Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1136 Wątki)

Gdy pojawia się kolka niemowlęca

Data utworzenia : 2013-01-15 09:12 | Ostatni komentarz 2022-08-25 10:21

Konto usunięte

67254 Odsłony
1156 Komentarze

Kolka niemowlęca spędza z powiek sen wielu rodzicom. To dla dziecka bolesna i uciążliwa dolegliwość, która potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Poznaj jej przyczyny oraz sprawdzone sposoby na jej złagodzenie.

2015-05-18 21:15

Aby uzyskać działanie antykolkowe należy masować brzuch dziecka regularnie nawet 2-5 razy dziennie. Masaż przeprowadzamy nie wcześniej niż 30 min. po jedzeniu. Ważnym czynnikiem jest spokój i opanowanie osoby masującej i ciepłe pomieszczenie. Nie należy wykonywać masażu w przypadku ataku kolki oraz gdy nie odpadł kikut pępka. Masaż antykolkowy należy wykonywać : - na powierzchni brzuszka dziecka okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, - przyciągając nóżki dziecka do brzuszka i przytrzymując je 30-60 sekund blisko brzuszka. Takich ćwiczeń nie wykonujemy w przypadku zaburzeń oddychania u dziecka, - masować brzuszek dziecka od dolnych łuków żebrowych w kierunku spojenia łonowego. Należy powtórzyć ten ruch kilka do kilkunastu ruchów.

2015-05-18 18:45

Tym mamom, których dzieci zmagają się z codziennymi kolkami w pełnym tego słowa znaczeniu powinni pomniki stawiać. U nas takie fest kolki zdarzyły się może 3-4 razy w drugiej połowie pierwszego miesiąca i najprawdopodobniej wynikały z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Po takiej ponad godzinnej akcji kupka mojej córki zawierała liczne pasma ciągnącego się śluzu. Przez blisko miesiąc podawałam jej profilaktyczne krople Espumisan czyli simetikon. Krople Sabsimplex to to samo, tylko, że niemiecka produkcja, wyższa dawka i mają rejestrację w pierwszym miesiącu, a wszystkie pozostałe dopiero po 28 dniu życia. Ja tam stosowałam nasze polskie. Co do probiotyków to BioGaia zawiera szczep L. reuteri Protectis i tylko ta firma przeprowadziła badania na skuteczność swego preparatu w kolce, o czym pisze w ulotkach. Pozostałe probiotyki na rynku jak na razie tego wskazania nie mają. Ale nie mówię, że nie będą pomagały. Wracając do naszych ataków: chwytałam się i masażu, i okładów, bujania, i kładłam na brzuszek, i stosowałam Windi, Viburcol, ale uspokojenie przynosiła chwilowo tylko szumiąca suszarka. Raczej po swym czasie kolka w końcu ustępowała. Pewnie przyczyną dolegliwości też była łapczywość mego dziecka podczas picia mleka i łykanie powietrza, bo w kolejnych tygodniach wieczorami bywała marudna, ale na szczęście koncerty kolki już się nie powtórzyły.

2015-05-18 17:45

Lipka 166 Bardzo podbudowujące motto :) PRZECIWDZIAŁANIA KOLCE NIEMOWLĘCEJ: - zmiana zachowania otoczenia wobec dziecka, - zastosowanie środków farmakologicznych których efekty wynikają najczęściej z działania tonizującego, rozkurczowego i uspokajającego emocje i skurcze mięśniówki, - noszenie dziecka, - przytulanie, - rytmiczne i delikatne bujanie, - taniec z dzieckiem, - kąpiele, - ciepłe okłady na brzuszek, - masowanie, - przeorganizowanie rytmu dnia i wprowadzenie regularnych rytuałów dnia codziennego, - odcięcie od nadmiaru nienaturalnych bodźców np. TV

2015-05-18 17:37

Spokój przede wszystkim. Maluszek w tych momentach potrzeboje naszego wsparcia i naszej miłości, a dodatkowy stres jest nie wskazany. Motto w czasie kolki u nas bylo takie: Po każdej kolce, wychodzi słońce .

2015-05-18 17:31

Kolka to zmora okresu niemowlęcego u ok.40% dzieci. Konsekwencje pojawiających się zazwyczaj późnym popołudniem i wieczorem napadów płaczu dezorganizują życie i pociągają za sobą przykre, nie tylko emocjonalne konsekwencje. Trauma, której nie udaje nam się zmniejszyć/usunąć może wywołać konsekwencje nie tylko somatyczne, ale też emocjonalne, zmiany strategii zachowania i funkcjonowania w otoczeniu zarówno w bliskiej, jak i dalszej perspektywie czasu, Często staję się to przyczyną poważnych zawirowań funkcjonowania całej rodziny. Wiele mówi się i niedojrzałości układu nerwowego i jej udziale w zjawisku zwanym kolką. Wydaje się, że wielogodzinne napady płaczu są "krzykiem o pomoc" niedojrzałego organizmu deklarującego w ten sposób swoje zmęczenie, "przeciążenie" przypadkowymi i trudnymi do akceptacji bodźcami; przypadkowym i chaotycznym rytmem dnia, rodzajem pokarmu i mało komfortowymi dla układu pokarmowego nawykami karmienia.

2015-04-19 21:51

U Nas czasem sie pojawiała jak cos zjadłam i małej akurat nie podeszło i ją męczyło, to kolkę miała ale to miała takie jednorazowe np trwajace 2-3 dni maksymalnie. Ale były straszne, tak płakała, masażyk brzuszka i suszarka na szczęscie jej pomagały.

2015-04-15 17:12

Tak Zuza, tak też podawaliśmy :)

2015-04-15 13:52

Dobrze wiedzieć o tym jeszcze nie słyszałam bo u nas kolka nie trwała długo więc nie szukałam żadnych innych rozwiązań. Przy drugim dziecku dobrze jest moc coś w razie "w"