Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2193 Wątki)

agenezja ciała modzelowatego u dziecka

Data utworzenia : 2019-03-26 12:07 | Ostatni komentarz 2024-05-06 17:33

Konto usunięte

6648 Odsłony
60 Komentarze

Cześć wszystkim, Jestem na forum nowa. Szukałam tego wątku ale nie znalazłam, więc postanowiłam sama go zainicjować. Jestem po drugim badaniu prenatalnym, które robiłam w łodzi w 18 tyg 4 dn. Lekarz wykrył u mojego dziecka wadę izolowaną - najprawdopodobniej u dziecka nie rozwinęło się ciało modzelowate. Przeczytałam już kilka stron z informacjami w Internecie a temat tej wady, zdania są podzielone co do rokowań. Jest mi strasznie ciężko i próbuje się z tym wszystkim oswoić. Czy ktoś z Was otrzymał podobną diagnozę a dziecko rozwijało się normalnie?

2019-03-26 20:27

Fasola stres niestety będzie Ci towarzyszył przez najbliższe kilka dni. Staraj się myśleć pozytywnie, choć wiem, że będzie to bardzo trudne. Pocieszeniem jest to, że lekarz nie wykrył innych wad, a to wg duża szansa, że jednak wszystko będzie w porządku. W pracy Małgorzaty Lemka, Ewy Pilarskiej, Jolanty Wierzba oraz Anny Balcerskiej "Agenezja ciała modzelowatego - aspekt kliniczny i genetyczny" znalazłam informację, że agenezja ciała modzelowatego w 95% przypadków nie upośledza rozwoju dziecka, powoduje jedynie nieznaczne, wykrywane precyzyjnymi testami psychologicznymi zaburzenia koncentracji i uwagi. Znalazłam to opracowanie w formie PDF i nie potrafię wkleić linku, ale myślę, że znajdziesz. Czy badania na cytomegalię i toksoplazmozę w I trymestrze ciąży miałaś prawidłowe? Przyjmujesz kwas foliowy? w jakiej dawce? Czy leczysz się na choroby przewlekłe? (niedoczynność tarczycy, nadciśnienie) Robiłaś badania w kierunku mutacji MTHFR? mutacje mogą powodować niedobory kwasu foliowego, co może prowadzić do zaburzeń i wad cewy nerwowej. Czy badanie będzie wykonywał ten sam lekarz?

2019-03-26 19:33

Tak, jedziemy na powtórne badanie za kilka dni więc minie dwa tygodnie od poprzedniego badania. Trzymam się informacji, że może w ogóle nie być to dostrzegalne u dziecka aczkolwiek pozostaje niepewność i stres... Lekarz podaje, że lepiej by się nie rozwinęło na tym etapie bo może nie funkcjonować dobrze a tak ma szansę sobie zrekompensować jego brak mózg zupełnie naturalnie a poza tym jego częściowy rozwój mógłby sugerować istnienie jakiś zespołów genetycznych. Póki co nie wykryto żadnych innych wad i problemów i tego trzymam się jak tonący... że będzie dobrze... albo że lekarz się myli. Choć wątpię bo robiłam to usg u bardzo dobrego specjalisty.... ;/

2019-03-26 14:18

Fasola przykro mi, ale nie znam mamy, która usłyszałaby taką diagnozę. Natomiast co przychodzi mi do głowy to, to że badanie u Ciebie było dość wcześnie zrobione (badania w II trymestrze zaleca się wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży). Sama również piszesz, że najprawdopodobniej u dziecka nie rozwinęło się ciało modzelowate, więc jak rozumiem nie ma jeszcze ostatecznej diagnozy? Lekarz zasugerował powtórkę badania?