Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Ile powinno jeść 7 miesięczne niemowle czy 125ml to nie mało

Data utworzenia : 2018-12-13 21:32 | Ostatni komentarz 2018-12-31 13:29

E.Wee

1518 Odsłony
15 Komentarze

Witajcie, bardzo proszę o pomoc doświadczone mamusie. Mój synek 20 grudnia skończy 7 miesięcy. Jesteśmy na etapie rozszerzania diety. Dietę zaczęliśmy rozszerzać 2 dni przed skończeniem 6 miesiąca. Kp. Czasami dostawal mm np. W markecie ale to max 5x na miesiąc albo i nie. Nowość podaje 5 dni. Narazie kupuje sloiczki. Jadł jarzynowa, marchewkę. Brokuła, brokuł griszek cukinia. Ziemniak , dynia, jabłko kleik ryżowy 2x bo zaczynam wprowadzać.. 2 dni jadł gruszke ale dziś podałam śliwke, bo mały dzisiaj rano plakal przy robieniu kupy. Zrobił wielkości jego piąstki, była zbita. 2 raz już mniejsza 3 jeszcze mniejsza. Za 1 razem najmocniej plakal. Jak powinna wyglądać kupa u takiego malucha? Dodatkowo wgl.Nie chce pić. Wczoraj zrobiłam wodę z większą ilością soku jabłkowego wypił 90 ml. Nie chce mu dawać soku ,ale chyba lepiej dać sok niż żeby wcale nie pił? A dziś z mniejszą ilością soku, aby zanarwilam wodę, wypił może przez cały dzień z 5 lykow. Mały zjada 125ml jarzynowej albo innego warzywa co już jadł myskicie ze mu to wystarcza? Nie powinien już jeść słoiczków po 6 miesiącu? Tych większych. Myśle że się nie na jada. Zaraz podaje piers. Dziś wropwadzalam śliwke. Będę ka podawać przez 5 dni. Potem planuje pisać pół łyżeczki kaszy mannej do warzyw lub deserku ale przez jakiś czas zanim dostanie na śniadanie pełna porcję? Kiedy wprowadzić mięso? Ile dni po glutenie? Zamierzam podawać manna z bobovity bezsmakowa Kleiku tez dostał kilka łyżeczek, ale dziś juz nie dałam, przez kupę... Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania . czy dobrze postępuje? Czy powinnam coś zmienić?

2018-12-18 19:11

Pamiętam jak ja miałam tyle obaw i pytań. Przez to ze tak się bałam to znacznie później zaczęłam sama dla niego gotować. Mozesz mu spokojnie spróbować robić takie delikatne zupki czyli wazywa normalnie tak jak Ty dajesz gdy robisz dla siebie a nawet wiecej trochę dobrej jakosci mięsa przypraw znikome ilosci soli najlepiej wcale.

2018-12-18 18:15

Ślicznie Ci dziękuję ☺ bardzo ale to bardzo mi pomogłas ☺ Powiedz mi jak mogę ugotować taka kasze jaglana? Mieliśmy wczoraj kupę, była już taka jaka powinna być. Teraz czekamy na następną. Mam nadzieje ze będzie ok. Zrezygnowałam z mm i marchewki. Przez 3 dni podaje brokuł zielony groszek, cukinia a na deser sliwka lub gruszka. Po brokule bedzie dynia z ziemniakiem. Te małe sloiczki po 4 miesiącu dziele na pół. Jak zacznę gotować sama co mogę mu ugotować? Bo dalej nie wiem

