Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (587 Wątki)

Noworodek w urzędzie - zmiany od marca 2015 r.

Data utworzenia : 2015-04-02 08:58 | Ostatni komentarz 2017-08-27 20:57

Redakcja LOVI

12636 Odsłony
145 Komentarze

Od 1. marca 2015 roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące formalności związanych z urodzeniem dziecka. Sprawdź, dokąd należy pójść, kiedy i co ze sobą zabrać, by otrzymać akt urodzenia, meldunek i numer PESEL.

2017-08-09 12:01

Z tego co czytam to wydaje mi się, że wszystko jest aktualne. Rozmawiałam z mężem. Pesel dostał z aktem urodzenia w USC niedługo czekaliśmy, wystarczyło, że szpital przesłał informacje o porodzie do USC.

2017-08-09 07:10

Kochane Mamy minęło 2 lata od artykułu napiszcie mi co się zmieniło przez te 2 lata czy wszystko zostaje tak jak było ?????

2016-07-31 21:48

Kasiu i ja :) Dlatego własnie nie lubię strasznie pisać na telefonie, chyba za ślepa jestem na taki ekran :) Co do terminu to masz rację, po upływie 6 miesięcy również jest możliwość, z tym że właśnie nieco utrudniona i należy w to zaangażować prokuratora. Wszystko to ma na celu dobro dziecka i ochronę jego interesu prawnego. Niestety, ale póki nie spotkamy się w rzeczywistości z pewnymi sytuacjami, to czasami nawet przez myśl nam nie przejdzie, jacy ludzie potrafią być okrutni i jak kombinować...

2016-07-31 11:24

Wniosek złożył na pewno ojciec biologiczny, ale nie wiem już być może zwrócił się do prokuratora skoro nie może inaczej. Musiałabym dopytać koleżanki jak to dokładnie było. Jednak mi chodziło o to w całej wypowiedzi, że po upływie terminu 6 miesięcy jest jakaś możliwość, żeby wyprostować sytuację związaną z ojcostwem.

2016-07-30 09:30

Przepisy nie pozwalają na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa biologicznemu ojcu. Ojciec biologiczny może tylko zwrócić się do prokuratora. Tak samo jak matka czy mąż matki po upływie terminu 6 miesięcy. I wówczas to prokurator jest wytaczającym powództwo. To, że na sprawie był obecny ojciec biologiczny nie znaczy, że to on wytaczał powództwo. Chyba, że to jednak mąż matki wytoczył powództwo. Do poczytania: http://www.pedkat.pl/images/czasopisma/po6/po605.pdf Często w kancelarii mieliśmy przypadki: a bo moja sąsiadka to zrobiła to tak i tak i ona mogła, a ja mam tak samo więc też chcę. A potem okazuje się, że sprawa wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiana.

2016-07-30 08:26

Magros zrobił to biologiczny ojciec na pewno bo to moja bardzo bliska koleżanka. Dlatego jestem pewna i ponadto wiem jak to w takim wypadku wygląda od środka. Mąż w urzędzie był na początku czerwca i mój dowód osobisty był wymagany. Musiał go mieć i pani w urzędzie poprosiła go o mój dowód i brała go.

2016-07-29 21:48

Kasiu, termin 6 miesięcy wynika wprost z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego i jest to termin zawity. Zaprzeczenie ojcostwa to pojęcie zupełnie odrębne od pojęcia uznania dziecka. W przypadku, o którym mówisz, jeśli faktycznie ojciec dziecka wystąpił o zaprzeczenie ojcostwa męża matki jego dziecka tak późno (i de facto w ogóle, że on to zrobił), to mógł to zrobić zwracając się do prokuratora (o czym pisałam wyżej). Prokurator w wyjątkowych okolicznościach, których kodeks nie precyzuje może wystąpić z takim wnioskiem do sądu i termin 6 miesięcy wówczas nie ogranicza prokuratora. Ponadto wniosek o zaprzeczenie ojcostwa nie może złożyć ojciec biologiczny, ten musi się zwrócić do prokuratora. Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć tylko matka, dziecko lub ojciec formalny, czyli mąż matki. Przy uznaniu dziecka w USC może, ale nie musi być obecna jednocześnie matka. Ojciec dziecka udaje się do urzędu, uznaje dziecko przed kierownikiem, a matka ma 3 miesiące na wyrażenie zgody. Co do kolejności nazwisk, to tak jak pisałyśmy wyżej, różnie kierownicy na to patrzą. Literalna wykładnia przepisu wskazuje na to, iż nazwisko matki jest pierwsze, a ojca drugie. Co do dowodu osobistego, to mój mąż nie miał mojego dowodu, a córkę zarejestrował bez problemu. Przed zmianami faktycznie było to wymagane, tak samo jak akt małżeństwa. Obecnie urzędnik nie powinien robić problemu.

2016-07-29 21:39

Leeleeteh nie wiem jak to będzie wyglądało w Twojej sytuacji, ale podejrzewam, że podobnie. Mój mąż jak szedł do Urzędu potrzebował i miał mój dowód osobisty. Był on niezbędny więc jeśli jesteś w związku małżeńskim to powinnaś mieć dowód "Męża". Magros nie wiem skąd też wzięłaś informacje, że jest 6 miesięcy na złożenie wniosku o zaprzeczenie ojcostwa. Ojciec dziecka mojej koleżanki złożył wniosek kiedy dziecko miało bodajże dwa latka. Jestem tego pewna, że to było w tym czasie. Zreflektował się, że chce uznać dziecko i tak to wyglądało. Sąd zlecił badania genetyczne, że ojciec formalny nie jest ojcem biologicznym i dopiero wtedy koleżanka poszła do urzędu i tam chciała dać nazwisko najpierw ojca dziecka a później swoje. Pani w urzędzie nie zezwoliła na to twierdząc, że nie można tak zrobić tylko najpierw musi być nazwisko mamy a później taty. W urzędzie oczywiście musiał być ojciec dziecka razem z nią z powodu, że nie byli małżeństwem i on musiał potwierdzić, że jest ojcem i uznaje dziecko. W obecności w Twoim wypadku tłumacza przysięgłego. Zgadza się, że wniosek możesz złożyć i ubiegać się o zwolnienie z opłat i sąd może ale nie musi oczywiście. Po rozwodzie z mężem możesz złożyć wniosek o chęci powrotu do panieńskiego masz na to 3 miesiące jeśli nie złożysz wniosku zostajesz przy nazwisku męża. Dziecko zaraz po urodzeniu będzie nosiło nazwisko takie jakie ustaliłaś z mężem w czasie ślubu. domniemam że będzie to nazwisko męża skoro i Ty takie masz. Ja to wszystko piszę z doświadczenia mojej koleżanki, która przez takie sprawy przechodziła. Jola tak jak napisała Magros becikowe przyznawane jest wtedy kiedy dochód a członka rodziny nie przekracza netto 1922zł.