Plan porodu - jak go stworzyć

Wielkimi krokami zbliża się planowany termin Twojego porodu. Wyprawka kupiona, pokoik dziecka urządzony, zajęcia w szkole rodzenia zaliczone na piątkę. Nie możesz się już doczekać rozwiązania, wszystko dopięłaś na ostatni guzik. A może jest jeszcze coś, co możesz zrobić, by poród stał się dla Ciebie dobrym doświadczeniem, które będziesz wspominać z czułością? Tak! Napisz plan porodu. Podpowiadamy, dlaczego warto i jak to zrobić.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 23-09-2020

Dzięki fundacjom, mediom a także ustawodawcom komfort kobiet rodzących bardzo wzrósł w ostatnich latach. Instytucje te dbają, by ciężarne kobiety mogły decydować o jak największej ilości spraw, dotyczących ich pobytu w szpitalu i opieki okołoporodowej. Widać wyraźne zmiany w podejściu do porodu i do roli rodzącej, kobieta ma coraz więcej do powiedzenia w sprawach dotyczących okresu przed, w trakcie i po porodzie. Z drugiej strony rośnie świadomość kobiet, wiemy, jakie przysługują nam prawa i nie boimy się głośno prosić o ich respektowanie. Kobieta w wielu wypadkach sama czuje i wie, co najbardziej jej odpowiada, a co spowoduje, że jej dyskomfort się zwiększy.

Plan porodu

to ważny dokument dołączany do dokumentacji medycznej. Jest to lista życzeń rodzącej, która tym samym staje się dla personelu medycznego partnerem. Obowiązuje do momentu braku wskazań, ze względu na dobro i zdrowie matki i dziecka, do medycznej interwencji.

W trakcie porodu często nie ma czasu bądź warunków, by omawiać życzenia kobiety. Zresztą rodząca kobieta może, delikatnie rzecz ujmując, nie być w nastroju do rozmawiania o technicznych szczegółach. Dlatego właśnie warto zawczasu pomyśleć o planie porodu.

Czym jest plan porodu?

Plan porodu to rodzaj dokumentu, stworzony wspólnie przez kobietę w ciąży i jej lekarza prowadzącego bądź położną. Służy on komunikacji z personelem szpitala, w którym kobieta będzie rodzić. Powinien zawierać wszystkie wskazówki i życzenia kobiety, dotyczące porodu, jego przebiegu, tego, co ma wydarzyć się przed, w trakcie a także po. Złudnym jest oczywiście myślenie, że w czasie porodu da się wszystko zaplanować. Natura rządzi się swoimi prawami i często trzeba reagować na bieżąco, podejmować szybkie decyzje dla dobra mamy i dziecka. Kobieta z reguły nie jest lekarzem i celem planu porodu nie jest dyktowanie personelowi szpitala postępowania w kwestiach czysto medycznych. Przecież wybieramy placówkę, której ufamy, która ma doświadczenie i przyjazne podejście do rodzącej. Jest jednak wiele kwestii, które można wcześniej przemyśleć i spisać. Będą one rodzajem listu ze wskazówkami i oczekiwaniami kobiety udającej się do porodu.

Zanim stworzysz plan porodu warto zapoznać się z tekstem nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku, dotyczącego standardu opieki okołoporodowej. Będziesz wtedy wiedziała, czego możesz się spodziewać i czego możesz wymagać. Różne placówki w różnym stopniu są gotowe respektować Twoje prawa, warto więc po stworzeniu planu, pójść do wybranego szpitala i na miejscu dowiedzieć się, czy personel jest gotów zastosować się do Twoich wskazówek. Jeśli nie, to może warto pomyśleć o innej placówce? Bo niestety co innego teoria a co innego praktyka, zmiana mentalności to długi i mozolny proces.

Co zawrzeć w planie porodu?

Nie ma jednego, właściwego wzoru planu porodu. Niektóre szpitale same tworzą listę pytań do przyszłej mamy - odpowiadając na nie, tworzycie wspólny projekt porodu. Jeśli tworzysz go ze swoim lekarzem prowadzącym na pewno ustalicie kwestie warte uwzględnienia. Zaś jeśli tworzysz go sama, oto krótka podpowiedź, na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę.

Na pewno warto zacząć od krótkiego wstępu adresowanego do personelu. Napisz, że poniżej znajdują się Twoje wskazówki i prosisz o ich respektowanie. Jeśli ze względów medycznych lekarz będzie musiał je zlekceważyć, to prosisz o informowanie Cię na bieżąco o zaistniałych komplikacjach i zmianach, a także, że chcesz, by ostateczna decyzja należała do Ciebie.

