Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2192 Wątki)

Suplementacja jodu w ciąży

Data utworzenia : 2013-12-27 22:15 | Ostatni komentarz 2017-09-21 19:44

Ewelina86

5283 Odsłony
45 Komentarze

Jod jest pierwiastkiem wchodzącym w skład hormonów tarczycy, zarówno jego niedobór/nadmiar wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Jego zapotrzebowanie wzrasta szczególnie w ciąży jak i w okresie karmienia piersią. Niedobór tego pierwiastka odpowiada za powstawanie licznych nieprawidłowości u płodu lub później okresie noworodkowym np. uszkodzenie mózgu, zaburzenia rozwoju szkieletu, niedojrzałość płuc płodu,zaburzenia uczenia się, koncentracji i zapamiętywania.Dlatego tak ważna jest suplementacja jodu w okresie ciąży.Ponadto niedobór jodu wpływa na przebieg samego porodu, stwarza ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia oraz wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.Ponadto każda ciężarna w Polsce powinna otrzymywać 150-200 μg/ dobę jodu w formie tabletkowej ( wg zaleceń PTG ).

2014-04-10 10:39

Ja brałam tabletki z jodem od 20 tygodnia ciązy, bo o tym powiedziała mi położna a nie lekarz do którego chodziłam.

2014-04-10 10:35

Mi lekarz powiedział, że po 12 tygodniu ciąży powinnam stosować suplementację jodem, takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Może to być sam jod w tabletkach, lub witaminy z jodem. Ja biorę witaminy Femibion Natal 2.

2013-12-28 14:41

Ja witaminy z jodem i kwasem foliowym brałam właściwie przez rok przed obecną ciążą. Zaczęłam brać witaminy dla kobiet planujących ciążę przed tymi dwoma utratami ciąż i teraz też biorę cały czas, więc właściwie to już 1,5 roku je biorę. A co do kwasu foliowego to powinna go przyjmować każda kobieta miesiączkująca, a nie tylko ciężarne ze względu na to że czasem ciężarna dowiaduje się za późno o ciąży kiedy to suplementacja tego kwasu jest już zbędna.

2013-12-28 14:09

Ja również brałam kwas foliowy do 15 tygodnia a później witaminki z jodem :)

2013-12-28 12:34

No jod w ciąży jest ważny ;) Początki ciąży ,gdy brałam tylko kwas foliowy to piłam wodę mineralną z jodem ;) A potem po 16 t.c. zaczęłam brać witaminy i tam już jod był ;) Teraz z dostarczeniem go nie ma problemu ;)