Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

kolejna ciąża jeszcze na macierzyńskim

Data utworzenia : 2017-01-08 22:21 | Ostatni komentarz 2019-08-07 09:30

TinaC

9915 Odsłony
71 Komentarze

dziewczyny jak to jest gdy na macierzyńskim jest się w kolejnej ciąży? chodzi mi o przypadek kiedy jestem na macierzyńskim płatnym 100 + 60 % - jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie (czy w ogóle tak można, czy trzeba czekac do końca macierzyńskiego?)to jak są liczone wtedy pieniążki? patrzac literalnie to z zusu dostaję zasiłek, nie jest to moje wynagrodzenie więc czy jak liczą kolejny zasiłek to liczą 100% z wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy, czy po prostu z dochodów z ostatnich 12 miesięcy? jest to trochę zagmatwane jak dla mnie

2017-01-16 23:12

Z tą upadłością to nie jest tak do końca... Nawet jeśli firma padnie to ochrona obowiązuje do końca macierzyńskiego urlopu. Tzn. do porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego a po urodzeniu dziecka pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

2017-01-10 17:06

Z tego co mi wiadomo na L4 możesz iść w każdej chwili. Tak jak napisała Ginger teoretycznie powinnaś pójść na L4 dopiero jak wrócisz do pracy w sensie kończy Ci się macierzyński 1 lutego i od 2 powinnaś pójść na L4. Zwolnienie będzie wyliczać na podstawie ostatnich dochodów i jest 100% płatne. Możesz powiadomić pracodawcę w formie e maila skoro spodziewasz się wypowiedzenia. Jesteś chroniona prawem więc na macierzyńskim czy na L4 w ciąży nie możesz dostać wypowiedzenia jedynym wyjątkiem jest moment kiedy firma ogłasza upadłość.

2017-01-09 09:09

dziękuję bardzo!!!

2017-01-09 08:08

Jesteś chroniona całą ciążę. Na l4 możesz iść od razu i będziesz miała płacone 100 %. Ja też jestem w ciązy na macierzyńskim, ale l4 nie brałam , teraz kończy mi się macierzyński i idę zaraz po na l4. Miałam płacone po 80% a jak pójde na l4 to będę miała 100 %

2017-01-09 00:59

Jesteś chroniona do dnia porodu, mailowo możesz powiadomić, jednak i tak będziesz musiała dostarczyć zaświadczenie o ciąży, żeby ta ochrona mogła zaistnieć. Żeby dali Ci wypowiedzenie i tak musialabys wrócić chociaż na 1 dzień, bo w czasie trwania macierzyńskiego nie mogą Cię zwolnić, chyba że firma oglosilaby upadłość. Jednak wcześniejsze powiadomienie pozwoli im przygotować się m in z dokumentami, zamiast wypowiedzenia przygotują zgłoszenie do ZUSU.

2017-01-09 00:25

A spodziewając się wypowiedzenia tez musze wrócić? Czy pracodawcę mogę mailowo poinformować o ciąży wcześniej i cy jestem chroniona?

2017-01-08 23:54

Dotaniesz na takich samych warunkach, jak poprzedni, uwzględniając podwyżkę najniższej krajowej (jeśli umowę miałaś na najniższą). Zwolnienie również wyliczana jest wg poprzednich dochodow, ale teoretycznie powinnaś pójść po 1 dniu powrotu do pracy, czyli wracasz na 1 dzień i idziesz na zwolnienie.