Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Raczkowanie a chodzenie

Data utworzenia : 2013-01-23 22:14 | Ostatni komentarz 2015-10-09 13:10

Maria.Z

27104 Odsłony
184 Komentarze

Podobno, gdy maluch zacznie raczkować to póżniej wstaje na nóżki, czy to u was sie sprawdziło?

2013-01-27 08:54

U nas najpierw był etap pełzania i już w tym czasie mały przesuwając się na pupie "dochodził" do sprzętów i próbował się podnosić (to było około 8 miesiąca), później ze względu na operację przez około tydzień nie wolno mu było pełzać i jak go po tym czasie puściliśmy na podłogę momentalnie zaczął raczkować. Wtedy na chwilę przestał wstawać. Marysia, myślę, że ten pogląd o raczkowaniu i nie wstawaniu wynika z tego faktu, że jeśli dziecko pozna nowy sposób poruszania się, to jest nim tak zafascynowane, że nie ma chwilowo ochoty na nic innego. W naszym przypadku tak to zaobserwowaliśmy. Mały był tak podekscytowany raczkowaniem, że stracił zainteresowanie podnoszeniem się. Natomiast kiedy oswoił się już z tym z powrotem zaczął pionizować się. Nasz maluch zaczął chodzić mając 11 miesięcy. Słyszałam też, że etap raczkowania jest bardzo istotny, ponieważ wtedy kształtują się jakieś połączenia mózgowe odpowiedzialne chyba za naukę (ale pewności nie mam) i nie warto przyspieszać tego etapu np. chodzikiem,

2013-01-26 22:11

U nas mała już chodziła trzymając się mebli, nawet zaczynała się sama puszczać i wtedy zaczęła raczkować ale dosłownie trwało to chwilkę. W sumie to już umiała przemieszczać się na nóżkach jak zaczęła niby raczkować więc trochę to odwrotnie było w jej przypadku. Jednak są też dzieci, które w ogóle nie raczkują tylko od razu chodzą tak było ze mną, siostrą i bratem dopiero mój drugi brat jako jedyny z całej czwórki raczkował a potem dopiero chodził.

2013-01-26 08:53

ja wlasni slyszalam o tym ale nie wiem jak jest w rzeczywistosci, ja od razu zaczelam chodzic podobno

2013-01-25 12:29

Moja córka szybko pełzała,potem zaczęła raczkować ,a zaczęła chodzić już sama w pierwsze urodziny. Siostrzeniec raczkował,a zaczął chodzić bardzo szybko bo chodził już sam gdy skończył 10mies.więc wydaje mi się ,że nie ma to związku w sumie to nigdy nie słyszałam o takim stwierdzeniu:)

2013-01-24 23:22

U nas raczkowanie jest od 2 tyg i mały już kombinuje jak tu się złapać i wstać, ale jeszcze mu się nóżki rozjeżdżają tym bardziej że są panele.

2013-01-24 19:00

Córka zaczęła raczkować jak miała pół roku a już niecałe 2 m-ce później już sama wstawała. teraz ma 10 i potrafi zrobić z dwa kroczki sama i chodzi przy meblach. Nie wydaje mi się żeby to miało jakis związek ze sobą bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie i tak na ile ma siły ;)

2013-01-24 11:51

Nie wiem jeszcze jak to będzie z Kajtkiem zaczął raczkować bardzo szybko i chwilę później też już sam stał. Teraz chodzi przy meblach, podejmuje już próby i stara się nie trzymać niczego. Wczoraj widzieliśmy jak stał i próbował zrobić krok... Oczywiście jedyne co mu się udało to nowy guz ;) Wiem, że ja raczkowałam i zaczęłam chodzić gdy miałam 10 miesięcy, biegałam cały czas a gdy się zmęczyłam to wspomagałam się raczkowaniem ;)

2013-01-24 10:51

U nas etap raczkowania był krótki i szybko zaczęła po tym chodzić to fakt. ale niektóre dzieci pomijają etap raczkowania i zaczynają od razu chodzić