2018-12-15 16:47

E.Wee spróbujcie dietą póki co wspomóc tą kupkę, leki to ostateczność, tutaj mam takie samo stanowisko.. zwlaszcza ze po sliwce jak widać efekt byl szybki, wiec chyba nie ma co pakowac farmaceutyków :) super ma zatwardzenia podobno działa Suszona śliwka w sloiku z gerbera(od znajomych słyszałam, żeta konkretnie super rozluznia). Utarte surowe jabluszko jak najbardziej możesz serwować, czy samo czy z dodatkiem marchewki czy innego dodatku. Jesli obawiasz sie i nie chcesz dawac kawalków są specjalne silikonowe gryzaczki na owoce i warzywa, tam mozna wlozyc kawałek i dziecko samo sobie ssie i podgryza. Kupny brokul w środku zimy to jak napisałas, tak srednio raczej, lepiej troszke juz mrozonkę, ktra byla zebrana w sezonie, choc tez ludzie piszą roznie o produkcji mrozonek eh najbezpieczniej podac w sloiczku albo zastapic innym warzywkiem. Na pewno gerber ma sam brokuł w malym sloiczku. Probiotyk na pewno nie zaszkodzi w takiej sytuacji :) Zamiast kleiku mozesz zrobic kaszkę jaglaną czy platki jaglane, to najdelikatniejsza kaszka, lagodzi niektore dolegliwosci brzuszkowe i na pewno nie podrażni. Z anemią bywa różnie, by sprawdzic na 100%musialabys maluszkowi zrobić morfologie i oznaczyc poziom żelaza. Ale poza mieskiem sa ine alternatywy bogate w zelazo. Ja starszakowi, ktory nie jadł miesa do prawie 2roku zycia do kazdych platkow dosypywałam amarantusa ekspandowanego, do tego zielone warzywa no i towarzyszaco produkty bogate w wit c, by poprawić wchłanialnosc zelaza i wcale nie pptrzeba mieska aby zelazo bylo na dobrym poziomie. U starszaka u nas tal wlasnie było, zelazo idealne a miesa jadl raz na dwa tygodnie gryza doslownie ;) Ale tez w słoikach poczatkowych sa roznego rodzaju mieska z tego co kojarze. Moze w takiej formie polubi krolika, indyka czy rybkę. Ciezko dostac dobre mieso , nie kazdy ma bliskich z dostepem do miesa z wiadomego pochodzenia bez antybiotykow i innych syfków

2018-12-15 12:26

Kupiłam dzisiaj małemu brokuła chciałam mu ugotować bo przeczytałam ze brokuł działa rozlizniajaco. Brokuła kupiłam nie z polskie wiec juz sama nie wiem czy mu gotować? . Jak zacznę mu sama gotować to lepiej używać mrożonek ? Co mogę mu wgl gotować żeby poprawić stan kupy? Zaczyna mnie dodatkowo martwić to ze nie jadl jeszcze mięsa a o anemię nietrudno...

2018-12-15 11:46

Jabłko przełożone zostala kupę wiec czy mogę mu już podać kilka łyżeczek surowego jabłka?

2018-12-15 11:42

Agn_kaw bardzo Ci dziękuję za pomoc. Kupy małego przed rozszerzaniem diety były luźne raczej normalne. Wczoraj mały zrobił mała ilość kupy i była zbita. Dziś już mu podałam śliwke zaraz zrobił tez nie wiele ale już troszkę luzniejsza. Postanowiłam ze dziś juz mu nie podam obiadku, niech brzuszek odpocznie. Jak mogę mu pomóc z ta kupa? Mały dostaje probiotyk dicoflor. Dzwoniłam do pediatry kazała podać xenne. Nie che od razu wkraczac z lekami.

