Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (587 Wątki)

Noworodek w urzędzie - zmiany od marca 2015 r.

Data utworzenia : 2015-04-02 08:58 | Ostatni komentarz 2017-08-27 20:57

Redakcja LOVI

12639 Odsłony
145 Komentarze

Od 1. marca 2015 roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące formalności związanych z urodzeniem dziecka. Sprawdź, dokąd należy pójść, kiedy i co ze sobą zabrać, by otrzymać akt urodzenia, meldunek i numer PESEL.

2016-07-27 23:04

Tak pierwsze nazwisko będzie Twoje nie wiem czy panieńskie ale na pewno te, które masz teraz jeśli masz nazwisko męża będzie to takie samo jak ma "maz" ale drugie nazwisko będzie nazwiskiem jakie ma tato dziecka z tego co mi wiadomo nie będziesz mogła wybrać nazwiska swojego dziadka. Będzie to takie samo jakie ma ojciec dziecka. W urzędzie możesz wybrać jedną z trzech możliwości 1. Nazwisko takie jakie masz obecnie Ty 2. Nazwisko ojca dziecka 3. Nazwisko łączone pierwszy człon Twoje aktualne drugi taty dziecka To czy Ty mieszkałaś czy nie nie będzie miało znaczenia. Moja koleżanka nie żyła z mężem i nie mieszkała ponad 8 lat więc jak widzisz nie będzie to dla sądu argument.

2016-07-27 17:47

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi i pomoc. Jesteście Wielkie :) Czyli moje panieńskie nazwisko będzie pierwsze - ok z tym się zgadzamy . Czyli musimy wybierać pomiędzy dwóch "dziadków" Ehh trudno będzie. Ale z tymi testami genetycznymi to chyba przesada. Nie mieszkam z mężem od 30 Października 2015 a córka została poczęta pod koniec Listopada (mieszkałam chwilowo u mojej mamy która użyczyła mi mieszkania) - Mam też świadka , moją świadkową ze ślubu która notabene pomagała mnie pakować jak byłam w Rumunii u mojego obecnego partnera. Na świadków chciałam powołać właśnie ją oraz moja matkę, że niemożliwe jest żeby mój "legalny" mąż był ojcem ponieważ raz: nie współżyliśmy w okresie okołokoncepcyjnym jak i 4 lata wstecz ( co potwierdzić może tylko mój legalny małżonek). Nie chcę by doszły do badań genetycznych bo są one cholernie drogie to raz, a dwa i tak będziemy się ciągnąc po sądach wystarczająco dużo razy i napychać im kieszenie, a wydaje mi się że sąd może wydać nakaz o badania genetyczne jeżeli ma wątpliwości co do pochodzenia dziecka. W tym przypadku to oczywiste. Tak myślę.

2016-07-27 16:20

Gudrun koleżanka chciała żeby najpierw było nazwisko ojca dziecka a później jej. Nie byli małżeństwem i pani w urzędzie absolutnie nie wyraziła zgody najpierw nazwisko mamy a później ojca..

2016-07-27 12:09

Z tego co się orientuję to zaprzeczenie ojcostwa musi być. I dopiero po tym ojciec dziecka może być wpisany jako ojciec. A co do samego nazwiska, to w Polsce można mieć maksymalnie dwa człony nazwiska, więc trzy odpadają na pewno. A co do kolejności to w przypadku dzieci nie ze związku małżeńskiego to rodzice decydują o kolejności, Chyba, że nie ma zgody, to wtedy wpierw nazwisko matki a potem nazwisko ojca. Bo z tego co kojarzę tak to regulują konkretnie przepisy.

2016-07-27 11:28

Moja koleżanka była praktycznie w takiej samej sytuacji jak Ty. Dziecko od razu z urzędu przyjmuje nazwisko męża i nikogo to nie interesuje czy mąż jest czy nie ojcem dziecka. U mojej koleżanki skończyło się właśnie zrobieniem testów genetycznych. Po testach genetycznych kiedy zaprzeczyli ojcostwa męża dziecko już miało nazwisko swojego taty. I tutaj z tego co mi wiadomo dziecko może nosić nazwisko tylko taty, tylko mamy albo mamy i taty. Z tym, że Twoje nazwisko będzie pierwsze a nazwisko męża drugie i nie ma możliwości odwrotnej kolejności. Wątpię, żebyś mogła dać dziecku 3 nazwiska. Ale dla pewności udaj się do urzędu i sama zapytaj może jest jeszcze inne wyjście, żeby dziecko miało nazwisko ojca a nie Twojego męża i może będzie jakaś możliwość bez potrzeby wykonywania testów.

