Ubieramy niemowlaka - poznaj najważniejsze zasady

Wbrew pozorom dostosowanie ubioru dziecka do temperatury powietrza i pogody jest trudną sztuką, szczególnie dla niedoświadczonych rodziców. Przeczytaj, podpowiadamy, jak to zrobić. Dzięki wprowadzeniu tych zasad zmniejszysz ryzyko zachorowania a Twoje dziecko będzie się czuło komfortowo.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 24-09-2020

Temperatura pomieszczenia

Idealnie jest, gdy masz możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Jest to jednak niestety często niewykonalne w blokach z centralnym ogrzewaniem.

W mieszkaniu odpowiednią temperaturą dla niemowlęcia jest ok. 20-21 stopni Celsjusza. Wystarczy je wtedy ubrać lekko, np. w śpioszki i kaftanik albo w body i spodenki.

Jeśli nie masz możliwości regulacji temperatury i jest ona wyższa niż 21 stopni Celsjusza, ubierz dziecko jeszcze lżej, np. tylko w body.

W nocy warto temperaturę lekko obniżyć do ok. 18-19 stopni i ubrać dziecko w pajacyk bez stóp oraz przykryć kocem obleczonym w poszewkę lub lekką przewiewną kołdrą. Jeżeli maluch jest aktywny i może się odkryć, dobrze jest włożyć na stopy skarpetki, które nie będą obciskały nóżek.

Kiedy czapka

Dziecku przebywającemu w pomieszczeniu, nawet noworodkowi, nie zakładamy czapki. Na spacer w chłodne wiosenno-jesienne lub zimne zimowe dni zakładamy bawełnianą, polarową lub wełnianą czapkę, która ochroni dziecko przed wychłodzeniem. W gorące dni zakładamy dziecku bawełnianą czapkę z daszkiem lub chustkę, ale tylko, jeśli jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czego staramy się unikać szczególnie w przypadku niemowląt.

Jeśli w pokoju, w którym śpi dziecko, temperatura jest niższa niż optymalna, trzeba ubrać dziecko cieplej i/lub zapewnić mu cieplejsze przykrycie. Może warto wtedy pomyśleć o śpiworku do spania. Jeśli temperatura jest wyższa, musisz odpowiednio lżej ubrać i przykryć dziecko.

Nie należy dzieci układać w pobliżu źródeł ciepła. Dobrze, by nie znajdowały się w miejscach, gdzie następują gwałtowne zmiany temperatury.

Przypominamy, by często wietrzyć pokój, w którym przebywa dziecko, jednak po uprzednim przeniesieniu go do innego pomieszczenia, oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, które wysusza się pod wpływem grzejników. Gdy tak się dzieje, warto stosować specjalne nawilżacze lub powiesić na kaloryferach pojemniki z wodą, a także suszyć na nich zmoczone ręczniki.

Gdy na dworze jest gorąco, dobrze jest osłonić pomieszczenie np. roletami, by nie nagrzewało się zbytnio i oczywiście często je wietrzyć. Jeśli powietrze nagrzeje się, trzeba je wywietrzyć. Tylko uwaga - dziecko nie powinno przebywać w czasie wietrzenia w danym pomieszczeniu. Trzeba dziecko przenieść, pomieszczenie wywietrzyć przy użyciu „przeciągu”, zamknąć jedno z okien i dopiero wtedy położyć malucha w pokoju. W letnich miesiącach dzieci mogą spać przy otwartym oknie, o ile temperatura w nocy nie spada drastycznie. Na okno warto założyć moskitierę lub siatkę przeciw owadom.

Spacerowe ABC

Dostosowanie ubrań na wyjście w dużej mierze zależy od wieku dziecka oraz jego temperamentu. Oto kilka przydatnych wskazówek.

 • Lepiej ubrać dziecko za lekko niż za grubo, przegrzewanie obniża odporność dziecka, może łatwo wpłynąć na skłonność dziecka do zapadania na infekcje.

 • Nie rezygnujcie ze spaceru, gdy jest zimniej lub kropi deszcz. Wystarczy ubrać się cieplej i nieprzemakalnie.

 • Gdy pogoda płata figle, dobrym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na „cebulkę”. Przy kilku warstwach łatwiej dopasować ubiór do panującej wokół temperatury.

