Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Dziecku adoptowanemu mówić skąd się wzięło?

Data utworzenia : 2017-12-10 19:47 | Ostatni komentarz 2023-06-07 20:19

Wioletta.Kucharska

2236 Odsłony
52 Komentarze

Mam znajomą, która ostatnio adoptowała dziecko. Bardzo ją za to szanuje i podziwiam. Nie mam jednak odwagi zapytać o to, czy w przyszłości powie swojemu dziecku, że wcześniej było w Domu Dziecka. Myślicie, że takie rzeczy powinno się mówić? Próbuje sobie wyobrazić co czuło by takie dziecko i chyba nie da się przewidzieć reakcji po takiej informacji.

2017-12-10 22:12

Oczywiście również sądzę, że dziecko powinno znać prawdę i od samego początku powinno być jej świadome. Równocześnie dziecko musi czuć się z tą świadomością bezpiecznie wiedząc, że przybrani rodzice darzą je opieką i miłością, która wynagrodzi mu to czego los mu nie podarował i sprawi, że dziecko nie odczuje nigdy, że zostało skrzywdzone.

2017-12-10 20:55

Wedlug mnie powinno sie o tym mowic. Przede wszystkim dlatego ze tajemnice miec mozemy, ale nie mamy wplywu na przyszlosc. Czemu to dziecko ma sie kiedys dowiedziec od kogos lub w jakis okolicznosciach ze zostalo adoptowane? Wiedza o byciu adoptowanym w zadnym stopniu nie pomniejsza relacji miedzy rodzicami adoptujacymi a adoptowanym dzieckiem. Wtedy wiadomo ze trzeba sie liczyc z tym, ze dziecko kiedys zechce odnalezc biologocznych rodzicow, ale chyba lepiej zmierzyc sie z tym niz np. Informacja o adopcji wyjdzie bo nie daj boze dziecko bedzie chore, a niezgodnosc genow zostanie wykryta przypadkowo? W takiej sprawie jak adopcja nie ma jednak jednej wlasciwej odpowiedzi. Z jednej strony zatajenie jest dobre, a z drugiej jest zle. Gdybym to ja byla w takiej sytuacji pokierowalabym sie tym, ze o takich rzeczach czlowiek powinien wiedziec. Ja sama chcialabym wiedziec gdyby sprawa dotyczyla mnie.

2017-12-10 20:50

Dziecko powinno znać prawdę o tym, że zostało adoptowane. Jest tyle sytuacji w życiu w których przez przypadek mogło by się o tym dowiedzieć od obcych lub nawet spokrewnionych z rodziną osób i lepiej nie ryzykować .Najlepszy moment według mnie jest wtedy kiedy dziecko ma około 4 , 5 i 6 lat bo wtedy zadaje mnóstwo pytań. Na pewno też zada pytanie czy bocian mnie przyniósł i myślę że wtedy będzie odpowiedni moment aby wyjaśnić to dziecku. Na pewno nie czekać do momentu pełnoletności bo tym wieku człowiek z pewnością będzie rozczarowany. Może poczuć, że został okłamany, oszukany i w pewien sposób zdradzony.

2017-12-10 20:47

Ja też podziwiam takich ludzi ;) moja koleżanka po nowym roku ma zabieg in vitro i jak się im nie uda też zamierzają skorzystać z adopcji. Fajne wyjście jeśli się nie może mieć dzieci bo w domach dziecka czy ośrodkach opiekuńczych jest pełno maluszków które czekają na prawdziwy dom i ta miłość czy to ciepło rodzinne. One nie są winne ze tam są tak wiec należy im się normalne życie ;) Co do Twojego pytania....temat ciężki gdyz dzieci różnie reagują A ci rodzice traktują jak swoje i chcieliby by w takiej świadomości dziecko żyło. Jednakże czasy są jakie są. Sąsiedzi jeśli będę wiedzieć beda gadać w domu i potem w szkole ich dzieci mogą się nadziewać ze znajdę , że z domu dziecka A to biedne dziecko będzie w szoku bo o niczym nie wie....więc tak naprawdę ciężko wyczuć dobry czas by dziecku o Tym powiedzieć by nie przeżyło jakiejś traumy. Znowu też nie możemy gadać na każdym kroku jesteś adoptowany bo też zacznie to źle odbierać. ...naprawdę ciężki temat... Czasem wychodzi tak że okazja sama się natrafi... A ile ma adoptowane dziecko ?