Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Karmienie piersią w pracy - prawa i przywileje

Data utworzenia : 2014-03-28 10:44 | Ostatni komentarz 2018-02-15 13:17

kusia_ss

8029 Odsłony
20 Komentarze

Według Kodeksu pracy, pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługują następujące przerwy w pracy: * jeśli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie - dwie 30-minutowe przerwy, gdy karmione jest jedno dziecko lub dwie 45-minutowe przerwy, gdy karmione jest więcej niż jedno dziecko, * jeśli czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin - jedna przerwa 30-minutowa lub 45-minutowa, w zależności od liczby karmionych dzieci. Jeśli matka woli korzystać z jednej dłuższej przerwy, czas przysługujący na karmienie można łączyć. W takim przypadku osoba pracująca 8 godzin dziennie i karmiąca jedno dziecko może skorzystać z godzinnej przerwy albo po prostu przyjść do pracy godzinę później lub wyjść z niej godzinę wcześniej. Przerwy przeznaczone na karmienie dziecka wliczane są oczywiście do czasu pracy i przysługuje za nie normalne wynagrodzenie. Źródło: http://www.pracuj.pl/mama-w-pracy-karmienie-piersia-w-pracy.htm#top Tak wygląda teoria. A jak to wygląda w praktyce? Czy któraś z was korzystała z przerw na karmienie w pracy? Czy pracodawca chętnie wyraził zgodę? Czy przedstawiałyście jakieś zaświadczenia? Nie ukrywam, że chciałabym skorzystać z takiej przerwy.

2014-04-01 10:01

Sylwia dla mnie optymalnym rozwiązaniem byłoby kończyć pracę godzinę wcześniej. Pracuję od 7 do 15. Dojazd zajmuje mi jakieś 10 minut. Kupiłam laktator elektryczny żeby odciągać pokarm w pracy, a jakbym nakarmiła małą rano koło 6 to podczas mojej nieobecności jadłaby 2 (góra 3 razy) a ja byłabym z powrotem po 14.

2014-03-31 22:17

Nie mam pojęcia czy w ogóle są takie zaświadczenia, ale jak pogadasz z pediatrą to pewnie bez problemu coś takiego Ci napisze. Może biorąc pod uwagę fakt, że w Twojej firmie nie ma zbyt wiele młodych mam, szef będzie przychylniejszy do Twojego wniosku. A chcesz karmić w pracy czy wracać w przerwie do domu? Daleko mieszkasz od pracy?

2014-03-31 11:34

Sylwia to trochę tak jak myślałam. Pracuję w dużej firmie zatrudniającej ponad 200 osób. Kobiet w firmie jest chyba 30 (z czego średnia wieku kobiet to ponad 40 lat). Jak się nietrudno domyśleć nie ma zbyt wielu "młodych" matek. Niby w kodeksie pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy, ma zapewnić pomieszczenie socjalne do karmienia dziecka (w którym jednakże nie muszę karmić) ale.... Podejrzewam, że będą chcieli jakieś papierki jako dowód, że faktycznie karmię córkę piersią. Kto wystawia takie zaświadczenie? Pediatra?

2014-03-30 21:06

Niestety ja za wiele Ci nie pomogę w tej kwestii, ponieważ nie pracuję. Ale z tego co obserwowałam u sióstr i znajomych to różnie z tym bywa. Jak zwykle teoria to jedno a praktyka drugie. To trochę tak jak z życzliwością dla ciężarnych i przywilejami dla nich. Zależy od człowieka czy je respektuje czy nie. A co do pracodawców, prawo prawem a na przykładzie firmy męża widzę jak jest ono łamane w wielu przypadkach. Dlatego podobnie wydaje mi się że może być w przypadku prawa do karmienia. Jeśli szef jest ludzki to nie będzie kręcił nosem i robił problemów. Jedna siostra korzystała z takich przerw studiując. W czasie zajęć przychodziła na karmienia, szczególnie kiedy zajęcia były przez cały dzień bez przerw między wykładami. Inna siostra karmiła pracując ale miała blisko do swojej mamy, z którą był jej synek. I tu problemów nie było.