 • Ubieraj dziecko mniej więcej tak samo grubo jak siebie. Jeśli na dworze jest zimno a Twoje dziecko jeszcze nie wstaje - załóż mu o jedną warstwę więcej niż sobie.

 • Małe dzieci często mają chłodne ręce i stopy i wcale nie musi to oznaczać, że jest im zimno. Najlepszym miejscem na sprawdzanie czy maluch nie marznie – jest kark. Jeśli jest zimny, należy dołożyć jeszcze jedną warstwę ubrania lub przykryć dziecko kocykiem.

 • Jeśli kark jest spocony i zgrzany, to znaczy, że dziecko jest ubrane za grubo. Jeśli dziecko spociło się, należy przebrać je w suche, świeże rzeczy, zakładając o jedną warstwę ubrań mniej. Przy czym, żeby je bezpiecznie przebrać, musisz znaleźć miejsce, gdzie jest ciepło i nie ma przeciągów.

 • Poważnym błędem rodziców w sytuacji przegrzania dziecka jest rozebranie go, zdjęcie wierzchniej odzieży lub przebieranie w suche ubranie, na powietrzu w chłodne, wietrzne dni.

 • Dzieci, które już chodzą, należy ubierać podobnie jak siebie. Jeśli jest ciepło a dziecko jest ruchliwe, może być ubrane bardzo lekko - wtedy jest mniejsza szansa, że się zgrzeje. Aktywne dzieci należy ubierać w absolutne minimum dostosowane do pogody.

 • Nie ograniczaj zabaw dziecka z obawy, że „się spoci”. Pocenie się jest naturalnym mechanizmem termoregulacji organizmu i szczególnie w ciepłe dni niczym nie grozi. W chłodne - warto by dziecko ochłonęło po zabawie, nie należy schładzać go gwałtownie.

Pamiętaj, że w czasie gorącego lata optymalnym czasem na spacery z niemowlętami są godziny: 8-11 a potem 15-19, jeżeli dzień jest bardzo słoneczny, należy spacerować w miejscach zacienionych, np. w parku.

 • Zabieraj ze sobą rzeczy na zmianę oraz kurteczkę, bluzę lub sweter. Nigdy nie wiesz, kiedy może przydać się zapasowy kaftanik albo dodatkowy polar.

 • Nie rezygnuj ze spaceru z powodu kataru, świeże powietrze pozwoli szybciej oczyścić nos i ułatwi dziecku oddychanie.

 • Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obserwuj swoje dziecko a szybko nauczysz się, kiedy jest mu zimno, za ciepło, a kiedy komfortowo.

Przyjazne tkaniny

Ubranka niemowlęce powinny być wykonane z delikatnej bawełny. Muszą być oddychające i przewiewne. Na chłodniejsze dni materiałem godnym polecenia jest polar. Ubrania uszyte z niego dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć, są delikatne i lepiej się sprawdzają niż tkaniny wełniane. Na letnie, upalne dni dziecku wystarczy body z gładkiej bawełny. Dzieci, które lubią być przykryte w czasie drzemki, można okryć tetrową pieluchą.

Niepokojące objawy

Zawsze zwracaj uwagę na ewentualne objawy wychłodzenia lub przegrzania dziecka.

Wychłodzenie:

 • zimny kark i kończyny

 • sine usta

 • blada, marmurkowata skóra

 • dreszcze

 • mniejsza aktywność

 • płacz

Przegrzanie:

 • czerwona, spocona, sucha skóra

 • zgrzane, spocone kark i plecki dziecka

 • potówki

 • brak potu

 • spieczone usta

 • ospałość

 • w skrajnym przypadku udaru cieplnego - nudności i wymioty

Ubranie na wyjście ze szpitala

Wyjście ze szpitala to dla nowych rodziców pierwszy egzamin z ubierania dziecka, często bardzo stresujący. Tak naprawdę chodzi o te kilka chwil między budynkiem szpitala a samochodem, do którego trzeba dojść.

Jeśli wychodzicie ze szpitala na wiosnę lub jesień, a temperatury są średnie, załóżcie oseskowi na zwykły zestaw śpiochów cieplejsze, polarowe, dresowe spodenki i bluzę, lub zapakujcie go do śpiworka. Na głowę załóżcie bawełnianą czapeczkę.

