Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (635 Wątki)

Własnoręcznie pieczony chlebek i inne pieczywo dla dziecka

Data utworzenia : 2014-06-26 15:29 | Ostatni komentarz 2014-07-08 18:08

gwiazdka2233

5111 Odsłony
32 Komentarze

Dziewczyny, czy od czasu do czasu pieczecie własnoręcznie chlebek dla swojej rodziny i swoich pociech? Bo ja ostatnio mam chęci i ochote do zrobienia samej pieczywa..... nie mam wypiekacza chleba, ale planuję upiec normalnie w piekarniku, w specjalnej formie? Czy znacie jakieś sprawdzone przepisy? Czy któraś z was próbowała gotowych mieszanek do wypieku chleba np pełnoziarnistego chlebka z Lidla? albo innych sklepów? Proszę o porady dla początkujących;)

2014-06-26 22:26

mraczek przywołuję Cię do porządku!!! Jak można tak wspaniałą maszynę w odstawkę włożyć. Natychmiast masz ją wyjąć i używać:) No to daję pierwszy, nie wiem ile zdołam bo mąż wrócił i będzie chciał się do kompa dostać:) CHLEBEK DYNIOWY (można użyć sok pomidorowy lub mus paprykowy własnej roboty z pieczonej papryki) 100 ml mleka do dyni/wody do papryki i pomidora 300g purre dyniowego lub paprykowego lub pomidorowego 3 łyżki oleju 2 łyżeczki soli 600g mąki (ja mieszam pszenną 350g z żytnią lub pełnoziarnistą 250g) 2 łyżeczki suchych drożdży 1 łyżeczka cukru(można dać niepełną) można dodać ziół, szczególnie do chlebka pomidorowego polecam. Jeśli chodzi o maszyną to wszystko wkładasz w takiej kolejności i włączasz program podstawowy. Ręcznie to trzeba wszystko wyrobić, teoretycznie suchych drożdży nie trzeba wcześniej rozrabiać ale nie zaszkodzi zrobić najpierw rozczyn drożdży z cukrem i odrobiną letniej wody lub mleka. Po wymieszaniu/wyrobieniu trzeba odgarować ciasto, czyli zostawić je do wyrośnięcia pod ściereczką. Automat bardzo ułatwia sprawę bo utrzymuje odpowiednią temperaturę i garuje ciasto chyba 3 razy, po każdym garowaniu miesza. Ręcznie czas garowania zależeć będzie od temp. pomieszczenia natomiast ilość garowań od nas. minimum raz zalecam. Po tym czasie do formy i czekamy jeszcze aby wyrósł, a następnie pieczemy. Piec przez 10 minut w 200 stopniach, a następnie 30 minut w 180 stopniach. Pod koniec pieczenia można przesmarować skórkę białkiem, w maszynie tego nie robimy. Chleb jest pyszny, najlepszy jeszcze na ciepło.

2014-06-26 22:25

mamuska w sumie nie wiem czy na zakwasie czy na drozdzach,m a ktory lepszy? ja mam ochote na jakies zdrow chlebki pełnoziarniste....... ale jest jeden warunek: chlebek musi byc w maire miekki, bo kiedys u kogos probowlam takiego chelbka i tak jak pisze Beata 74 byl twardy;( takiego to ja tez nie chce:)

2014-06-26 21:19

Monika ja mam już 1,5 roku i do tej pory jeszcze go nie użyłam dostaliśmy w prezencie i tak sobie stoi i czeka aż wstyd się przyznać ale możę faktycznie jak jakieś fajne sprawdzone przepisy się tu pojawią to zacznę go używać

2014-06-26 21:08

Ja raz upiekłam i więcej już chyba nie spróbuję. Chleb wyszedł mi twardy jak kamień, zęby można było połamać.

2014-06-26 19:39

Oo i ja taki upiekłabym ...ze słonecznikiem jakies przepisy ? Wypiekacza nie mam ..

2014-06-26 17:56

Ja tez czekam na przepisy , my mamy maszyne do pieczenia chleba jednak cały czas czeka na pierwsze użycie więc może jak już będę miała przepisy to się zmobilizuję i wezmę za produkcje świeżutkiego pieczywa. Ale moja mama piecze chleb i wiecie jaki zapach jest w domu jak ona go wypieka , wyjść się od niej nie chce. Proszę zmobilizujcie mnie do działania a może wejdzie mi to w krew i już tylko wypiekane domowe pieczywko będziemy jedli

2014-06-26 16:40

Podpinam się, bo z chęcią zaczerpnę wiedzy w tym temacie i rad dla zielonych..; D Mój teściu piekł chleby ale nie wiem jak nawet smakuje taki przez niego upieczony chleb, bo jakoś nie miałam okazji spróbować..; )

2014-06-26 16:28

Ja jakieś pół roku temu kupiłam wypiekacz. Mogę polecić, bo uważam, ze to fajny sprzęt. Nie tylko wyrobi za ciebie chlebek, odgaruje i upiecze ale możesz w nim wyrobić ciasto drożdżowe -( zapewniam, że jeszcze nigdy takiego nie zrobiłam własnymi rękami) czy to na rogaliki, drożdżówki czy placek. Wrzucasz produkty i włączasz - koniec Twojej roboty:) Z samodzielnym pieczeniem to niestety trochę czasu trzeba poświęcić. Jak się tak wkręciłam w to pieczenie to i bez wypiekacza sporo piekłam - szczególnie tych chlebków na zakwasie. No właśnie od tego by trzeba zacząć, jakie chleby Cię interesują - na zakwasie czy na drożdżach? Jeśli na zakwasie, to najpierw musisz wyhodować zakwas - prościzna ale będziesz musiała kilka dni poczekać. Obecnie w pracy jestem;) ale jak wrócę do domu to wpiszę Ci kilka przepisów na chlebki i bułeczki:)