Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1136 Wątki)

Małe przyrosty wagi

Data utworzenia : 2015-02-09 17:00 | Ostatni komentarz 2015-05-14 20:22

dzurek

8480 Odsłony
19 Komentarze

Witam wszystkie Forumowiczki, moją córeczkę karmię piersią od urodzenia. Na samym początku mała miała problem ze złapaniem piersi, więc odciągałam pokarm i karmiłam butelką. I wtedy mała fajnie przybierała na wadze. Po poradzie położnej zaczęłam używać nakładek silikonowych - na szczęście mała załapała i wydawało mi się, że dobrze ssie, karmienie trwało 20-30 min. Ma teraz 5 miesięcy i używałyśmy ich przez 4,5 miesiąca. Teraz staram się ich wogóle nie używać, mała ssie pierś przez 5 min, czasami 10 min. Przestałyśmy używać nakładek, gdyż słyszałam, że zaburzają proces laktacji i może dlatego mała zaczęła mniej przybierać na wadze (zazwyczaj 100g na tydzień). Moje pytanie jest takie, czy teraz, gdy mała ssie pierś bez nakładki to normalne, że karmienie trwa tak krótko? Mam wrażenie, że się najada bo nie chce dalej ssać, ale jak ręcznie spróbuję wycisnąć z piersi z której karmiłam to mleko dalej leci. Dopiero za 2 tygodnie sprawdzimy jak u małęj z przyrostami, więc będę wiedziała czy to dało jakiś efekt. Ale może są jakieś sposoby, żeby polepszyć laktację po stosowaniu nakładek - bardzo proszę o rady w tym zakresie i opinie mam, które może miały tak samo jak ja. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

2015-02-09 22:24

Ja nakładek użyłam tylko raz w szpitalu i nigdy więcej, więc porównania nie mam pod tym względem. Jednak mogę się wypowiedzieć z własnego doświadczenia jak wyglądało karmienie i najadanie się u nas. Otóż synek przez pierwsze 2 msce przybierał na wadze z górnej półki i jadł bardzo długo. Z czasem ta czynność zaczęła się skracać. Mając ok. 5-6mscy synek nadal był na piersi i zawsze ssał je nie więcej niż 5-10 min (mierzone z zegarkiem w ręku) i zdecydowanie się najadał a i piersi robiły się miększe i jakby opróżnione, chociaż naciskając na nie dawałam radę coś jeszcze z nich wycisnąć. Dziecko po prostu szybciej się najadało w naszym przypadku, a posiłki zawsze były regularne, w tym wieku co 3-4 h. Być może u Was jest podobnie. Co ile godzin karmisz po tak szybkim 5 min. ssaniu przez małą? Jeśli częściej niż zwykle to faktycznie może się nie najadać, ale jeśli nic się tu nie zmieniło to wg mnie dziecko szybciej jest najedzone. Mój synek od ur miał spory apetyt i mimo iż dużo je, to jego waga od kilku miesięcy stoi na 10kg a mały ma już 20 mscy. I wg siatki centylowej mieści się w normie a i lekarz mówi że jest ok.

2015-02-09 17:54

Ja również na początku karmiłam przez nakładki z powodu poranionych brodawek i tego że synek nie mógł uchwycić brodawki i bardzo się złościł, więc zakładałam je a gdy tylko się uspokoił i brodawka pod wpływem ssania zrobiła się bardziej wypukła zdejmowałam je szybciutko i nadal karmiłam ale już bez nich. Co do przybierania na wadze to piszesz że zazwyczaj 100 g na tydzień więc domyślam się że zdarza się że przytyje więcej? Ja nie mam w domu wagi elektronicznej a zwykłe wagi nie ważą dokładnie szczególnie jeżeli odejmuje się wagę mamy z dzieckiem - mama. Myślę że jeżeli dziecko śpi spokojnie, nie jest płaczliwe , nie zauważasz żeby była niedojedzona to zaczekaj jeszcze kilka tygodni i zobaczysz że może wszystko się unormuje. Co do długości trwania karmienia to może dziecko teraz szybciej ssie bez nakładek? Ja zauważyłam że mój synek dawniej też dłużej ssał a teraz robi to szybciej i jego odruch ssania moim zdaniem jest silniejszy.

2015-02-09 17:17

Witam.Jestem położną z ponad 12 letnim stażem pracy. Rzeczywiście nakładki laktacyjne mogą zaburzyć proces laktacji. Jeśli chodzi o przybieranie na wadze może pani kontrolować wagę dziecka na swojej domowej wadze-czy to kuchennej,czy łazienkowej-wchodząc najpierw bez dziecka,z potem z dzieckiem na reku.Przybor wagi prawidłowej to około 120-200 tygodniowo,a około 500 gram na miesiąc w tym wieku dziecka. Bywa,ze po rozbudzeniu prawidłowej laktacji malec może najeść się w tak krótkim czasie jak 5 minut. Jednak jest to mało prawdopodobne,jeśli wygląda tak każde karmienie. Proszę spróbować po pierwszej piersi podnieść dziecko do odbicia,a potem podać mu kolejna pierś. Piersi powinny wydawać się opróżnione po karmieniu,bywa jednak,ze niewielka jego ilość pokaże się po uciśnięciu brodawki.