Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

rko noworodka

Data utworzenia : 2014-09-12 18:00 | Ostatni komentarz 2014-12-19 17:52

tata ratownik

5650 Odsłony
34 Komentarze

Z racji zawodu zastanawiam sie czy w sytuacji zagrozenia zycia dziecka np przy zachlysnieciu umialybyscie panie udzielic pierwszej pomoc. Jesli tak to skad czerpalyscie wiedze czy trenowalyscie na fantomach czy moze odczuwacie potrzebe poszerzenia wiedzy w tym temacie ?

2014-12-19 17:52

Ja dostałam od położonej takie karty, na których jest rozrysowane i opisane postępowanie w przypadku np. zasłabnięcia, zachłyśnięcia noworodka/niemowlaka- wszystko fajnie wygląda na rysunkach, ale gdyby przyszło mi coś takiego w sytuacji zagrażającej życiu wykonać to chyba bym nie potrafiła...w sytuacjach stresowych człowiek różnie reaguje i mimo że o czymś się wiedziało to się to zapomina i popada w panikę.

2014-12-18 22:22

Didisia dokładnie przeczytać to każdy może, ale żeby potem zrobic to trzeba się tego nauczyć, np na fantomie.

2014-12-17 18:33

Niestety to nie jest standardowy temat :( Beata zgadzam się z Tobą w pełni! w szpitalu nieby są plakaty z pokazana pierwszą pomocą, ale jak dla mnie to rysunek w stosunku do praktyki ma się nijak..

2014-12-16 23:01

Właśnie przerabialiśmy ten temat na ostatnich zajęciach szkoły rodzenia. To chyba standardowy temat zajęć. W przypadku zadławienia się dziecka, które nie potrafi samodzielnie wyksztusić ciała obcego, niemowlaka kładzie się na kolanie główką w dół i dość energicznie uderza w plecki. Jeśli to nie pomaga a dziecko jest przytomne to dziecko kładzie się przodem na kolanach, głową opuszczoną w dół i uciska klatkę piersiową palcem wskazującym i serdecznym. Należy powtórzyć 5 razy i sprawdzić czy nie ma ciała obcego w buzi. Jeśli to nie pomaga, a dziecko traci przytomność, należy przystąpić do resuscytacji. Zaczynając od 5 wdechów i kontynuując uciskanie klatki piersiowej. Należy zadzwonić na pogotowie i kontynuować resuscytację 30 ucisków klatki piersiowej na 2 wdmuchiwania powietrza. Ponieważ to ważny temat, dostaliśmy "ściągi" od wykładowców. Jeśli ktoś by reflektował, mogę zeskanować i przesłać na maila. Jest też sporo materiału w internecie, np. ten link : http://matka-nie-idealna.blog.pl/2014/09/07/pierwsza-pomoc-u-dzieci-co-ty-o-tym-wiesz/

2014-12-16 21:44

Według mnie rodzice powinni być przeszkoleni w tej kwesti gdy dziecka nie ma jeszcze na świecie. Takie szkolenia powinny się odbywać dla rodziców maluszków i przyszłych rodziców w przychodzniach, np. raz na 3 miesiące.

2014-12-16 16:17

Mi położna w szpitalu pokazała jak udzielać pierwszej pomocy w razie potrzeby,czy zachłyśniecia przy jedzeniu.Zawsze lepiej umiec udzielić dziecku pomocy w razie takiej potrzeby bo nigdy nie wiadomo kiedy coś spotka naszym pociechom.

2014-09-23 15:45

Dla mnie to juz nieistotne czy czesto czy nie, nie kosztuje to duzo wysilku zeby sie nauczyc a moze okazac sie bezcenne.

2014-09-23 15:04

Aniami jasne, że trzeba wiedzieć, ale takie sytuacje w których na prawdę trzeba dziecko ratować nie zdarzają się tak czeto. Ale mimo wszystko każdy rodzic powinien przejść kurs pierwszej pomocy.