2018-12-15 01:35

E.Wee na wstępie na spokojnie z tym całym rozszerzaniem, z Twojego wpisu wynika ze jesteś bardzo spieta w tym temacie i jakby troszkę zestresowana tym wszystkim :) Twoje dziecko jest karmione piersią, wiec uwierz mi, że na pewno nie bedzie zaglodzone, do momentu gdy dostaje pierś na żadanie a tak powinno ddostawac dziecko w tym wieku :)) Na swoj wiek i etap rozszerzania Twoj maluszek jada naprawdę spre ilosci i nie ppwinnas sie niepokoić ze to za malo, moj synek jest prawie 2miesiace straszy a nawet polowy takich porcji nie zjadal i nie zjada po dziś dzień.. Do roku podstawą diety dziecka jest mleko, zrezygnuj z soków, specjaliści ds. Zywienia niemowlat i dzieci obecnie jednogłośnie mowią, by te dawac po 12msc zycia (nie patrzymy juz tak mocno na oznaczenia na pokarmach dla dzieci) dziecko się nie odwodni, bo serwujesz mu swoje mleko, na pewno kiedyś zacznie pić wodę , czystą , bez dodatków, tylko teraz nie przyzwyczaj do soków bo za chwilę bedziecie mieli problem jak odstawic soki i na nowo uczyć posia wody. A to jest znacznie ciezsza droga niż dac dziecku czas by nauczylo się ją pic. Jedno z moich dzieci zauważalne ilosxi wody zaczęło pic w okolicy roczku, wczesniej pierś na zadanie i to w zupełności wystarczy. Kupa na tym etapie nie powinna znaczaco zmienic swojej konsystencji, najczęściej jest ciut gesciejsza z dodatkiem niestrawionych resztek pokarmow, ktore serwowalismy w ostatnik czasie (jesli dziecko zjada kawalki albo grudki) lub w kolorze potrawy. Nie wiem jak wygladaly u Was kupki gdy dziecko było tylko na piersi, ale jesli byly polplynne to kupka jaka opisujesz to po prostu mocne zatwierdzenie i znak organizmu że sobie nie radzi, by coś zmienić - ja bym po 1 uwazała na produkty które serwuje, unikając potraw ktore zageszczają kupke (ryz we wszelkiej postaci mocno zestala, jablka i marchew przetworzona rowniez mają działanie zapierające. Zwroc uwagę, że marchew to główny skladnik wielu sloików wiec trzeba uważać z gotowymi daniami. Odwrotnie sprawa się ma jesli chodzi o surowe jablko i marchewkę, one dzialają rozluzniająco na stolec.). Moze zmniejszyć chwilowo porcje czy tez częstotliwość podawania stalych pokarmów, przynajmniej do unormowania się wyprożniania. Wodę czystą sprobuj podawać, ja mimo że dziecko nie było chętne proponowałam regularnie, bidon z woda zawsze był w zasiegu wzroku. Mozesz probowac podawać wodę łyzeczką, strzykawką(teraz przez okres zatwierdzenia, pozniekmj to już raczej zbędne, wystarczą normalne metody jak bidon, kubek 360, kubek doidy czy tez zwykly kubeczek lub szklanka (unikaj niekapków z twardym ustnikiem ze względu na zle ulozenie buzki i zwiekszone ryzyko wystapienia przez to problemow logopedycznych). Trzymaj sie zasady ze to Ty decydujesz o tym Co i Kiedy zje Twoje dziecko a Dziecko za to decyduje o tym czy w ogóle zje i ILE. Nie nalezy wmuszac czy wymuszać przyjęcia kolejnej łyzeczki zupki, gdy widzisz oznaki, ze dziecko ma.dosyć. Nawet jesli za 10 minut zechce ssać pierś. To jeszcze maluszek i ma do tego prawo a serwowanie posiłkow na tym etapie jest bardziej probowaniem i smakowaniem niż prawdziwym najadaniem się. Bo do najedzenia jest mleko :) Zbyt szybkie i gwałtowne rozszerzanie diety moze skutkować odrzuceniem przedwczesnym piersi. Mięso mozezz podawac od początku rozszerzania diety, nie ma juz ram czasowych a wytyczne na sloikach to przezytek i juz raczej widelki i wymysł koncernów. Dobra obróbka miesa i jego przygotowanie i smiało mozesz swrwowac rozne rodzaje mięs nie zapominajac o rybach :) Gdy kupujesz gotowe kaszki z działu dzieciego zawsze czytaj skład, czesto kaszki oznaczone jako BEZ CUKRU zawierają inne slodziwa np pod postacią maltodekstryny - to nagminne w bobovita. Kasze manna mozesz ugotowac normalną, np z dzialu zywnosci ekologicznej nie musi byc to produkt z polki dziecięcych. Czesto te dorosle kasze czy platki maja prosty sklad a dzieciowe zwlaszcza te w marketach najpopularniejsze zawierają zbedne dodatki. Dodatkowo gdy dalej kamrisz piersią mozesz kupowac kaszki bezmleczne, bo dziecko i tak dostaje Twoje mleko, unikniesz w ten sposob kolejnej dawki mm ktore rowniez moze powodowac gesciejsze stolce. Ja od poczatku robilam kasze i platki bezmleczne, na wodzie po prostu i tak Tobie rowniez pooecam. Zerknelam z ciekawosci na tą kaszkę manna z bobovity zaqiera mm i maltodekstrynę czyli zamiennik cukru, szczerze mowiac ja bym jej nie kupila nie jest najgorsza ale sa lepsze :) np Hipp ma kaszki bez mm i bez cukrow. Sporo roznych kasz jest dostepnych online (Holee, Nominal,Organix..) A jeszcze zapomnialam napisać odnośnie oznakowań na sloikach, ten wiek 6 czy 8 miesiecy jest bardzo orientacyjny, plus sloikow z wyzszym.wiekiem jest to iż mają grudki i kawałki a nie są całkowicie miałkie. Zwykle producenci odnoszą się wiekiem do dzieci ktorych dieta rozszerzana bylaod 4msc , dlatego te sloiki z opisem 4msc sa.male a 6msc sporo wieksze, bo wg producenta sa dla dziecka ktore zaczelo rozszerzac diete juz 2 miesiace temu... u Was to dopiero poczatki wiec naprawdę nie ma co popadać w panikę ;) przyjdzie czas na porcje wielkości dużej michy ;))