  • Dane

Zacznij od swoich danych podstawowych, nazwiska, imienia, danych lekarza prowadzącego a także imienia i nazwiska osoby, która ewentualnie będzie towarzyszyć Ci w porodzie, jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny. Pamiętaj, że nie musi być to Twój partner, może być mama, siostra, przyjaciółka. Podaj przewidywany termin porodu.

  • Wskazówki dotyczące stanu zdrowia

W tym punkcie zawrzyj wszystkie informacje medyczne, które mogą mieć znaczenie w trakcie porodu, przykładowo: mam cukrzycę ciążową, moja grupa krwi to…, mam niskie ciśnienie itd.

  • Osoby obecne przy porodzie

Napisz, czy będzie Ci ktoś towarzyszył i kto to będzie. Poproś, by osoba ta była również na bieżąco informowana, bo przyda Ci się czyjś trzeźwy osąd sytuacji. Być może nie chcesz, by przy porodzie były osoby zbędne – zaznacz to, gdyż czasem w porodach uczestniczą studenci.

  • Przygotowania do porodu

Często kobiety są zaniepokojone zabiegami, które swego czasu rutynowo wykonywało się przed porodem: lewatywą, goleniem krocza, założeniem wenflonu. Zapisz w planie, czy sobie je życzysz, może wolisz sama ogolić sobie krocze w domu, a wenflon można założyć dopiero, gdy będzie konieczne dożylne podanie leków.

  • Miejsce i okoliczności porodu

To punkt, w którym zapiszesz swoje oczekiwania dotyczące sali przedporodowej i porodowej np. że chciałabyś, by była to sala pojedyncza, że prosisz o możliwość posłuchania swojej muzyki, wzięcia prysznica, skorzystania z wanny, swobodnego poruszania się itd. Być może masz swoje życzenia dotyczące sprzętów łagodzących ból i stres, np. chciałabyś mieć do dyspozycji piłkę gimnastyczną lub drabinki. Zapisz, jeśli chciałabyś rodzić w jakiejś mniej typowej pozycji. Nic nie jest nieważne i wszystko, co ma dla Ciebie znaczenie powinno znaleźć się w Twoim planie, np. że chcesz rodzić w swoim ubraniu.

  • Ból porodowy

Zaznacz, czy chcesz skorzystać z możliwości znieczulenia i w jakiej formie. Być może zechcesz spróbować rodzić bez „wspomagania” ale w trakcie zmienisz zdanie. Poproś, by na bieżąco informowano Cię, na jakim etapie porodu jesteś i czy znieczulenie jest wciąż dostępne. Ważne, byś to Ty decydowała o możliwości znieczulenia i o jego formie. Być może wystarczy masaż osoby, która Ci towarzyszy.

  • Cesarskie cięcie, wywoływanie porodu, nacięcie krocza

Zaznacz wyraźnie, czy w razie potrzeby zgadzasz się na nacięcie krocza. I czy przy ewentualnym zszywaniu życzysz sobie znieczulenie miejscowe. Czasem lekarze muszą podjąć decyzję o sztucznym przyspieszeniu porodu lub cesarskim cięciu. Ważne, byś była świadoma, co się dzieje, jakie metody zostaną użyte i dlaczego. Jeśli konieczne jest cesarskie cięcie, zapisz, czy chcesz, by osoba towarzysząca została na sali.

  • Okres po porodzie

Określ, czy chcesz, by osoba, która Ci towarzyszy, miała możliwość przecięcia pępowiny. Zawrzyj wszystkie swoje życzenia dotyczące dziecka w tym pierwszym okresie, tuż po urodzeniu. Poproś o podanie Ci dziecka, bo zależy Ci na kontakcie „skóra do skóry”, być może zechcesz je od razu przystawić do piersi, przytulić. To Wasz pierwszy wspólny czas, zadbaj, by zabiegi typu ważenie i mierzenie nie stały się dla tego okresu kluczowe. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, poproś, by pełne badanie odbyło się później. Jeśli sobie tego życzysz, zaznacz, by dziecko zostało ubrane w rzeczy, które przyniosłaś z domu. To samo dotyczy późniejszego czasu. Wolno Ci decydować o sobie i dziecku, jeśli jesteś w formie, możesz wykonywać wszystkie konieczne czynności przy dziecku oraz być obecną przy zabiegach typu szczepienie.

  • Karmienie

Określ wyraźnie, czy będziesz karmić piersią, być może zechcesz skorzystać z porady konsultanta laktacyjnego. Zaznacz, jeśli nie życzysz sobie, by dziecko było dokarmiane lub dopajane, i czy zgadzasz się na podanie mu smoczka.

