Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2183 Wątki)

Co zrobić, by zdrowo przytyć w ciąży?

Data utworzenia : 2014-05-07 15:23 | Ostatni komentarz 2014-10-30 10:19

Sandritta4

7498 Odsłony
50 Komentarze

Oczywiście, nie chodzi tu o odchudzanie! Chodzi o to, by jeść z głową, co pozwoli nam na zdrowe i racjonalne przybieranie na wadze. Aby nie przybrać zbędnych kilogramów, warto trzymać się zasady, że ważniejszy jest rodzaj naszego pożywienia niż jego ilość. Wiadomo: przybrać na wadze łatwo, ale próby powrotu do wagi sprzed ciąży po zapychaniu się byleby przytyć łatwe już nie będą. Dlaczego o tym piszę? W pierwszych trzech miesiącach z powodu nudności schudłam cztery kilogramy. Dziś, na początku siódmego miesiąca, po odzyskaniu tych czterech kilogramów przytyłam zaledwie trzy pomimo tego, że czasami jem za dwoje. Łatwo byłoby mi skoczyć z wagą jedząc fastfoody, wysoko przetworzoną żywność czy słodycze. Ale to nie pomoże ani mi, ani mojemu dziecku. Dlatego po konsultacji z lekarzem już wiem, że nie ma sensu tycie na siłę. Oczywiście, mój organizm potrzebuje dużo więcej elementów, ponieważ większość ich płynie do dziecka. Oto rady, których staram się trzymać: 1. Jadam pieczywo pełnoziarniste, dużo warzyw, trochę owoców, naturalne tłuszcze, chude mięso, ryby, jaja, soczewicę, naturalne przetwory mleczne 2. Jem zgodnie ze swoim apetytem. Nie ładuję w siebie na siłę składników, które choć zdrowe, w tej chwili mi nie smakują. Posiłki wciskane po to, by zapełnić żołądek także nie mają sensu. 3. Unikam białego cukru. Duże jego spożycie podwyższa poziom insuliny, po czym następuje gwałtowny spadek cukru we krwi, czujemy się wtedy wyczerpani, zestresowani, a to rodzi niepohamowany apetyt na słodycze. Stale utrzymujący się wysoki poziom cukru rodzi przemęczenie trzustki i może powodować cukrzycę ciążową lub problemy z wątrobą. Węglowodany złożone (zboża, owoce, warzywa) uwalniają cukier stopniowo w miarę trawienia i metabolizmu. Warto też pamiętać, że podwyższony poziom cukru zakłóca wchłanianie białek i wapnia, co ma wpływ na budowę kości dziecka i niestety też na nasze zdrowie - m.in. problemy z zębami. 4. Pilnuję, by jeść pięć posiłków dziennie - trzy większe i dwa mniejsze. 5. Unikam margaryn, maseł roślinnych, oleju rafinowanego, glutaminianiu sodu, produktów konserwowanych i mrożonych. Dzięki tym wskazówkom lekarza wiem, że choć tyję niewiele, to wszystko co jem, jest wartościowe dla mnie i dla dziecka. Nie muszę się więc przejmować, że inne mamy w siódmym miesiącu przytyły dużo więcej ode mnie. Najważniejsze, by maluszek rozwijał się zdrowo, a mojemu organizmowi nic nie brakowało. Czy Wy także miałyście problem z przybieraniem na wadze? Jakie są Wasze metody, by zdrowo gromadzić kilogramy?

2014-05-07 15:37

Dziękuję za pożyteczny link, ale treść artykułu nie do końca wiąże się z problemem wolnego przybierania na wadze. Pozdrawiam serdecznie!

2014-05-07 15:32

Zachę cam do zapoznania się z artykułem http://lovi.pl/pl/forum/1/296/1 może tu znajdziesz odpowiedzi jak radziły sobie z tym problemem dziewczyny