Część par stara się o dziecko kilka miesięcy, a nawet lat, zanim zobaczy wymarzone dwie kreski na teście ciążowym. Trudność może wynikać z choroby jednego z partnerów i wtedy potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast, istnieje kilka rad, które pozwolą Ci zwiększyć szanse na zajście w ciążę.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Palenie papierosów zwiększa ryzyko bezpłodności u kobiet, a u mężczyzn wpływa na jakość nasienia między innymi zmniejszając ruchomość plemników. Warto zrezygnować z papierosów już w momencie starania się o dziecko.
Jak inaczej zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę? Zrezygnuj lub mocno ogranicz alkohol. Picie alkoholu obniża płodność u kobiet, a regularne spożywanie wpływa negatywnie na płodność u mężczyzn.
Starając się o dziecko część osób zdecyduje się na piwo bezalkoholowe. Jest to oczywiście lepsza opcja niż zwykłe piwo czy wino, ale mimo wszystko, zwróć uwagę na skład produktu. Niektóre piwa bezalkoholowe zawierają ogromne dawki kofeiny, której nadmiar również negatywnie wpływa na płodność. Z tego też powodu nie pij więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie i zrezygnuj z energetyków.
Nadwaga, niedowaga i otyłość znacząco oddziałują na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Koniecznie zadbaj o swoją wagę sama lub z pomocą dietetyka.
Jak zajść w ciążę? Ćwicz! Nawet jeśli twoja waga jest prawidłowa, to i tak nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Ruch nie musi oznaczać codziennego chodzenia na siłownie. Możesz wybrać inną aktywność np. spacery, jogę, basen, bieganie czy sport grupowy. Wybierz to, co najbardziej lubisz. Najważniejsza w tym przypadku jest systematyczność.
Niestety, często ciężko jest nad stresem zapanować. W tym wypadku koniecznie znajdź swój sposób na jego redukcję. Może pomóc wspomniany już wcześniej wysiłek fizyczny, techniki relaksacyjne, regularny sen (niedobór snu podwyższa poziom kortyzolu), poświęcanie czasu swojemu hobby i pamiętanie o odpoczynku. Jeśli pomimo podjętych działań, nadal odczuwasz przewlekły stres, zgłoś się do psychologa
Niedobór kalorii utrudni zajście w ciążę, a nawet może doprowadzić do utraty miesiączki. Natomiast dieta uboga w witaminy i inne składniki odżywcze, może doprowadzić do niedoborów, co również będzie skutkowało mniejszą szansą na ciążę. Jedz pełnowartościowe posiłki, nie pomijaj w diecie białka, tłuszczy i węglowodanów, spożywaj odpowiednią ilość błonnika.
Jak zajść w ciążę? W ciąży bardzo chętnie sięgamy po różne suplementy. Zazwyczaj suplementuje się kwas foliowy, witaminę D, żelazo, jod i kwasy Omega 3. Pamiętaj, żeby suplementację rozpocząć jeszcze przed ciążą. Jeśli nie masz niedoborów, nie potrzebujesz sięgać po inne witaminy, nadmiar może być równie szkodliwy, co niedobór.
Na organizm mocno wpływają również różnego rodzaje toksyny, takie jak: farby, chemikalia, metale ciężkie czy promieniowanie. Podczas starań o dziecko zadbaj o bezpieczną chemię w domu, unikaj bardzo silnych środków, zwróć uwagę na farby do ścian i rozpuszczalniki oraz farby do włosów, omijaj pestycydy. Szkodliwe będzie też promieniowanie jonizujące, dlatego badania rentgenowskie zaplanuj wcześniej. Unikaj dymu papierosowego.
Dentysta, zaraz po ginekologu, powinien być najważniejszym lekarzem odwiedzonym przed zajściem w ciążę. Dlaczego? Podczas ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, możemy zaobserwować zapalenie dziąseł. Bardzo często pojawia się próchnica, chociaż nie jest ona spowodowana bezpośrednio ciążą. Wpływają na nią poranne mdłości (kwas żołądkowy bardzo niszczy zęby), a także podjadanie o różnych porach np. w nocy.
Wizyta u ginekologa jest absolutną podstawą! Lekarz skontroluje twoje zdrowie, powiadomi o nieprawidłowościach lub ewentualnie zleci kolejne badania. Może również udzielić porady i odpowiedzieć na pytania, jeśli masz jakieś wątpliwości.
Jak zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę? Zbadaj się! Odwiedź lekarza internistę, wykonaj podstawowe badania krwi, zbadaj tarczycę oraz sprawdź czy wszystkie szczepienia masz aktualne np. te na tężca, błonice, WZW typu A czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Ponadto skontroluj przyjmowane leki, ponieważ część z nich, nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Zwróć szczególną uwagę na leki przeciwbólowe, na łuszczycę, sterydy, antydepresanty oraz zwalczające trądzik.
Zajściu w ciążę pomoże też znajomość swojego miesięcznego cyklu. Jeśli masz regularną miesiączkę to dużym ułatwieniem mogą się okazać aplikacje na telefon, które informują o dniu cyklu i szansach na zajście w ciążę. Takie aplikacje mogą być niestety niedokładne, więc oprócz tego obserwuj swoje ciało: kolor śluzu, temperaturę ciała, dolegliwości, które mogą towarzyszyć na przykład w dniu owulacji lub przed okresem.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny
<p>U nas nie cały rok starań o pierwsze dziecko, zmiana diety, u mnie dodatkowo suplementacja inozytolu bo wyszło że mam policystyczne jajniki. No i się udało a później kolejne dwie ciąże już bez żadnych problemów były od razu. Także już trójka z nam...
<p>Sprawdzenie drożności jajowodów jest też ważnym badaniem na początek , a u mężczyzn oczywiście badanie nasienia. </p>
<p>i najczęściej tak jest, że jak się odpuszcza to zaraz dziecko w drodze. Ja osobiście jestem zdania, że zdrowy tryb życia to podstawa i to też dużo daje. Ja jak zmieniłam dietę to zaraz wyniki lepsze, a miałam nie mieć nigdy dzieci, a 4 ciąże za mn...
Chciałabyś zostać mamą i zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją szansę na zajście w ciąże? Tłumaczymy, co wpływa na płodność
Czasami przed zajściem w ciążę blokuje nas ogromny strach przed porodem, czyli tokofobia. Zdarza się również, że naszą radość z nowego członka rodziny zakłóca baby blues lub depresja poporodowa.
Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciąże, a także zagrażać rozwijającemu się dziecku. Jak mimo choroby zostać mamą i urodzić zdrowego malucha? Podpowiadamy
Ciąża to radosny stan, jednak niektóre dolegliwości sprawiają, że zamiast się nią cieszyć, martwisz się o zdrowie swoje i maluszka. Poznaj ciążowe przypadłości i dowiedz jak postępować kiedy Cię dopadną.