Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

kolejna ciąża jeszcze na macierzyńskim

Data utworzenia : 2017-01-08 22:21 | Ostatni komentarz 2019-08-07 09:30

TinaC

9953 Odsłony
71 Komentarze

dziewczyny jak to jest gdy na macierzyńskim jest się w kolejnej ciąży? chodzi mi o przypadek kiedy jestem na macierzyńskim płatnym 100 + 60 % - jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie (czy w ogóle tak można, czy trzeba czekac do końca macierzyńskiego?)to jak są liczone wtedy pieniążki? patrzac literalnie to z zusu dostaję zasiłek, nie jest to moje wynagrodzenie więc czy jak liczą kolejny zasiłek to liczą 100% z wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy, czy po prostu z dochodów z ostatnich 12 miesięcy? jest to trochę zagmatwane jak dla mnie

Konto usunięte

2019-08-07 09:30

Agnieszka - dojdzie kilka dni urlopu za ten nowy okres. Pracodawca nawalił, więc niech dają urlop lub wypłacają kasę. 

2019-08-06 14:12

Dzięki dziewczyny. Dzwoniłam do PIP by dopytać co i jak i powiedzieli mi by jak najszybciej złożyć pismo do pracodawcy razem z zaświadczeniem na jakim etapie ciąży jestem a jak pracodawca sie nie ustosunkuje to do Sadu Pracy. 

 

Dzwoniłam potem do kadrowej i ponoć zapomniała, że jestem w ciąży i kazała przywieźć szybko to świadectwo pracy z tym zaświadczeniem by to szybko anulować, akurat dzis mialam wizyte u gin ktorego mam po drodze do pracy więc planów mi to nie zmieniło.

 

Wycofała mi to, ale pojawił się inny problem, zdążyła zgłosić do ZUS i płatnik zniknął z systemu i gin nie miała komu wysłać zwolnienia, jak do jutra ZUS to ogarnie to gin mi jeszcze zwolnienie wystawi a jak nie to nie wiem co wtedy bo nawet za bardzo nie mam możliwości pokryć urlopem bo już dostałam za niego ekwiwalent choć dojdzie kilka dni do dnia porodu

Konto usunięte

2019-08-06 11:12

Agnieszka - ciężko cokolwiek powiedzieć na podstawie tych informacji. Najlepiej udaj się do działu kadr w pracy i spróbuj z nimi wyjaśnić. Masz rację - umowa powinna być przedłużona automatycznie do dnia porodu. Dawno już nie byłam w tematach kadrowych, ale jak mi ostatnio zmieniał się okres umowy to też dostałam świadectwo pracy. Aż się zdziwiłam. I okazało się, że weszły jakieś tam przepisy i muszą takie świadectwa wystawiać. tylko nie wiem czy tak jest zawsze czy jedynie w sytuacji, gdy przechodzisz na umowę na czas nieokreślony. Co do ekwiwalentu, to u mnie w pracy nawet jak przedłużają umowę to pracownik może albo wziąć ekwiwalent albo przenieść urlop na kolejny okres. 

 

Podsumowując: najlepiej idź (lub zadzwoń) do kadr i się zapytaj - oni powinni Ci wszystko wytłumaczyć i powiedzieć szczegółowo. Gdyby się okazało, że nie przedłużyli lub coś kręcą to idź do prawnika. Możesz zgłosić się też do mamyprawnik i ją poprosić o poradę. Ona specjalizuje się w sytuacjach mamowych :) 

2019-08-06 11:11

Agnieszka tak jak piszesz umowa powinna być automatycznie przedłużona do czasu porodu jednak musisz wcześniej przynieś do pracodawcy zaświadczenie o ciąży i ewentualnym terminie rozwiązania, ale tak czy inaczej nie mogą Cię zwolnić. 

2019-08-06 09:14

Agnieszka jak jesteś w ciąży to nie mogą Cię zwolnić .  Dopiero umowę można rozwiązać z dniem porodu . Ja bym tak tego nie zostawiła,  może pracodawca myśli że nic z tym nie zrobisz . Skontaktuj się z jakimś prawnikiem on Cię pokieruje .

2019-08-06 07:04

Podbijam ponownie bo mam problem. Miałam umowę na czas określony na 21 miesięcy. Jeszcze na rodzicielskim zaszlam w kolejna ciążę, umowa kończyła się 31.07. w pracy mi powiedziano, że  umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. W dniu końca umowy bylam w 23 t.c. czyli już dawno po skończonym 3 miesiącu ciąży a wg kodeksu pracy w takim przypadku prawo mnie chroni i umowa powinna być przedłużona, jeszcze w pracy pytałam czy muszę coś podpisać by przedłużyć umowę, powiedziano mi, że nie bo to idzie z automatu tylko mam dac znac jak urodze by szybko przyslali mi swiadectwo pracy a termin mam na listopad. Wyplacono mi ekwiwalent a wczoraj dostałam świadectwo pracy z informacją, ze umowa zostala rozwoazana z dniem 31.07. i wydaje mi się, że coś jest nie tak. Czy to się kwalifikuje do Sądu Pracy? Co robić?

2019-03-24 13:27

Dziewczyny jeśli jestem na rodzicielskim, który mi się kończy pod koniec maja i jestem teraz w ciąży i chciałabym z tej racji przerwać rodzicielski i przejść na l4 czy muszę wcześniej powiadomić pracodawcę czy wysłanie l4 jest jednoznaczne z przerwaniem rodzicielskiego? Edit: doczytałam, że powinnam złożyć wniosek o przerwanie urlopu tylko, żeby pracodawca wyraził zgodę może być problem bo jest mała ilość pracy na chwilę obecną. A jak może zareagować pracodawca jak do niego zadzwonię i powiem, że jestem w ciąży i chciałabym przejść na l4. Miała któraś tak? Jak zareagował pracodawca?

2018-12-03 22:19

magros, dokładnie o to mi chodziło. Jeśli połowa miesiąca nie jest wliczana w to (bo połowa była jeszcze na macierzyńskim, a druga połowa to już wypoczynkowy), czyli liczą się trzy następne pełne miesiące. Właśnie o to mi chodziło, nie mogę tego nigdzie znaleźć, a wszystkie przykłady są mało precyzyjne. Choć w sumie jest to dość logiczne, wówczas do nowego przeliczenia stawki ZUS widzi pełną wypłatę od pracodawcy za trzy pełne miesiące i na postawie tego oblicza, a nikt nie bierze pod uwagę jeśli połowę miesiąca płacił jeszcze ZUS a drugą połowę pracodawca.