Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Przesiewowe badanie słuchu

Data utworzenia : 2013-05-06 19:13 | Ostatni komentarz 2018-12-14 21:45

Konto usunięte

36897 Odsłony
159 Komentarze

Słuch to jeden ze zmysłów. Pozwala nam na komunikację z innymi ludźmi. Ze względu na to, bardzo ważne jest badanie słuchu. Badania przesiewowe słuchu należy wykonywać już u niemowląt. Badanie słuchu u noworodków wykonujemy jak najwcześniej (obowiązkowo w dniu wypisu dziecka ze szpitala po porodzie). Statystycznie 2 na 1000 urodzonych dzieci posiada uszkodzenie głębokie słuchu lub niedosłuch mniejszego stopnia. Co może wskazywać na uszkodzenie słuchu u niemowląt? W pierwszym półroczu życia dziecka nie da się zauważyć istotnych objawów wady słuchu dziecka, ponieważ wydawanie dźwięków jest czynnością odruchową, niezależną od słuchu. Dopiero w drugim półroczu rodziców powinien zaniepokoić fakt, iż dziecko milczy, nie naśladuje dźwięków otoczenia lub wprost przeciwnie - jest nienaturalnie hałaśliwe. Do badań przesiewowych słuchu zaliczamy dwa testy. Są to: - rejestracja otoemisji akustycznych (OAE - otoacoustic emissions); - rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR- Auditory Brainstem Response). Wyniki badania słuchu u dziecka Jeżeli zostaje zarejestrowana otoemisja z komórek słuchowych oznacza to, że najprawdopodobniej dziecko słyszy prawidłowo. Prawidłowy wynik badania ABR świadczy o prawidłowym przewodzeniu impulsu w drodze słuchowej do pnia mózgu ( dziecko otrzymuje, tzw. „Niebieski Certyfikat”). Jeżeli otoemisja nie zostanie zarejestrowana podczas badania, nie oznacza to, że dziecko niedosłyszy. Taki wynik bowiem może być wynikiem obecności zanieczyszczeń w uchu lub tego, że dziecko w trakcie badania jest niespokojne (Do książeczki zdrowia dziecka wklejona zostaje żółta kartka, która świadczy o nieprawidłowym wyniku badania). Takie dziecko skierowane jest na dalsze badania do otolaryngologa i audiologa. Dopiero wykonanie dodatkowych badań może potwierdzić lub zaprzeczyć zaburzenia słuchu u dziecka.

2018-12-14 21:45

Dziubus jak tam u Was z Aparatem? Kubuś się oswoił i nosi go chętniej?

2018-06-29 19:03

No i mamy aparat . Kubuś nie za bardzo chce go nosić niestety :/ liczę ze się przyzwyczai ;)

2018-06-14 21:33

Trzymam kciuki, aby zaakceptował nowego towarzysza :) Będzie fajnie!

2018-06-14 21:01

Mam nadzieje ze Kubuś będzie chciał nosić aparat :) Powiem wam że mi ułożyło trochę , staram się często z nim ćwiczyć i widzę że rozwija mowe, co mnie bardzo cieszy;)mimo to ma trudności z powtarzaniem. Czulam ze coś jest nie tak w dalszym ciągu , a badania mnie utwierdzily w tym . Bardzo jestem ciekawa jak synek zareaguje na aparat :))

2018-06-14 08:06

dziubus, super, mozesz być z niego naprawdę dumna :) Do aparatu na pewno szybko się przyzwyczai, zobaczy jakie to fajne i poradzi sobie na pewno :) A czas leci bardzo szybko, po dzieciach widać to najbardziej :)

2018-06-10 12:21

Z jednej strony to się bardzo cieszę, że dostanie aparat, bo usłyszy świat tak jak i my. Mam nadzieję, że zaakceptuje nowego przyjaciela i będzie szczęśliwy, że jakość jego życia się poprawiła. Z drugiej no nikt się nie cieszy, że dziecko musi nosić podobne sprzęty, ale na pewno wyjdzie mu to na dobre. Zdolny chłopak i jaki dZielny!!

2018-06-09 18:26

Dziewczyny zapadła decyzja i Kuba będzie miał aparat sluchowy pod koniec miesiąca . Jestem ciekawa jak zareaguje na niego no i czy będzie chciał go nosić :) Na badaniach bechawioralnych był wspaniały ;) byłam w wielkim szoku jak sobie radził ,wystarczyło ze dwa-trzy razy mu się pokazało co ma robić i sam wykonywał polecenia :)) naprawdę nie spodziewałam się ze będzie tak dobrze współpracował :)) płakać mi się chciało z tego wszystkiego . Jest już taki duży :)) ten czas leci za szybko ..

2018-05-08 11:10

Ewcia, no to się na stresowaliście, ale dobrze, że wszystko ok :) Zamarancza, o widzisz, nawet nie wiedziałam, że jest taka możliwość, warto zapamiętać.