Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2184 Wątki)

Szkoła rodzenia - warto uczestniczyć w zajęciach?

Data utworzenia : 2013-01-16 10:41 | Ostatni komentarz 2017-03-09 21:43

a.a_redzimska

32402 Odsłony
679 Komentarze

Ja do szkoły rodzenia zapisałam się w 1 ciąży i nie żałuję. Panie położne super kobietki, bardzo praktycznie przygotowały nas do porodu i opieki nad maluszkiem. Miałam zajęcia z przygotowania do porodu, z pielęgnacji maluszka - kąpiel - i tutaj tatusiowie się wykazywali swoją męskością. Były zajęcia z gimnastyki z brzuszkiem - co wolno i jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić maluszkowi w brzuszku. I najważniejsze dla nas zajęcia: masaż porodowy i oddychanie podczas porodu. Bardzo przydatny i jedno i drugie wykorzystaliśmy już na sali porodowej. W drugiej ciąży również postanowiłam uczestniczyć w zajęciach, ale wybrałam już sobie kilka spotkań - przypomniałam sobie oczywiście "sztukę oddychania" i mąż jeszcze raz skrupulatnie uczył się masażu porodowego. Według mnie zajęcia tego typu bardzo mnie oswoiły z myślą o porodzie. Spotkałam pary, które były na tym samym etapie życia co my. Mogliśmy wymieniać się informacjami o ciążach, lekarzach, zakupach, przygotowaniach itp. Czy uczestniczyłyście w zajęciach w szkole rodzenia? Byłyście same czy z partnerem? Jakie są Wasze doświadczenia.

2013-01-16 13:21

Nie chodziłam w żadnej ciąży - dałam radę urodzić bez tej wiedzy jaką otrzymują kobiety w szkole, opieka nad malcem to też nie jakaś czarna magia :) wiec i to poszło łatwo. Teraz tyle książek, czasopism, poradników ze i z nich dowiemy sie wielu rzeczy a to ze teoria a praktyka to dwie rozne rzeczy to juz inna bajka :) Wolałam porozmawiać z dziewczynami na forach które przezyły to juz w praktyce :) Niestety mam koleżankę ktora jest po szkole rodzenia - w trakcie porodu stwierdziła ze ona jest po szkole i rozumy wszystkie zjadła - zamiast wspołpracowac z połozna i lekarzem , mądrzyła sie tylko co utrudniało poród . Wg mnie to własnie współpraca kobiety podczas porodu, słuchanie poleceń itd to niemal gwarancja sukcesu :)

2013-01-16 13:15

A ja uważam, że warto. Można spotkać się z innymi mamami w ciąży, wymienić się doświadczeniami, ponarzekać na to czy tamto wiedząc, że druga osoba prawdziwie Ci współczuje (bo przechodzi podobne problemy). Przy okazji człowiek trochę poćwiczy, dotleni siebie i dziecko, przygotuje mięśnie do wysiłku. Następnie dowie się ciekawych rzeczy nie tylko związanych z porodem. A i zawsze jakieś gratisy dostanie dla maluszka.

2013-01-16 13:09

Oczywiście że warto sprawdzić - ja polecam szkołę rodzenia, w której szkolą praktykujące na sali porodowej położne :D a nie takie co sali nawet nie widziały :D. Może się mylę ale takie są moje odczucia. może ja po prostu tak dobrze trafiłam, nie wiem?! Ale na prawdę jestem zadowolona :D Moją szkołę rodzenia poleciła mi moja ginekolog. Chodziły tam również moje koleżanki, więc miałam opinie z dobrej ręki :D. Niestety za swoją szkołę musiałam płacić. nie była to ta darmowa. Ale za to kameralne spotkania ok 6-7 par maksymalnie. Telefony do położnych dostałam i jak się akcja porodowa zaczęła to dzwoniłam :D mogłam się z nimi kontaktować w każdej nawet najmniejszej sprawie.

2013-01-16 12:40

ja miałm w planie się zapisać i dobrze że tego nie zrobiłam o by mi się nie przydało ( cc) ale koleżanka chodziła i stwierdziła że szkoda pieniędzy. Być może trafiła na jakąś nieprofesjonalą, nie wiem. Warto sprawdzić zanim się zapiszemy.

2013-01-16 11:11

Oczywiście nie piszę i nie upieram się że konieczne. Ja uczestniczyłam 2 razy i nie żałuję. Położne z mojej szkoły rodzenia spotkałam potem w szpitalu. Oczywiście również byłam oglądać salę porodową przed porodem. A co do internetu - dobrze wiem że teraz można znaleźć tam wszystko i nic. czasem od niektórych informacji to się włos na głowie jeży :P. Akurat u nas w szkole rodzeni filmików nie oglądaliśmy. zajęcia były typowo teoretyczne i praktyczne - spotkania z pediatrą, panami z pierwszej pomocy, logopedą, panią z banku krwi pępowinowej, fizjoterapełtką - o masażu noworodka. ćwiczyliśmy taki masaż na lalkach. Sporo takich życiowych informacji... i w realu a nie przez monitor. Więc jeśli tylko ktoś ma ochotę i sposobność to polecam. U nas w mieście np są takie szkoły rodzenia dla zameldowanych matek za darmo, więc nie trzeba nic płacić - tylko tatuś płaci za cały kurs 50 zł.

2013-01-16 11:02

ja nie chodzilam i dalalm rade przez wszystko przejsc. Kazdy robi jak uwaza dla mnie nie bylo to konieczne

2013-01-16 11:01

Nie uczestniczyłam i od znajomych dowiedziałam się że raczej nie warto. Wszystkie informacje a nawet filmiki są dostępne w internecie więc gdy mamy wątpliwości można się tutaj dokształcić. Ja w 5 miesiącu przeszłam się do szpitala by zobaczyć salę jak to wygląda, dowiedzieć się o poród w wodzie i porozmawiać z położną która mi zrobiła szybki kurs ;)