Odwodnienie u dzieci – objawy i leczenie

Zbyt mała ilość płynów w organizmie może prowadzić do odwodnienia. Upał, nadmierna potliwość czy wymioty to niektóre z powodów, przez jakie maluch traci wodę. Poznaj objawy, skutki i metody leczenia odwodnienia u dziecka.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii

Przyczyny odwodnienia

Utrata wody jest czynnością fizjologiczną. Jeśli jednak maluch traci nadmierne ilości wody lub nie uzupełnia jej w odpowiednich dawkach może stać się niebezpieczna. Najczęściej do odwodnienia organizmu u dzieci dochodzi na skutek:

 • gorączki;

 • biegunki;

 • wymiotów;

 • obfitej potliwości;

 • zbyt długich przerw w przyjmowaniu płynów.

Objawy odwodnienia

Niemowlęta i małe dzieci szybko się odwadniają, dlatego nie bagatelizuj przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że poziom wody i elektrolitów w organizmie Twojego maluszka niebezpiecznie się obniżył. Metabolizm u małych dzieci jest znacznie szybszy niż u dorosłych, a rezerwy wody niewielkie.

Najczęściej niemowlaki i małe dzieci, u których spada poziom wody, domagają się większej ilości płynów. Jeśli jednak, maluch nie chce pić mimo upałów lub boryka się z infekcją wirusową, której objawem są problemy żołądkowe lub wysoka temperatura ciała, sprawdź inne symptomy.

W przypadku odwodnienia pierwszego stopnia zauważysz:

 • spieczone wargi, suchy język i podsychające śluzówki jamy ustnej;

 • nadmierną senność, zmęczenie i apatię;

 • suchość, zmniejszoną elastyczność skóry;

 • płacz bez łez;

 • ciemny kolor moczu;

 • rzadkie siusianie;

 • zapadnięte ciemiączko;

 • utratę wagi;

 • opóźnienie reakcji na bodźce zewnętrzne.

W przypadku odwodnienia drugiego stopnia dodatkowo zaobserwujesz:

 • przyśpieszoną akcję serca;

 • brak elastyczności skóry, która po zebraniu w fałd rozprostowuje się powoli.

Trzeci najcięższy stopień to:

 • obniżone napięcie mięśniowe u dziecka;

 • szybki oddech;

 • brak moczu;

 • drgawki;

 • utrata wagi nawet do 10 % masy ciała. 

Skutki odwodnienia

Woda stanowi ok. 75-80% organizmu dziecka. Reguluje temperaturę ciała, ciśnienie krwi, odpowiada za usuwanie produktów przemiany materii oraz transport substancji odżywczych. Brak odpowiedniej ilości płynów odbija się na kondycji szkraba.

Maluch wraz z ubytkiem wody traci niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity. Jony soli wpływają na pracę układu nerwowego i mięśniowego. Elektrolity dzięki swoim właściwościom, przewodzą impulsy nerwowe, niezbędne do właściwego działania układu nerwowego i mózgu. W istotny sposób wpływają na napięcie mięśni w tym również pracę serca. Prawidłowa praca układu krążenia, pozwala na dostarczenie tlenu do wszystkich komórek w organizmie dziecka. Niedobory sodu, wapnia, potasu i magnezu oraz innych elektrolitów zaburzają właściwe działanie organizmu, wpływając na ogólne osłabienie i słabą formę malca.

Leczenie odwodnienia

Malucha przede wszystkim trzeba nawodnić. Niezbędna będzie też konsultacja lekarska. Jeśli odwodnienie jest lekkie, a dziecko czuje się dobrze, prawdopodobnie wystarczy nawadnianie doustne. W aptekach dostępne są środki bez recepty, które pomagają uzupełnić składniki mineralne i nawodnić organizm w przypadku zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Możesz je podać maluchowi, który ukończył 6 miesięcy. Proszek rozpuszczalny w wodzie, bogaty w jony, glukozę i wodorowęglany reguluje wchłanianie wody i elektrolitów, a w wersji „dla malucha” smakuje owocowo.

Niemowlaki do 6. miesiąca życia należy karmić piersią bez konieczności uzupełniania diety wodą lub innymi płynami. Niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym, oprócz mieszanki, powinny dostawać dodatkowo wodę lub herbatkę.

Jeśli lekarz zdecyduje o konieczności nawodnienia żylnego, będziesz musiała zostać z maluchem w szpitalu. Dostanie płyny dożylnie. Z reguły pobyt w szpitalu nie trwa dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie będziecie mogli wrócić do domu.

Czy odwodnieniu można zapobiec?

Jeśli niemowlę jest karmione naturalnie, przystawiaj je jak najczęściej. Maluch ssąc nie tylko je, ale zaspokaja również pragnienie, dlatego nie dziw się i nie odmawiaj, jeśli latem będzie częściej domagał się piersi.

