Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (587 Wątki)

Noworodek w urzędzie - zmiany od marca 2015 r.

Data utworzenia : 2015-04-02 08:58 | Ostatni komentarz 2017-08-27 20:57

Redakcja LOVI

12638 Odsłony
145 Komentarze

Od 1. marca 2015 roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące formalności związanych z urodzeniem dziecka. Sprawdź, dokąd należy pójść, kiedy i co ze sobą zabrać, by otrzymać akt urodzenia, meldunek i numer PESEL.

2016-07-28 12:56

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi . Trochę mi ulżyło nie powiem. A więc po kolei najlepiej: Do urzędu po akt urodzenia córki + adnotacja że składam wniosek o ustalanie ojcostwa ( nie mogę tego zrobić wcześniej ponieważ na wniosku musi być z datą urodzenia dziecka) Po tym wniosek o ustalanie ojcostwa ( zaprzeczenie to chyba nie to samo z tego co wiem) nie stać mnie na opłatę sądową 200zł ale wiem że można wystąpić o zniesienie tej opłaty w wypadku ustalania ojcostwa. Czyli na 100% na tej sprawie będzie ustalane nazwisko dla naszej córki (czyli nazwisko biologicznego taty). Po tym z dokumentami z sądu po nowy akt urodzenia. Na samym końcu rozwód i powrót do mojego panieńskiego i ślub z obecnym partnerem.

2016-07-28 11:01

gudrun, chodziło mi o to, że gdy rodzice lub małżonkowie, bo to ta sama kwestia się nie porozumiewają w tej kwestii to wtedy kolejność narzuca kodeks. Bo generalnie o kolejności decydują małżonkowie tudzież rodzice. Przynajmniej co do zasady, jak to w praktyce funkcjonuje to nie miałam okazji sprawdzić. Ale każda sprawa jest bardzo indywidualna.I myślę, że w sytuacji, którą podała Kasia pani w urzędzie tym się też kierowała, chociaż kto ją tam wie :) Podobnie jest z kwestią nadawania imion, jeden kierownik wyrazi zgodę, a drugi nie, różnie to bywa. Na sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa faktycznie sąd decyduje od razu o nazwisku dziecka.

2016-07-28 10:47

magros, to podobnie kodeks rodzinny o nazwisku małżonków ma sformowany paragraf, że połączenie, a można mieć nazwisko męża pierwsze. I tutaj obiekcji nie ma (chociaż przyjęło się, że nazwisko się dodaje do swojego obecnego). To w takim razie na sprawie o uznanie ojcostwa jest nazwisko dziecka ustalane. W tym temacie mam małą wiedzę akurat.

2016-07-28 10:28

gudrun to prawda, czasami tak bywa... A do tematu, to jeśli chodzi o kolejność kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi:"Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka." A więc z literalnie można wnioskować, że nazwisko matki jest pierwsze. Co do zaprzeczenia ojcostwa, to na tej samej rozprawie sąd nie będzie decydował o nazwisku dziecka. Będzie to wyglądało mniej więcej tak, że po zaprzeczeniu ojcostwa, biologiczny ojciec przed kierownikiem USC uznaje dziecko, a matka wyrazi na to zgodę jednocześnie (ewentualnie ma na to 3 miesiące). Następnie rodzice mogą złożyć oświadczenie co do nazwiska dziecka. I tutaj reguły są podobne, jak w małżeństwie, tj. dziecko może mieć nazwisko albo matki albo ojca, albo połączone nazwisko matki i ojca. Jeśli nie złożą takiego oświadczenia to wówczas dziecko ma nazwisko połączone: matki i ojca.

