Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Skoki rozwojowe

Data utworzenia : 2013-09-19 11:28 | Ostatni komentarz 2020-07-03 14:22

Magda-1982

9719 Odsłony
82 Komentarze

Przez pierwszy rok życia mojego maluszka bardzo intensywnie przyglądałam się jego rozwojowi, miałam taką ściągawkę zwaną skoki rozwojowe, są to okresy w życiu malucha, w którym ma miejsce intensywny rozwój psychiczny i tak: - 5 tygodni - uwrażliwienie na bodźce słuchowe, wzrokowe, smakowe i zapachowe - doznania te mogą go bardzo wystraszyć do tego stopnia, że dziecko może reagować płaczem - 7-9 tygodni - dziecko zaczyna rozróżniać dźwięki, zapachy i smaki - jest to czas kiedy dziecko zaczyna się bardziej nam przyglądać a zwłaszcza lubi patrzeć na swoje dłonie i się nimi bawić - 3 miesiąc - wrażliwość na detale np. pukanie do drzwi, włączone światło, samo zaczyna wydawać różne dźwięki. Poznawanie świata odbywa się także poprzez wkładanie wszystkiego do buzi - 4-5 miesiąc - wydarzenia - potrafi znaleźć wzrokiem np. grzechotkę, sięgnąć po nią, potrząsnąć i włożyć ją do buzi. Wymawia nowe dźwieki, a nawet rozumie niektóre wypowiadane do niego słowa np jego imię. Wyciąga do góry rączki gdy chce żeby go wziąć - 6-7 miesiąc - związany ze wzmożoną płaczliwością dziecka, zaczyna grymasić przy jedzeniu. Ubieranie i przewijanie zaczyna być kłopotliwe. Pojawia się lęk separacyjny, który nasila się w okolicach ósmego miesiąca - 8-9 miesiąc - moment rozwoju inteligencji. Jego sposób myślenia i postrzegania zaczyna przypominać nasz, dorosły. Ma świadomość, że wywiera wpływ na otoczenie. Próbuje „żartować” sobie z nami, albo z własnym odbiciem w lustrze strojąc miny do niego, zrobi papa. Okaże swoje niezadowolenie, gdy rodzic zainteresuje się innym dzieckiem. Będzie smutny, gdy mama odejdzie, a obcych będzie się bał. Powoli zacznie samo inicjować zabawę. Zje samodzielnie biszkopta - 11 miesiąc - świadomość sekwencji i konsekwencji zdarzeń. Potrafi wciągnąć Cię do zabawy i podzielić się tym, co je. Chętnie poszuka zabawki, którą schowasz, a później schowa ją sam. Ustawi wieżę z klocków. Powkłada przedmioty w odpowiednie otwory. Gdy do ręki dostanie kredkę, lepiej żeby towarzyszyła jej kartka, bo zacięcie do malarstwa już ma. Możliwe, że lada moment uczyni pierwszy krok. Dużo mówi… po swojemu. Chętnie naśladuje zwierzątka. Maluch jest coraz bardziej samodzielny i coraz chętniej informuje otoczenie o tym, że ma swoje zdanie. Odkrywa znaczenie, słowa – nie. Dziwnym trafem jest to jedno z pierwszych słów którego maluch się uczy. Mówi też mama i tata. Streściłam to tylko bardzo skrótowo, ale cieszę się, że na trafiłam na ten temat, który pozwolił mi zrozumieć zachowanie mojego dziecka a i często nastawić się na przyszłe zachowanie mojego dziecka i jego potrzeby. Chociaż przyznam, że zdarzyło mi się czekać na jego zachowanie zgodne z danym skokiem rozwojowym i nie zauważałam, żeby np w tym 6-7 miesiącu był bardziej płaczliwy niż zwykle ;). Polecam ten temat kobietom które pierwszy raz zostały mamusiami, a szczególnie tym które same się zmagają z opieką nad maluchem.

2019-10-20 17:16

Abc ja mieszkam w bloku. Sąsiadka mówiła że nigdy nie słyszała żeby moja córeczka plakala.. a nie powiem zdarzało jej się. Z kolei jej synek podobno jest marudni i ciągle marudzi płacze i go słychać. Ale mamy takich sąsiadów że są wyrozumiali i wiedza jak to z dziećmi bywa kolki, ząbkowanie itp

2019-10-20 15:26

Dobrze, że w bloku nie mieszkam,bo aż się boję myśleć o "życzliwych" sąsiadach :P

2019-10-19 21:37

Zgodzę się z Pchela sprawdza na ile może sobie pozwolić czy uda mu się wymusić itp

Konto usunięte

2019-10-19 17:22

abc - możliwe, że syn chce po prostu mieć 100% Twojej uwagi :) Dziecko w tym czasie jest już bardziej kumate i bardziej wymagające. Odkrywa też, że jego działania/zachowania wywołują jakieś reakcje :) Może też zacząć wymuszać. 

2019-10-19 12:46

W okolicach pierwszych urodzin syn stał się baaardzo upierdliwy. Nie mogę pozmywac, gotować, bo jak usłyszy że jestem w kuchni i odrazu pcha mi się na ręce. Oczywiście jak stawiam czynny opór to jest histeria. Jak chodzę, sprzątam to czymś się zajmie ale jak chce coś zrobić w kuchni to istny koszmar. Nie mam pojęcia co może być powodem takiego zachowania. Już to trwa przeszło 2 tygodnie.

2019-10-07 07:03

Ostatnio często pojawiają się wątki na temat niespokojnych, płaczących, potrzebujących ciągłej uwagi dzieci. Dużo tych przypadków wiąże się ze skokami rozwojowymi. Więc odnawiam ten wątek.

W tym artykule fajnie rozpisane są skoki rozwojowe. Kiedy jest skok i czym jest spowodowany 

 

https://mamotoja.pl/skoki-rozwojowe-niemowlaka,wazne-etapy-w-rozwoju-niemowlaka-artykul,16654,r1p1.html

2014-11-30 21:28

Nie wierzyłam w takowe póki sama się nie przekonałam jak może być marudne, "uciążliwe", rozbeczane dziecko mniej więcej w okresie występowania potencjalnych skoków.. a ja bezsilna nie potrafiłam ukoić jego płaczu z niewiadomo jakiej przyczyny. Zaskoczeniem też dla mnie było, ze mały tak jaby cofał się w swoich dokonaniach.. a po pary dniach wszytko przechodziło, a myśmy mogli dostrzec coś nowego czego sie nauczył...

2014-10-08 22:54

Silje a bierzesz pod uwage wiek korygowany? W sensie czy urodzla sie dokladnie w terminie? Bo jesli nie to tam trzeba odjac albo dodac tygodnie:) U nas z reguly sie sprawdza z tygodniami... Jak jest masakrycznie to patrze na tabelke i wszystko staje sie jasne;)