnego porodu. Nie wszystkie kobiety po cc mogą jednak rodzić naturalnie. Decyzję o tym podejmie lekarz prowadzący ciążę. 

Kiedy poród po cc jest możliwy?

Lekarz oszacuje czy nadal istnieje podwyższone ryzyko powikłań związane z porodem naturalnym. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się u Ciebie cesarką z powodu poważnej wady wzroku, wady serca lub nieprawidłowej budowy miednicy, prawdopodobnie i tym razem lekarz zdecyduje o konieczności wykonania zabiegu.

Jeśli powód dotyczył samej ciąży, czyli podstawą wykonania zabiegu była np. słaba akcja skurczowa, łożysko przodujące czy nieprawidłowe ułożenie płodu, problem nie musi pojawić się w przypadku kolejnej ciąży.

Jeżeli tym razem wszystko przebiega jak trzeba, a do tego blizna zagoiła się prawidłowo, istnieje duża szansa na poród naturalny. Zanim jednak lekarz zdecyduje, jak maluch przyjdzie na świat, sprawdzi:

  • rodzaj nacięcia - w przypadku poprzecznego, wykonanego w dolnej części macicy poród naturalny jest możliwy;
  • wielkość dziecka – jeśli wykracza poza normy, może być przeciwwskazaniem do porodu naturalnego;
  • ciążę bliźniaczą – ciąża mnoga wyklucza poród siłami natury po uprzednim cięciu cesarskim;
  • położenie płodu – poród jest możliwy w przypadku położenia główkowego;
  • czas jaki upłynął między ostatnim a spodziewanym porodem – najlepiej aby wynosił od 18. do 25. miesięcy;
  • stan zdrowia przyszłej mamy – możliwe przeciwwskazania.

Czy istnieje jakieś ryzyko?

Największe zagrożenie, jakie niesie poród naturalny po cc, wiąże się z rozejściem tkanki w miejscu nacięcia. Pod wpływem dużego ciśnienia i parcia, w trakcie akcji porodowej może dojść do pęknięcia macicy w miejscu blizny. 

Prowadzi to do zatrzymania skurczów, akcji porodowej oraz krwawienia wewnątrz jamy brzusznej i dalszych komplikacji. W przypadku pęknięcia macicy, konieczne jest wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego, wraz z przeprowadzeniem transfuzji krwi u rodzącej. W ciężkich przypadkach zachodzi konieczność usunięcia macicy.

Jak zmniejszyć ryzyko?

W czasie porodu Ty i maluch powinniście być pod stałą kontrolą. Powinnaś zgłaszać wszystkie niepokojące objawy personelowi medycznemu. Charakterystycznym, alarmującym objawem, jest ból w miejscu wykonanego cc.

W ocenie bezpieczeństwa pomaga ultrasonograficzny pomiar szerokości blizny. Za bezpieczną szerokość przyjmuje się 2 mm w dolnym odcinku.

 Jak przygotować się do porodu naturalnego po cc

Po cięciu cesarskim ważna jest rehabilitacja. Prawidłowe postępowanie po zabiegu zwiększa szansę porodu siłami natury w przypadku kolejnej ciąży. Rana po cc powinna zagoić się bez zgrubień i zrostów, a aparat więzadłowy wrócić do normy. Wykonane USG potwierdzi prawidłowe wygojenie się macicy.
Jeśli po ok. 6. tygodniach od zabiegu blizna jest zagojona prawidłowo, prawdopodobnie przy kolejnym porodzie również się nie rozejdzie.

Ważne jest wsparcie

Poród siłami natury po cc jest możliwy, wymaga jednak cierpliwości i zwiększonej opieki położniczej. Wykonanie kolejnego cięcia wydaje się łatwiejsze, dlatego przy podejmowaniu decyzji ważne jest wsparcie lekarza i wykwalifikowanej położnej. Wybierz szpital, który Ci je zapewni, poproś bliską osobę o wsparcie w trakcie rozwiązania.