Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Masaż malucha

Data utworzenia : 2013-02-02 17:57 | Ostatni komentarz 2016-06-08 12:35

konto usunięte

9278 Odsłony
70 Komentarze

Czy warto według Was masować malucha?

2013-02-10 21:45

Witam, Masaż maluszka to fajny czas jaki rodzic spędza z dzieckiem. Wpływa on na pogłębianie się więzi między dzieckiem a rodzicem, na pobudzanie zmysłu dotyku. Zmysł ten jest dla dziecka bardzo ważny – jest to pierwszy zmysł który rozwija się już w okresie prenatalnym. Zaspokojenie potrzeby bliskości, dotyku jest dla dziecka niesłychanie ważne. Niemal tak ważne jak zaspokojenie potrzeby głodu. Ale jeśli dziecko nie ma ochoty na masaż to tak jak napisała jedna z mam nie należy tego robić na siłę. Należy poczekać aż dziecko będzie w odpowiednim nastroju i będzie miało ochotę na masażyk. Masażyki mogą przybierać różną formę. W księgarniach można znaleźć książki z prostymi masażami dla niemowląt, które mogą działać rozluźniająco czy łagodzić kolki. Są organizowane kursy Masażu Shantala. Ale masażyki mogą przyjąć formę prostych zabaw. Pewnie niektóre z nich pamiętacie np. pisze pani na maszynie… czy robienie pizzy. Wiele prostych „zabaw masażykowych” zostało zebranych w książce „Przytulanki czyli Wierszyki na dziecięce masażyki”. Taki masażyk to może być po prostu łagodne dotykanie naszego dziecka przy spokojnej muzyce, które zarówno nam jak i dziecku sprawia przyjemność. Można podczas takiego masażu dotykać dziecko naszymi włosami, dotykać jego ciałka delikatną i zwiewną chustką czy pędzelkiem do pudru (kupionym specjalnie do zabaw – masażyków). Można wykorzystać do masażu też piłki – jeżyki, które można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Jednak jakiego masażu byśmy nie wybrali czy tego nauczonego na kursie, czy tego z książki czy wymyślonego jest to po prostu cudowny czas bliskości, przyjemności, pozytywnego dotyku jaki mamy z dzieckiem. Warto też zachęcać do takich zabaw dzieciaki kiedy są jeszcze małe i mniej mobilne. Bo jeśli zaczniemy masować je jak zaczną chodzić to mogą nie być zainteresowane masażami bo chodzenie i przemieszanie się w tym czasie będzie najważniejsze i na takie zabawy będziemy musieli poczekać aż skończy się fascynacja ruchem. A kiedy dziecko wcześniej poznało już taką formę zabawy na pewno chętnie będzie do niej wracało. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2013-02-07 22:52

Są też dzieci, które nie znoszą masażu i nie wolno wtedy ich do tego zmuszać bo nam może się wydawać że się rozluźni... Jesli widzimy że dziecko się wierci, jest niespokojne odpycha ręce, marudzi to jest sygnał że trzeba zakończyć "zabawę" bo tego nie lubi i nie sprawia mu to przyjemności.

2013-02-05 23:57

Ja od siebie dodam, że masaż nie powinien być wykonywany zaraz po jedzeniu, co jest raczej logiczne. Ważne jest również, aby osoba wykonująca masaż nie była zdenerwowana, bo całe jej napięcie udzieli się dziecku i nic dobrego z tego nie wyniknie. Tak więc i dziecko, i osoba masująca powinny być "gotowe" do masażu :)

2013-02-05 09:15

masaz to nie tylko niezwykla forma kontaktu ale też ogromna przyjemność i relaks dla dziecka. Ja mojego synka masuje na wieczór i zaczynam od miejsc, które najbardziej lubi. Żeby sprawiał przyjemośc musi być nie za krótki i nie za długi bo zamiast relaksu może stać się powodem frustracji u dziecka. Po paru próbach łatwo wychwycić ile czasu dziecko potrzebuje na coś takiego. Poza tym mój synek dzięki temu spi spokojniej łatwiej go klaść do snu.

2013-02-04 08:47

Oczywiscie masaż jest potrzebny dziecku,jednak nalezy pamietac żeby wybrac odpowiednia pore do jego wykonania(maluch w szczycie dziennej aktywnosci nie bedzie zachwycony jesli nagle go polozymy).Według mnie masaz najlepiej wykonywac po kapieli,rozgrzanym wczesniej w dłoniach olejkiem.Skóra dziecka jest wtedy rozgrzana i ładnie wchłonie oliwke:)Ja masaż zawsze rozpoczynam kładąc dziecko na pleckach,ruchami okrężnymi masuje brzuszek,nastepnie rozmasowuje ramiona,nozki-przy czym nalezy pamietac o stopkach,masaz stymulujue dziecko do ruchu stopkami.Nastepnie przewracam dziecko na brzuszek i masuje mu kark i plecki.Dzieki tej pozycji dziecko ćwiczy prawidłowe podnoszenie główki i wzmacnia mieśnie.Tak więc według mnie masaż niesie same korzysci,przede wszystkim dziecko wycisza sie pod wpływem dotyku dłoni rodzica,czuje bliskosc i relaksuje sie.Zreszta,kto z nas dorosłych nie lubi masazu?:)

2013-02-02 18:04

Masaż ma kojący wpływ na dziecko.Pomaga pogłębić kontakt dziecka z rodzicem.Przy masażu należy pamiętać żeby maluch był spokojny,w dobrym humorze.Podczas masażu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem i czule do niego przemawiać.Łagodny głos też dobrze wpłynie na dziecko.Gdy dziecko płacze wierci się podczas masażu należy go przerwać. Moja córcia jak była niemowlaczkiem uwielbia jak się ja masuje była wtedy taka spokojna.Przydatna do masażu była zwykła oliwka.