Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Dwujęzyczne dziecko

Data utworzenia : 2014-03-17 08:24 | Ostatni komentarz 2016-03-24 23:25

kotakota

7516 Odsłony
71 Komentarze

Witam. Zapraszam wszystkie mamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat nauki mówienia u dziecka, którego jedno z rodziców nie mówi po polsku. W jednym z programów telewizyjnych usłyszałam opinię, iż takie dzieci zaczynają mówić później. Jak to jest na prawdę? Przed nami jeszcze długa droga ale temat będzie nas bezpośrednio dotyczył.

2014-03-20 16:22

Znam jeden wg mnie negatywny przykład mieszanego małżeństwa ( na szczęście tych pozytywnych jest więcej :)) Moja znajoma twierdziła, że żyjąc w obcym kraju było jej trudno mówić do córki po polsku. Było to dla mnie bardzo dziwne, zważywszy na to, że nie pracowała i większość czasu spędzała sama z dzieckiem. A teraz rozmawia taka z matką przez skypa a mała po zakończeniu tej rozmowy pyta "co babcia mówiła?" Dla mnie nie do przyjęcia choć nigdy nie zwracałam jej uwagi, że źle robi. W końcu ja nie miałam dzieci i uważałam, że nie powinnam się wtrącać. Jednak za każdym razem gdy jechałam do niej w odwiedziny przywoziłam dziecku albo bajki po polsku albo polskie książeczki, niestety gołym okiem widać, że nie zrobiła z nich pożytku.

2014-03-20 13:00

Kotakota, ja wprawdzie nie znam tego 'problemu' z autopsji, natomiast mogę opowiedzieć Ci o znajomej w takiej sytuacji. Do dzieci, gdy jest sama, mówi w języku polskim. Mąż i jego rodzina mówią w języku angielskim. Tak jest od samego początku. Ponieważ nie mieszkają w Polsce, to poza domem chłopcy słyszą również j. angielski i ani słowa po polsku. Na chwilę obecną mają niespełna 2 latka i bardzo dużo mówią w obu językach. Często zdarzają się mixy językowe, a więc zdanie zawiera słowa polskie i angielskie. Mimo tych wszystkich informacji, jakie można znaleźć w internecie, że dzieci różnojęzycznych rodziców późno zaczynają mówić, nie powinnaś mieć takich obaw. Nie jest to regułą.

2014-03-19 21:05

katakota a jaki jest język ojczysty twojego partnera, bo podejrzewam, że o to chodzi. Skoro nie znalazłaś odpowiedzi w podesłanym wątku to ci powiem tak, że ja mam znajomych, sąsiadów w sumie. Gdzie ona jest Polką, a on Anglikiem ale afrykańskiego pochodzenia. I mają syna, teraz to już dużego dość syna. Z tego co sąsiadka mi mówiła, to ich syn nauczył się mówić w wieku zbliżonym do dzieci posługujących się tylko jednym językiem. Zapewne jak w każdym innym temacie wiele zależy od predyspozycji i stymulacji dziecka :)

2014-03-19 19:48

Chyba jesteśmy pierwsi :) tylko, że dziecko dopiero w drodze i nie mamy jeszcze o czym pisać. Jedno jest pewne, trzeba być konsekwentnym, bez tego nie ma żadnego efektu.

2014-03-19 11:03

dlatego zostawiliśmy :) i zapraszamy do dyskusji Może są między nami dwujęzyczni a raczej różnojęzyczni :) rodzice?

2014-03-19 10:19

Przed założeniem tego wątku przeczytałam podany wyżej. To nie to o co mi chodzi.

2014-03-18 12:19

http://lovi.pl/pl/forum/7/1819/1 tutaj znajdziesz trochę na ten temat