Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (587 Wątki)

Noworodek w urzędzie - zmiany od marca 2015 r.

Data utworzenia : 2015-04-02 08:58 | Ostatni komentarz 2017-08-27 20:57

Redakcja LOVI

12643 Odsłony
145 Komentarze

Od 1. marca 2015 roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące formalności związanych z urodzeniem dziecka. Sprawdź, dokąd należy pójść, kiedy i co ze sobą zabrać, by otrzymać akt urodzenia, meldunek i numer PESEL.

2016-07-29 07:23

Jola12, becikowe nie jest bez względu na dochód, obowiązuje kryterium, że dochód w rodzinie na osobę nie może przekraczać 1922 zł netto. Stąd tyle formalności.

2016-07-28 22:28

Z racji tego że córka urodziła się w Łodzi musieliśmy ją zarejestrować w tamtejszym urzędzie. Wtedy nie bylismy jeszcze po slubie wiec udalam sir tam razem z narzeczonym. Po spisaniu danych , wypytaniu czy ojciec dziecka chce go na siebie zapisac dostalismy akt urodzenia. Takze obylo sie bez wiekszych problemow. O wiele gorzej z becikowym. trzeba było latać z urzędu do urzędu, do pracodawców itd żeby zebrać wszystkie dokumenty. A przecież becikowe jest bez względu na dochód . Także papierek się szybko dostanie od państwa a jeśli chodzi o pieniądze to najpierw trzeba się dużo nalatac.

2016-07-28 17:28

Jeśli nie mówi po polsku, to konieczna będzie obecność tłumacza przysięgłego w USC.

2016-07-28 17:13

Swoją drogą , mój partner nie umie pisać po polsku , czy mogę napisać za niego takie oświadczenie?

2016-07-28 16:52

Sąd sam wyśle wyrok do USC, bo wówczas kierownik ma obowiązek wpisać na marginesie aktu adnotację odpowiednią o zaprzeczeniu ojcostwa. Następne uznanie dziecka przez ojca biologicznego, a zmiana nazwiska dziecka nie nastąpi z automatu, będziecie musieli złożyć stosowne oświadczenie. Możecie to zrobić jednocześnie, tzn. wtedy, kiedy będziecie załatwiać uznanie.

2016-07-28 16:30

A tak, racja , zaprzeczenie w moim przypadku. Czyli po zaprzeczeniu dostanę dokumenty z którymi idę do USC tam partner uznaję swoją córkę ,ja to potwierdzam, i wtedy nastąpi zmiana nazwiska?

2016-07-28 14:06

Leeleeth, ustalenia ojcostwa można dochodzić przed sądem, jeśli ojciec dziecka nie chce go uznać dobrowolnie. W Twoim przypadku w grę wchodzi zaprzeczenie ojcostwa. Z prawnego punktu widzenia Twoje dziecko ma ojca - jest nim Twój mąż. Sądowe ustalenie ojcostwa jest wolne od opłat, wniosek o zaprzeczenie 200 zł. Możesz też ubiegać się o zwolnienie z kosztów postępowania, jeśli nie jesteś w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Co do nowego aktu urodzenia, to jeśli sąd opiekuńczy tak postanowi to sporządza się nowy akt (co często właśnie ma miejsce), ale sąd nie musi tak postanawiać, wówczas są tylko wzmianki dodatkowe. Odpis skrócony oczywiście nic z tego nie będzie zawierał, ale zupełny już tak. Po zaprzeczeniu ojcostwa sąd wyśle odpis wyroku do usc, a tam kierownik naniesie stosowną wzmiankę. Po zaprzeczeniu ojcostwa, jak Ci pisałam biologiczny ojciec może uznać dziecko i kwestię nazwiska również jak pisałam wyżej. Po zaprzeczeniu ojcostwa dziecko nosi nazwisko matki, to które miała w chwili urodzenia dziecka. Pisałaś, że nosisz nazwisko męża, a więc to nazwisko będzie miało dziecko, po zaprzeczeniu ojcostwa, a przed uznaniem przez ojca biologicznego i złożeniem oświadczenia o zmianie nazwiska.

2016-07-28 13:29

Leeleeth, chyba jednak powinnaś o zaprzeczenie ojcostwa złożyć, bo jest tutaj domniemanie, że jest to dziecko męża. Dopiero jak to zostanie obalone to można albo w urzędzie przed kierownikiem USC albo poprzez drogę sądową.