Na każdym etapie porodu masz prawo do pełnej informacji medycznej. Jesteś partnerem lekarza, możecie sobie wzajemnie bardzo pomóc, jeśli tylko zrobicie wszystko, by się ze sobą komunikować. Między innymi do tego służy plan porodu. Pamiętaj, by zabrać go ze sobą, gdy udasz się do szpitala, jest przecież ważnym elementem dokumentacji medycznej. Dzięki niemu unikniesz niepotrzebnego, dodatkowego stresu, bo będziesz świadoma spraw, które Cię dotyczą. Będziesz wiedziała, co się dzieje i dlaczego, a poród ma szansę stać się dobrym i ważnym przeżyciem, do którego z uśmiechem wrócisz we wspomnieniach.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na ziemi przy białej, ceglanej ścianie ze skrzyżowanymi nogami. Uśmiecha się i trzyma za brzuch obiema rękami. Jest ubrana w niebieską koszulę i białe podkolanówki. Czytaj więcej

Przygotowania do porodu - jak ważna jest nauka masażu krocza?

Jak najlepiej przygotować się do porodu fizjologicznego? Sprawdź porady położonej na poprawne wykonywanie masażu krocza oraz ćwiczenia na mięśnie Kegla.

Kobieta w ciąży siedzi na białej kanapy i trzyma ręką na oparciu. Na oparciu stoi biały kubek. Kobieta rozmawia z inną kobietą zwróconą do niej przodem. Kobieta ma fioletową bluzkę. Czytaj więcej

Kim jest doula i jakie są jej kompetencje?

W czasie porodu oraz w pierwszych dniach po nim rodzącej kobiecie niezwykle potrzebne jest emocjonalne wsparcie i praktyczne wskazówki. To właśnie oferuje doula – opiekunka. Przeczytaj, kim jest i na czym polega rola ...

Kobieta leży na łóżku szpitalnym, w białej koszuli. Trzyma rękami poduszkę i wypuszcza powietrze z zamkniętymi oczami. Obok łóżka stoi stolik z lekami i maszyną. Czytaj więcej

10 metod łagodzenia bólu porodowego

Czy poród musi boleć? Jak sobie z tym bólem radzić i czy jedynym sposobem jest znieczulenie farmakologiczne? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie i podnosi rękami błękitne ubranie dla niemowlaka. Zza kanapy nachyla się mężczyzna i obejmuje kobietę za ramię i brzuch. Oboje patrzą się na ubranie i się uśmiechają. Czytaj więcej

Kompletujemy wyprawkę dla noworodka

Za chwilę Twój maluszek pojawi się świecie. Chciałabyś dać mu wszystko co najlepsze i wskazane. Podpowiemy Ci, jak skompletować wyprawkę, by z dbałością o racjonalność i kieszeń, zapewnić maleństwu wszystko, ...

Kobieta siedzi ze skrzyżowanymi nogami na szarym dywanie i pakuje biało-niebieską koszulkę w paski do walizki. Ma na sobie szare spodnie i niebieską bluzkę. W walizce leżą dziecięce ubrania, niebieskie buciki i ręcznik. Czytaj więcej

Lista rzeczy do szpitala na poród

Przygotowujesz się do porodu? Przygotuj listę rzeczy niezbędnych do szpitala na poród. Podpowiadamy co powinno się znaleźć w Twojej torbie do szpitala.

Kobieta leży na łóżku w szpitalu. Jest przykryta białym prześcieradłem. Ma odkryty brzuch. Trzyma się za brzuch obiema rękami. Ma na sobie niebieską koszulę szpitalną. Wypuszcza powietrze ustami. Obok łóżka stoi szafka nocna ze szklankami i kwiatami. Czytaj więcej

Gdzie rodzić? Wybieramy szpital

Wielki dzień, gdy Twój maluszek zechce wyjść na świat, zbliża się szybko i nieubłaganie. Cieszysz się ale jednocześnie odczuwasz lęk, bo nawet jeśli jest to Twój kolejny poród, to zawsze jest to podróż w nieznane. ...

Nasze produkty

<p>Ja napisałam dla pewności może inaczej zaznaczyłam o powiedz tak lub nie.&nbsp;</p>
Monia. 92
<p>Monia.92 myślę że nie. Ja ogólnie jestem troszkę panikara i dlatego postanowiłam popatrzeć i posłuchać położnej online dla własnego spokoju. Z wypowiedzi wielu koleżanek widzę że plan porodu i tak się nie przydaje w większości przypadków, bo albo ...
Laureczkaa
<p>No to dobrze, że znalazłaś :) a masz zamiar pisać plan porodu?&nbsp;</p>
Monia. 92