Biegunka u niemowlaka może mieć wiele różnorakich przyczyn. Przewlekła i ostra biegunka u niemowlaka może być wywołana przez:
Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u niemowlaków w Polsce są rotawirusy. Zaleca się dlatego szczepienie przeciwko rotawirusom, poprzez podanie szczepionki doustnej u dzieci między 6. a 24. tygodniem życia. W Polsce od 1 stycznia 2021 szczepienie przeciwko rotawirusom zostało wpisane do listy szczepień obowiązkowych dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020.
Niemowlęce kupki zwykle są luźniejsze niż dorosłych, szczególnie u tych niemowląt, które są jeszcze ściśle na płynnej diecie. Jak więc rozpoznać biegunkę? Według definicji WHO biegunką nazywamy obecność rozluźnionych stolców (3 lub więcej płynnych stolców na dobę u niemowląt i dzieci karmionych sztucznie). Dzieci karmione piersią mają zwykle luźniejsze stolce i są one częstsze niż u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. W przypadku dzieci karmionych piersią biegunkę rozpoznaje się, gdy dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż do tej pory a stolec staje się wodnisty lub półpłynny. Niekiedy w stolcu można zauważyć obecność śluzu, krwi lub ropy.
Biegunka u niemowlaka często pojawia się w towarzystwie bólu brzucha, wzdęć, wrażenia „przelewania” w brzuszku, a także wymiotów i gorączki. Czasem biegunka u niemowlaka pojawia się jako objaw towarzyszący np. przy zapaleniu ucha, płuc, może też pojawić się przy okazji ząbkowania.
Biegunka u niemowlaka jest groźna ze względu na dużą utratę płynów i szybszą tendencję dzieci do odwadniania się. Podstawą leczenia w przypadku biegunki zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci jest nawadnianie doustne dziecka. Jeśli dziecko jest karmione piersią należy je przystawiać jak najczęściej. Zaleca się podawanie doustnych płynów nawadniających. Nie należy dziecku samodzielnie podawać żadnych leków hamujących biegunkę, węgla czy leków przeciwwymiotnych.
WAŻNE: Przy biegunce u niemowlaka często dochodzi do odparzeń pupy. Trzeba wtedy być szczególnie uważnym, często zmieniać pieluchę, dokładnie przemywać skórę, natłuszczać. Dobrze jest od czasu do czasu pozostawiać dziecko bez pieluszki, by skóra mogła się wietrzyć.
Nie ma zdecydowanych zaleceń co do zmiany diety dziecka w czasie biegunki. Na pewno należy unikać soków czy płynów z zawartością cukru.
Biegunka u niemowląt może bardzo szybko prowadzić do odwodnienia, nawet w ciągu 1-2 dni od momentu jej rozpoczęcia. Dlatego w przypadku luźnych i częstych stolców u niemowlęcia poniżej 6 m-ca nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Skąd wiadomo, że niemowlę jest odwodnione? Dziecko rzadziej oddaje mocz, co łatwo zauważyć po mniejszej ilości zużytych pieluszek. Maluch ma mniej elastyczną skórę, wysuszone usta, może być drażliwy lub apatyczny i senny. Podczas płaczu u dziecka nie płyną łzy. Przy takich objawach koniecznie udaj się do lekarza, tym bardziej, jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy, ma podwyższoną temperaturę, wykazuje objawy bólu brzuszka.
Skontaktuj się z lekarzem jeśli stolec ma specyficzny kolor (biały, czarny lub czerwony), zauważysz w nim krew lub śluz. Bardzo niepokojącym objawem towarzyszącym biegunce są wymioty lub nienaturalna senność dziecka. Jeśli biegunka się przedłuża to nawet bez wymienionych wyżej objawów należy zgłosić się do lekarza celem ustalenia przyczyny i wdrożenia leczenia.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Maluch ma infekcję i lekarz zlecił badanie moczu? Zastanawiasz się jak pobrać mocz niemowlakowi? Podpowiadamy.
Gorączka u niemowląt zawsze budzi niepokój. Czy za każdym razem oznacza poważną chorobę? Jak reagować, kiedy maluch gorączkuje, ale poza ciepłym czołem nie ma innych niepokojących objawów? Zdradzamy możliwe ...
Zbyt mała ilość płynów w organizmie może prowadzić do odwodnienia. Upał, nadmierna potliwość czy wymioty to niektóre z powodów, przez jakie maluch traci wodę. Poznaj objawy, skutki i metody leczenia odwodnienia ...
Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom u dzieci. Zwykle najpierw pojawia się katar a zaraz potem suchy, uporczywy kaszel. Skąd bierze się suchy kaszel, jak go odróżnić od mokrego i jak pomóc kaszlącemu dziecku? Odpowiadamy. ...
Kiedy maluch choruje podanie leków to przykra konieczność. Jak prawidłowo to robić, aby nie zaszkodzić maleństwu? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać sięgając po domową apteczkę.
<p>U nas na szczęście nie było jeszcze takiej sytuacji z biegunkami, ale wiem, że odwodnienie może być właśnie bardzo groźne dla dziecka, więc trzeba szybko reagować. </p>
<p>ja musiałam, i nawet w szpitalu leżeliśmy bo się odwodniła, bo wymioty i biegunki </p>
<p>Ja nigdy nie msislm takiej sytuacji żeby aż trzeba było do lekarza z powodu biegunek. Na pewno trzeba dbać o nawadnianie. Raz mojea córka miała jelitowke i wtedy był szpital bo ciągle wymioty . Gdy się poprawiło z wymiotami to wtedy przyszła biegu...