Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

Pobieranie moczu do badania u dziewczynek

Data utworzenia : 2013-04-18 07:46 | Ostatni komentarz 2015-12-25 11:38

monika_b

44101 Odsłony
19 Komentarze

Nie jest to łatwe zadanie, kto pobierał ten wie. Podzielny się doświadczeniami na ten temat.

2015-12-25 11:38

ja kupywałam specjalne worezki w aptece lecz tu jest kłopot bo trzeba wcześniej dobrze umyć pupkę przed naklejeniem a i tak póżniej wychodzą liczne bakterie :)

2014-02-26 09:48

Oj z tym jest problem;) woreczek moze byc przy skorze dziecka tylko przez godzinę zbyt długi kontakt ze skórą dziecka moze ja podrażnic, mocz nalezy pobrac 4 godziny po podaniu mleka. A jesli chodzi o sposoby jak pobieralam to przez tydzień próbowaliśmy pobrać mocz przez woreczek niestety bylo ciezko i nam sie nie udało potem sciagalam z molej wszystko latała na golasa i czasami z radosci zrobiła siku ze zlapaniem bylo roznie... potem mala bralam pod prysznic lekko obmywalam jej pupę tez ze zlapaniem bylo roznie... przecieranie mokrą chusteczka nozek ud tez bylo roznie... Teraz nie mamy problemu bo robi siku do nocnika;)

2014-02-22 23:29

Badanie ogólne moczu pomaga określić przyczyny choroby. Aby pobrać próbkę ( u starszego dziecka) najlepiej by było obudzić i umyć pupę i pachwiny dziecka. Dopiero potem powinno się złapać do jałowego pojemnika poranny mocz ze środkowego strumienia. W praktyce u niemowlęcia jest ta czynność niemożliwa do wykonania, dlatego używamy specjalnych jałowych woreczków (są 2 rodzaje dla chłopców i dziewczynek). Po umyciu maluszkowi miejsc intymnych wystarczy przykleić go w okolicach cewki moczowej i założyć dziecku pieluszkę. Skóra nie powinna być tłusta ponieważ woreczek nie będzie dobrze przylegał do skory. U dziewczynek jest nieco trudniej pobrać mocz do badania, ale wystarczy tylko 5-10 ml moczu. Mocz z woreczka należy przelać do jałowego pojemniczka i zanieść niezwłocznie do laboratorium. Woreczki służą do badania ogólnego moczu, jeżeli chcemy wykonać posiew moczu, musimy mocz pobrać bezpośrednio do jałowego pojemniczka.

2014-02-22 20:20

Jeszcze nie było potrzeby, by pobierać mocz od małej, ale wiem jak odbywało się to u mojego bratanka. Jego rodzice korzystali właśnie z takich woreczków i dość łatwo uzbierali odpowiednią ilość moczu do badania, jednak u chłopców może być nieco łatwiej niż u dziewczynek. Mam nadzieję, że nie nadejdzie potrzeba zbierania moczu do pojemniczka, ale w razie czego będę korzystała z Waszych doświadczeń.

2014-02-19 00:14

Ja raz małej pobierałam . Wieczorem założyłam woreczek i nad ranem tam patrze a woreczek pusty ,pampers mokry .No i zastanawiałam się co źle zrobiłam i okazało się ze za bardzo przyklapnęłam woreczek i siuśki nie miały gdzie spływać .Potem ściągałam małej pampersa i czekałam az nasika bo potrzebowałam na ten dzień mocz do badania .I na szczęście się udało po krótkiej chwili :)

2014-02-16 21:41

Ja zbierałam do woreczka, dokładnie umyłam i osuszyłam małą, później z wielką starannością przykleiłam woreczek i zostawiłam. Mała leżała na łóżku z workiem, po około 15 minutach zrobiła siku. Nawet jej nie ubierałam, tylko położyłam pod pupę pieluchę tetrową na wypadek wpadki, tj. kupy. Lekarka też mówiła mi, że lepiej łapać do słoiczka, ale my robiliśmy badanie jak miała 3 miesiące i tylko leżała, więc pobranie do słoiczka byłoby ciężkie. Natomiast przy użyciu woreczka ważne jest, żeby trzymać się załączonej instrukcji i naprawdę starannie i dokładnie go przykleić. Tylko wtedy wynik będzie miarodajny.

2014-02-16 10:07

U nas zawsze jest sik po włożeniu maluszka do wanny, więc może warto to sprawdzić jak z waszymi maluszkami.

2014-02-16 10:00

My przez te woreczki mało nie wylądowaliśmy w szpitalu, takie brzydki wynik wyszedł. A córka była wymyta na cacy ;) Teraz pobieram tylko do kubeczka. Tak jak mamunia kładę małą na podkład i czekam - zdarzyło się już ponad godzinę. Wcześniej myję wodą i przemywam rivanolem lub octeniseptem (ten 2 zdecydowanie lepszy), osuszam jałowym wacikiem.