Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2184 Wątki)

Plan porodu

Data utworzenia : 2013-05-02 16:31 | Ostatni komentarz 2024-02-26 11:10

Redakcja LOVI

32257 Odsłony
780 Komentarze

Wielkimi krokami zbliża się planowany termin Twojego porodu. Wyprawka kupiona, pokoik dziecka urządzony, zajęcia w szkole rodzenia zaliczone na piątkę. Nie możesz się już doczekać rozwiązania, wszystko dopięłaś na ostatni guzik. A może jest jeszcze coś, co możesz zrobić, by poród stał się dla Ciebie dobrym doświadczeniem, które będziesz wspominać z czułością? Tak! Napisz plan porodu. Podpowiadamy, dlaczego warto i jak to zrobić. ----- lusi_ja: od kwietnia 2011 roku zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej każda mama ma mozliwość( a nawet powinna) sama lub z lekarzem/położną napisanie planu porodu.Niestety większość z nas nie ma o tym pojęcia jak ja .Najlepiej taki plan opracować na początku 6 miesiąca.Położna może wiele pomóc ,bo będzie orientować sie co z założeń przyszłej mamy jest mozliwe do realizacji w szpitalu, w którym będzie rodzić.Taki plan najlepiej dać przy przyjęciu na oddział razem z dokumentami medycznymi. Dzięki planowi mama może wybrać pozycję w której chce rodzić, obecność drugiej osoby, dodać informacje dotyczące przecinania pępowiny,stanu zdrowia, wywoływania porodu, samego porodu, o cc, opiece nad dzieckiem, sposobie karmienia,znieczuleniu, kroczu. Pełen plan porodu otrzymałam dzisiaj całkiem przez przypadek i mogę zaznaczyć to co dla mnie jest najważniejsze. Może kiedyś przyjmie się w każdym szpitalu planowanie porodu i nikt nie będzie narzucać z góry ,że rodzić tylko na leżąco i nacinać krocze bo tak łatwiej.

Konto usunięte

2020-03-13 07:38

Aga w szpitalu, w którym rodziłam dziewczyny rodzą na sali wieloosobowej. Jest tylko jedna do porodów rodzinnych i jest tak, że kto pierwszy ten lepszy :/ 

 

A co do planu porodu to ja pisałam go na szkole rodzenia z położą. 

2020-03-12 23:24

Jak moja położna przyjeżdżała powiedziała że ze mną zrobi plan porodu ale jakoś wyszło że nie zdąrzyla. Wydrukowałam w sumie sama sobie i pozaznaczałam czego oczekuje a na czego nie chce. I jak trafiłam na porodówkę pierwsze praktycznie co mi się położna spytała czy mam plan porodu więc omawiała go ze mną. Ale dziewczyny powiem szczerze że wszystko weryfikuje się w trakcie porodu. Ja np zaznaczyłam że chciałabym uniknąć nacinania(za wiele na ten temat nie czytałam) ale połozna wytłumaczyła mi że nieraz jest to lepsze rozwiązanie i konieczne. A wiec wyraziłam zgodę i rzeczywiście nacięta byłam. 

Pszczółka ja rodziłam w Poznaniu w szpitalu św. Rodziny

2020-03-12 21:27

Pszczółka funkcjonuje. Ale ja np nie widziałam o tym. Po za tym przy CC by mi się nawet nie przydał 

2020-03-12 21:02

Mieć taki plan nie zaszkodzi ale nie wiadomo nigdy czy się przyda 

2020-03-12 16:51

Może i warto taki plan sporządzić, dla własnej wiedzy co może nas czekać, ale w praktyce wygląda to trochę inaczej. 

Fajnie, że wrzucilas przykład takiego planu, ale kobieta, która rodzi pierwszy raz i jest nieświadoma co ją czeka może się trochę zdziwić. Nie mogłam oddać moczu przez cały czas trwania porodu i cewnikowanie było po prostu niezbędne żeby urodzić, więc nikt mnie nie pytał. 

 

Czy któraś z Was rodziła w sali wieloosobowej? Bo wydaje mi się, że poród na salach wieloosobowych już dawno jest niepraktykowany. 

 

A jeśli chodzi o krzyczenie lub nie to chyba raczej wynika samo z siebie...

Szczerze, utwierdził mnie on w przekonaniu, że posiadanie takiego planu porodu na sali jest bez sensu.  

 

2020-03-12 16:34 | Post edytowany:2020-03-12 16:41

Plan porodu nie jest wymogiem szpitala,ale zeby czuć sie pewniej i bezpieczniej mozna takowy sporzadzic samemu, z ginekologiem czy położna.Ja swój plan uzupełniłam sama z super aplikacji na telefon moja ciąża.Na poszczególne punkty zaznaczałam krzyżykiem na co sie godzę a na co nie i czego oczekuję.Z aplikacji mozna wysłać uzupelniony plan na meila lub bezposrednio wydrukować.Taki plan to super sprawa przy porodzie,mozna uniknąć niektórych rzeczy których nie chcemy bez tlumaczenia się,położna i lekarz ma wszystko czarno na białym.Niestety osobiscie nie przekonałam sie jak to jest w prakryce, bo trafiłam na porodówkę z 9 cm rozwarciem i odrazu urodziłam, a plan został na dnie torby..dla zainteresowanych przesylam foto z punktami takiego planu,moze komus sie przyda.

Konto usunięte

2020-03-12 16:08

Funkcjonuje jak najbardziej, warto ze swoją położną środowiskową wcześniej przygotować taki plan porodu, na pewno wytłumaczy każdy z jego punktów, przedyskutuje na spokojnie... przy przyjęciu do szpitala może nie być czasu na zadanie wielu pytań, a taka gotowa ściąga to duże ułatwienie dla personelu szpitala

2020-03-12 15:55

na początku ciąży koleżanka pożyczyła mi książkę, wręcz encyklopedie, o ciąży, porodzie, połogu itd. Autorka amerykańska, ale książka od wielu lat popularna także w Polsce. Jak dla mnie nowicjuszki, naprawdę przystępnie napisana. Wiele razy w treści była mowa o planie porodu. Szczerze mówiąc myślałam, ze to jakiś wymysł amerykański... muszę podpytać położnej czy w Poznaniu w szpitalach takie coś funkcjonuje, hmm