Kiedy upał doskwiera pamiętaj o tym, aby starszakowi podawać kubeczek. Kiedy na dworze jest gorąco dziecko podobnie jak Ty, poci się bardziej niż zwykle. Mały odkrywca, zajęty zabawą, nie będzie upominał się o picie. Każda przerwa w zabawie to mały koniec świata, dlatego to Ty musisz zadbać o to by regularnie się nawadniał.

Sama przygotowujesz soki z sezonowych owoców, a maluch chętnie je pije? Aby skutecznie zapobiegać odwodnieniu rozcieńczaj je wodą. 

Latem wprowadź do diety owoce i warzywa w zwiększonych ilościach. Bogate w wodę soczyste jabłka, gruszki i marchewki podawane dziecku, dodatkowo nawodnią organizm.

Jeśli maluch wymiotuje lub ma gorączkę - wodę lub herbatkę podawaj często w niewielkich ilościach. Zbyt obfite pojenie może jeszcze spotęgować nieprzyjemne dolegliwości, a woda podawana dużymi porcjami nie będzie w przewodzie pokarmowym prawidłowo się wchłaniać .

Pamiętaj! Zaleca się, aby dziecko ważące do 10 kg wypijało ok. 100 ml wody na każdy kilogram. Na każdy kolejny do 20 kg - połowę porcji. Dzieci ważące więcej niż 20 kg powinny wypijać kolejne 20 ml na każdy następny kilogram masy ciała.

Podobne artykuły

Mama leży z dzieckiem na łóżku, oboje leżą na boku. Mama całuje dziecko w czoło. Jest zatroskana a dziecko jest smutne. Ich ubrania są w odcieniach błękitu. Czytaj więcej

Rotawirus u dzieci

Zakażenie rotawirusowe to choroba często występująca u dzieci. Trudno przed nią uchronić malca, dlatego warto zapoznać się z typowymi objawami i zalecanym postępowaniem.

Mama z zatroskaną twarzą przytula chore niemowlę. Dziecko jest spokojne, wtulone w ramiona mamy. Mama ubrana jest w łososiowy sweter, dziecko - w niebieską piżamkę. Czytaj więcej

Choroba bostońska

Zdarza się, że choroba bostońska jest postrachem rodziców dzieci w żłobkach. Czy słusznie? Poznaj objawy grypy bostońskiej oraz zobacz jak ją zwalczyć.

Młoda lekarka podczas badania osłuchuje roczną dziewczynkę stetoskopem. Dziewczynka jest onieśmielona a lekarka stara się ją uspokoić uśmiechając się do niej. Dziewczynka ma na sobie szarą wełnianą sukienkę i białe rajstopy. Czytaj więcej

Infekcja bakteryjna czy wirusowa – poznaj różnice!

Przeczytajcie, czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla sposobu leczenia Waszego dziecka.

Noworodek leży i ma zamknięte oczy. Lekarz bada dziecko stetoskopem, przykłada stetoskop do klatki piersiowej noworodka. Ma fioletową rękawiczkę założoną na dłoni. Czytaj więcej

Badania noworodka

Podczas pierwszych chwil po porodzie oraz tych kilku dni, które spędzicie wspólnie w szpitalu, Twoje dziecko zostanie poddane wielu rutynowym badaniom i sprawdzianom.

Niemowlak leży w samej pieluszce na plecach, lekarz mierzy mu temperaturę, przytrzymując termometr pod pachą. Niemowlak ma duże brązowe oczy i patrzy w obiektyw. Czytaj więcej

Możliwe przyczyny gorączki bez innych objawów

Gorączka u malucha zawsze budzi niepokój. Czy za każdym razem oznacza poważną chorobę? Jak reagować, kiedy maluch gorączkuje, ale poza ciepłym czołem nie ma innych niepokojących objawów? Zdradzamy możliwe przyczyny ...

Roczne dziecko siedzi na trawie pośrodku polany i rozgląda się. W tle widać drzewa a wokół niego żółte kwiaty. Ubrane jest w szaro-granatową bluzę z kapturem, niebieskie spodenki i półbuty. Czytaj więcej

Kleszcz u dziecka? dowiedz się jak postępować.

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które jednak mogą przenosić groźne, szczególnie dla dzieci, choroby. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza? Przeczytaj!

Nasze produkty

<p>Moja ma 5 miesięcy. Karmię butelka i rozszerzam pomału jej dietę. Zaczęłam też podawać jej wodę. Ciężko idzie ale nie poddajemy się&nbsp;</p>
aneczkaa006
Nasz mały bardzo dużo pije. Wcześniej nie lubił a teraz nawet wodę pije
paulina.leszczynska
Moja Hania do 10 miesiąca praktycznie wcale nie chciała pić. Próbowałam podawać jej napoje z różnych kubków, butelek ale wszystko jej nie pasowało. Aż w końcu któregoś dnia złapała bidon z rurką swojego kuzyna. Od tamtej pory pije bardzo dużo. Nie pr...
Mama_Hani