2016-07-26 21:29

Sama się dowiedziałam że domniemanie ojcostwa można obalić przez zaprzeczenie ojcostwa . Ale akurat chodzi mi o samą procedurę po urodzeniu. Szpital wysyła informacje do USC a tam musimy się udać po akt urodzenia dziecka,ale z tego co wiem do otrzymania takiego jest potrzebny akt małżeństwa? Nie mam zbyt dobrych relacji z obecnym - byłym mężem, a załatwienie od niego jakichkolwiek dokumentów wiąże się z miesięcznym błaganiem i proszeniem. Chcę jakiejś alternatywy, ponieważ okażę się że nie mogę córki ubezpieczyć bo były mąż nie daje mi dostępu do dokumentów. Myślałam że da się to jakoś inaczej załatwić w USC ale jak widać nie ma szans, rozwód i nowy ślub były jedynym wyjściem. A po rozwodzie jest 300 dni , gdy były mąż jeszcze jest uznawany za domniemanego ojca...ciekawa jestem kto tyle w ciąży chodzi. ps: Skrócony odpis aktu małżeństwa (w przypadku, gdy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim); jeżeli nie akt urodzenia mamy. Mogę dostarczyć tylko mój akt urodzenia? Ponieważ nie jesteśmy jeszcze formalnie małżeństwem. (Errata: To się odnosi chyba tylko do związków czysto nieformalnych, a że ja jestem mężatką....) Jestem już załamana że tak się komplikuje niepotrzebnie wszystkim sprawę, dla nas jest to okropne że muszę córce nadać nazwisko osoby która nie ma z nią nic wspólnego ,której na niej nie zależy, To ma być ochrona dziecka...bardziej krzywdzące niż chroniące. Jestem już tak skołowana od tych wszystkich reguł,prawa, oświadczeń itp. że nie wiem od czego najlepiej zacząć. Chyba będę musiała się osobiście udać do USC lub Urzędu miejskiego by uzyskać jakieś informacje.

2016-07-26 13:15

Wiem tyle, że rzeczywiście domniemanym ojcem dziecka będzie Twój mąż. Nawet jakbyście byli po rozwodzie to jest jakiś okres od rozwodu do narodzin dziecka, że też istnieje domniemanie. Nie wiem, czy mąż nie będzie musiał się zrzez praw do dziecka i pewnie potrzebne będą badania na ojcostwo.

2016-07-26 13:09

Czy może mi ktoś powiedzieć jak sprawa wygląda jeśli: Jestem w formalnym związku małżeńskim (nie mieszkamy już ze sobą, obecnie mieszkam z obecnym partnerem) Nie mam jeszcze rozwodu. Ojcem dziecka jest oczywiście mój obecny partner. (Nie jest polakiem, lecz obywatelem Rumunii) Ojciec ma nadany Pesel oraz jest zarejestrowany w urzędzie jako członek UE jak jest zameldowany na pobyt czasowy na nasz adres. Jakich dokumentów będę potrzebować? Jaka procedura mnie czeka? Dowiedziałam się tylko że domniemanym ojcem będzie mój (były -obecny) mąż. Oboje z partnerem absolutnie nie chcemy by nasza córka nosiła nazwisko mojego męża (obcej dla niej osoby). Czy istnieje możliwość pójścia do USC z dokumentami z szpitala i od razu załatwić córce nazwisko partnera?( właściwie to chcieliśmy by córka miała trzy nazwiska po dziadkach, moim zmarłym ,partnera zmarłym oraz ojczyma partnera,ale to chyba będzie niemożliwe) Gdybyśmy potwierdzili przez kierownikiem USC że mój obecny partner jest ojcem, kierownik pójdzie nam na rękę czy będą problemy? Tylko proszę mi nie mówić że mam ze sobą zabrać jeszcze akt małżeństwa z obecnym mężem bo się załamię. Dziękuję z góry za pomoc w odpowiedzi na moje pytania. Dodam że mieszkam w Gdańsku i chcę rodzić za miesiąc na Klinicznej.