2016-07-28 10:07

Kasia.S., panie w urzędzie też czasem się nie znają dokładnie. U koleżanki dziwnie patrzyła, że ona chciała dwuczłonowe dla siebie, ale pierwsze nazwisko męża przyszłego. Głowy nie dam, ale wiem, na bank, że w przypadku braku zgody rodziców pierwsze jest matki nazwisko. Na pewno sprawa o zaprzeczenie ojcostwa musi być, by nie było nazwiska męża. Nie jestem też pewna czy podczas tego nie będzie określone ostatecznie nazwisko dziecka.

2016-07-28 08:55

Jak już dziewczyny pisały i o czym sama już wiesz domniemanym ojcem dziecka będzie Twój mąż. Aby zarejestrować maleństwo w urzędzie Twój obecny mąż nie będzie potrzebny, bowiem może to zrobić ojciec lub matka, a więc możesz to zrobić sama. Urząd będziesz miała wskazany w zaświadczeniu (zaproszeniu) ze szpitala. Będziesz potrzebowała tylko swój dowód osobisty, żadnych innych odpisów aktów stanów cywilnego już nie. Aby za ojca dziecka nie został uznany mąż matki konieczne jest wystąpienie na drogę sądową z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa. Następnie w grę wchodzi uznanie dziecka przez pani obecnego partnera i ojca biologicznego. I tutaj uwaga, taki pozew możesz wnieść Ty, jako matka w terminie 6 miesięcy od urodzenia się dziecka lub Twój obecny mąż w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka. Także biologiczny ojciec dziecka nie może tego zrobić, może ew. wystąpić z tym do prokuratora. Ale uznaję, że robisz to sama, musisz więc pilnować terminu, ponieważ po upływie 6 miesięcy, ten termin nie ulega przywróceniu. Jeśli będziecie mieć wystarczające dowody, by udowodnić, że obecny mąż nie może być ojcem, a i on sam pewnie nie będzie obstawał przy tym, aby nim być z formalnego punktu widzenia, to takie badania genetyczne nie będą potrzebne. Także radzę nie czekać na rozwód tylko składać pozew o zaprzeczenie ojcostwa, bo wiadomo ile w Polsce trwają takie sprawy. Jeśli chodzi o nazwisko dziecka, to przed zawarciem małżeństwa w usc razem z obecnym mężem składaliście oświadczenie co do tego, jakie nazwisko będą nosić Wasze dzieci. Jeśli wówczas wybraliście, że dzieci będą nosić nazwisko męża, to takie też nazwisko będzie nosiło dziecko, jeśli i Twoje i męża to takie nazwisko dostanie. Gdy małżonkowie zmieniają zdanie, to mogą razem przed sporządzeniem aktu urodzenia pierwszego dziecka udać się do usc i tam złożyć stosowne oświadczenie. Możesz to sobie podejrzeć w akcie małżeństwa, jest tam adnotacja odnośni tego jakie nazwisko będą nosiły dzieci z małżeństwa. A tak btw. jeśli chodzi o odpisy aktów usc nie musisz się o nic prosić męża. Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego możesz złożyć w dowolnym usc lub listownie nawet, płacisz 22 zł i po sprawie. Nazwisko może składać się maksymalnie z dwóch członów, także Twoja propozycja jest niemożliwa w świetle obowiązujących przepisów.

2016-07-28 07:08

Myślę, że na 100 % sprawę ojcostwa rozwiążą badanie genetyczne. Jeżeli zleci je sąd nie będą płatne, a jeśli ty sama to wiem że tak.

2016-07-28 02:03

Mam jeszcze formalnie nazwisko męża, chciałam żeby córka miała nazwisko swojego zmarłego dziadka (mojego ojca) czyli panieńskie. Czyli wpierw lepiej będzie załatwić rozwód a w trakcie będę mogła złożyć dokumenty na zaprzeczenie ojcostwa? Znalazłam takie info "W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa." Czyli uprawomocnienie trwa chyba 21 dni i będę mogła powrócić do panieńskiego. Ciekawa jestem czy to wystarczy dla sądu by rozpatrzyć sprawę zaprzeczenia ojcostwa.