Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Pogaduchy (1481 Wątki)

Dziwny "sen"

Data utworzenia : 2017-02-24 12:21 | Ostatni komentarz 2017-03-23 17:50

NatkaF

4387 Odsłony
126 Komentarze

Wczoraj, oczywiscie jak nie moglam zasnac, bo moj mozg zamiast spac to szaleje z myslami ( no bo po co spac) uswiadomilam sobie jedną rzecz dotyczącą pewnego "snu". Otoz czasem, "sni" mi sie, ze leze w lozku, spie, i nagle ktos wchodzi do pokoju, ktos zupelnie mi nieznany, a ja nie moge ani sie ruszyc, ani krzyknac...przerazajace to jest a mam wrazenie jakby dzialo sie to naprawde. No i wlasnie wczoraj nie mogac zasnac, uswiadomilam sobie, ze taki sen wystepuje tylko i wylacznie wtedy jak jestem sama w pokoju (maz wyjechal, albo jestem u rodzicow). I tak sobie mysle skad takie rzeczy się biora, i dlaczego akurat wtedy jak spie sama? (oczywiscie nie zawsze, ale jednak jest to powtarzalne co jakis czas) Czy wy tez miewacie takie "sny na jawie" ?

2017-02-25 09:51

No tak. Ten odruch nie występuje podczas snu, tylko przy zasypianiu. Mamy wrażenie, ze nie śpimy i trach mięśnie drgają.

2017-02-25 09:08

Ale mi się nie śpi, tylko dopiero co zasypiam, taki pił sen. Kiedyś pamiętam jak w wywiadzie Cezary Pazura powiedział, że dał żonie w twarz przez taki odruch.

2017-02-24 20:13

Wzdryg przed snem to coś inne niż paraliż senny To tak zwany Zryw miokloniczny. Najczęściej przed wzdrygiem we śnie spadamy i budzi nas nagłe szarpnięcie jednego lub wielu mięśni. Na tej stronie jest wszystko wyjaśnione Mama możesz poczytać: http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Zryw-miokloniczny-skad-sie-bierze,wid,15430529,wiadomosc.html

2017-02-24 18:52

O matko straszne. Moja mama czasami ma takie przerażające sny. No ja raz o tym topienie dzieci. Ja miewam właśnie takie porażenie mięśni taki wzdryg przed zaśnięciem straszne uczucie

2017-02-24 16:04

Ahhh i powiem Ci, że ja nie mam takiego paraliżu, ale też miewam takie akcje, że się przebudzam i widzę twarzy, postacie osób, których nie znam. Zamykam oczy otwieram i już nic nie ma.. To takie dość dziwne, ale jakoś się przyzwyczaiłam i wtedy zawsze wiem, że to nie realia, ale mózg płata mi figle stąd te przywidzenia.

2017-02-24 16:00

Oj to proste. Porażenie przysenne. Mózg się obudził, a ciało nie. Cytat Wikipedia: "Porażenie przysenne (paraliż senny, paraliż przysenny) – stan występujący podczas zasypiania lub rzadziej podczas przejścia ze snu do czuwania, objawiający się porażeniem mięśni (katapleksja) przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości. Osoba doświadczająca paraliżu przysennego ma wrażenie ogarniającej niemocy, nie jest w stanie wykonać żadnych ruchów, mówić ani otworzyć oczu. Zjawisku temu towarzyszą zazwyczaj bardzo nieprzyjemne doznania psychiczne, takie jak wrażenie ogłuszającego dudnienia lub dzwonienia w uszach, bezwładnego spadania, wykręcania ciała, przygniecenia klatki piersiowej lub kończyn. Prawie zawsze towarzyszy mu przyśpieszony rytm serca oraz uczucie strachu. Podczas paraliżu możliwe jest również występowanie różnego rodzaju halucynacji, zarówno wzrokowych jak i dotykowych. Stan taki występuje fizjologicznie podczas snu i zapobiega wykonywaniu przypadkowych ruchów ciała. Ze zjawiskiem paraliżu przysennego mamy do czynienia wówczas, gdy mózg zaczyna wysyłać owe impulsy w niewłaściwym momencie: przy gwałtownym wybudzaniu się ze snu w fazie REM, lub podczas zasypiania, gdy nie doszło jeszcze do utraty świadomości. W czasie paraliżu przysennego jedyną grupą mięśni, na które można mieć świadomy wpływ, są mięśnie oddechowe. Wykonywanie szybkich i gwałtownych zamierzonych wdechów i wydechów może ułatwić wybudzenie się, jednakże stan paraliżu trwa na ogół krótko i w ciągu kilku minut samoistnie przechodzi w całkowite wybudzenie lub sen." Kiedyś wierzono, że to tak zwana zmora, lub mara siada na człowieku i go dusi. Starsze osoby każą się wtedy pomodlić i podobno to wszystko zanika. Bujda na resorach. Naukowcy przebadali to wszystko i taki jest efekt ich starań. Na pewno jest mega nieprzyjemne uczucie, ale nie zagrażające życiu ;]