Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (114 Wątki)

Ciąża a wypowiedzenie z pracy

Data utworzenia : 2014-04-27 21:31 | Ostatni komentarz 2017-12-15 13:57

Proud Mommy

6776 Odsłony
27 Komentarze

Często na tym polu mamy wątpliwości, kiedy można nam 'podziękować', a kiedy jesteśmy chronione przez kodeks pracy, więc wrzucam kilka informacji. Kobiety w ciąży objęte są szczególną ochroną przed: - wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę - rozwiązaniem umowy o pracę w wyniku wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę - rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, bez winy pracownicy, tj. w trybie art. 53 kp - rozwiązaniem terminowej umowy o pracę w wyniku upływu terminu, na który została zawarta ALE: Ochrona ta nie dotyczy pracownic zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający miesiąca. Jeśli pracownica posiada umowę o pracę zawartą na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega ona automatycznie przedłużeniu do dnia porodu. źródło: magazynsupermama.pl

2014-04-27 22:00

Jeszcze dodam, choć to nieco odbiega od tematu, ale może się przydać w przyszłości którejś z przyszłych mam: Jeśli ubiegamy się o pracę, a jesteśmy w ciąży, nie mamy obowiązku informować o naszym stanie przyszłego pracodawcy. Podobnie, co już pisałam w innym wątku, ale tu przypomnę, kandydatka nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi w temacie o jej plany związane z zajściem w ciążę.

2014-04-27 21:48

Proud Mommy dobry wątek. Należy pamiętać że jeśli jest to umowa o pracę nawet na okres 3 miesięcy i przekroczy się 12tydzień ciąży jest się chronionym tylko niemożna podpisać "porozumienia stron", warto czasem wstrzymać się z podpisywaniem takich dokumentów i skonsultować się z kimś kto ma wiedzę na ten temat.

2014-04-27 21:36

U mnie była sytuacja z umową czasową, ale niestety jej termin wygasł w drugim miesiącu ciąży. Nie było żadnych szans, bym mogła zachować posadę do dnia porodu :(