Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Rozwód a prawa opieki nad dzieckiem.

Data utworzenia : 2013-04-08 21:03 | Ostatni komentarz 2013-06-08 22:40

Kaajkaa

8620 Odsłony
28 Komentarze

hej, wie ktoras z was jak to jest kiedy para bierze rozwód lub w ogole nie ma slubu ale jest uznane ojcostwo i dziecko ma nazwisko ojca - a ojciec chce przejac opieke nad dzieckiem ? jakie sa na to szanse ? czy ojciec moze zabronic matce kontaktu z dzieckiem lub ograniczyc tylko do week?

2013-04-09 14:24

To co z tego że matka mieszka z rodzicami. Ja mam taką sytuacje ... kiedyś tatuś małego się dowiadywał bo chciał mi zrobić na złość i dowiedział się że niema szans. Miejsce dziecka jest przy matce mimo że niema stałej pracy tłumaczysz się wtedy tym że rodzice Ci pomogą oni to potwierdzają skoro ojciec ma prace to przecież nie może być z dzieckiem 24 h na dobę co nianie mu najmie zresztą ani niania ani on nie zastąpią matki a obowiązkiem ojca jest płacenie na dziecko alimentów.

2013-04-09 14:07

a w przypadku gdy matka mieszka z rodzicami , nie posiada swojego domu a ojciec tak, i ojciec ma stałą pracę? jest ktoś kto wie na tem temat coś więcej?

2013-04-09 14:04

Zgadzam się z Proud Mommy takich przypadków jest bardzo niewiele gdzie sąd przyznaje władzę ojcu. Zabronić kontaktu może owszem jeśli matka stawia zagrożenie dla życia lub zdrowia dziecka, znęca się nad nim, nie może wypełniać swoich obowiązków bo np jest nałogową alkoholiczką w innych przypadkach raczej nie. Zazwyczaj jeśli władza jest sprawowana przez jednego opiekuna to ten drugi faktycznie często ma ograniczenia tylko do weekendów czy co drugi weekend....

2013-04-08 22:44

O przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców sąd decyduje biorąc pod uwagę wiele czynników. Faktem jest jednak to, że polskie prawo stoi za matką i zazwyczaj to jej przyznaje opiekę. Przypadków, kiedy to ojciec wygrywa sprawę, jest tak mało, że nie przekracza to 3%. Nie oznacza to jednak, że ojcowie nie mają szans na samotne wychowywanie dziecka (ale to już skrajne przypadki, w których matka nie żyje, zrzeka się praw rodzicielskich lub z jakichś przyczyn jest niezdolna do opieki - może jest jeszcze coś).