Zimą będziecie potrzebowali kombinezonu i cieplejszej czapki, koniecznie też użyjcie kremu na odsłonięte części ciała, czyli w tym wypadku - buzię. Nie osłaniajcie twarzy dziecka szalikiem, to niezbyt bezpieczne. W dodatku szalik, na który się chucha, wilgotnieje, na mrozie zamarza, a tym samym może bardzo podrażnić skórę noworodka.

W gorące lato nie trzeba dziecka ubierać cieplej niż siebie, zadbajcie o nakrycie głowy, chrońcie delikatną skórę malca przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Gdyby nagle zawiał wiatr lub gdyby okazało się, że jest chłodniej, warto w pogotowiu mieć kocyk i pieluchę tetrową.

Podobne artykuły

Spokojny i zadowolony noworodek jest kąpany w plastikowej, kremowej wanience. Podtrzymuje go pewnie dłoń dorosłego. Dziecko ma otwarte usta, dotyka rączką twarzy. Czytaj więcej

Kąpiel noworodka - rady dla początkujących rodziców

Podpowiadamy, co przygotować i jak myć niemowlę, by kąpiel była przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Roczne dziecko siedzi w dmuchanym basenie wypełnionym wodą w ogrodzie i bawi się zabawkami - żółtą kaczką i piłeczką. Śmieje się. Na głowie ma kapelusz, jest słoneczna pogoda, w tle widać trawę. Czytaj więcej

Jak ulżyć dziecku w czasie upałów

Lato, choć wyczekane i upragnione, potrafi być uciążliwe, szczególnie dla najmłodszych, których organizm nie jest jeszcze przystosowany do funkcjonowania w wysokich temperaturach. Podpowiadamy, co zrobić, by pomóc ...

Mama stoi na skwerze, trzyma noworodka na rękach i całuje czule jego główkę, przymykając przy tym oczy. Mama ma na głowie okulary przeciwsłoneczne, w tle widać czerwony wózek z budką. Czytaj więcej

Pierwszy spacer z noworodkiem

Jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem oraz jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!

Niemowlak w czerwonym pajacyku raczkuje po podłodze. Obok wspiera go szczęśliwy tata, podparty na łokciu. Na drewnianej podłodze leży biały dywanik, w tle widać jasne meble. Czytaj więcej

Jak wspierać raczkowanie u dziecka?

Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.

Radosny tata w czerwonej czapce trzyma i całuje roześmiane niemowlę. Siedzą razem na kanapie, w tle widać jasną ścianę. Dziecko ma na sobie granatową koszulkę i szare spodenki. Czytaj więcej

High need baby - dziecko szczególnie wymagające

Czy Twoje dziecko nie daje się odłożyć do łóżeczka, budzi się przy byle szeleście, chce być wiecznie u Ciebie na rękach i nie toleruje nikogo poza Tobą? Jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje ...

Młoda mama z blond włosami pływa z niemowlakiem w basenie. Mama przytrzymuje radosnego synka, który patrzy jej w oczy. Są weseli i dobrze się bawią. Czytaj więcej

Dziecko z pierwszą wizytą na basenie, u dentysty i fryzjera

Przeczytaj, co możesz zrobić, by ułatwić dziecku pierwsze pójście do dentysty, fryzjera czy na basen.

Nasze produkty

moj synek ma obecnie 8mcy i poki co powazniej chory byl tylko raz wiec mysle,ze sobie radze z jego prawidlowym ubieraniem...i tez wlasnie zawsze sprawdzam na karku czy nie jest przegrzany..:)
aniusia8816
Bardzo ciekawy artykuł, również zawsze miałam z tym problem jak ubrać synka czy nie będzie mu za ciepło czy za zimno, bo kazda matka chce jak najlepiej dla swojego dziecka, u nas w rodzinie zazwyczaj mówili mi ze za chłodno ubieram synka, ale nie słu...
Ewcia2
mi tez polozna mowila, ze najgorsze co moze byc to przegrzewac dziecko...co nie znaczy tez zeby np. mialo plecki na wierzchu.. ja synka obecnie po domku ubieram w body na dlugi rekawek i pod to podkoszulka...a na to spodenki skarpetki lub rajstopki ...
aniusia8816