Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Pierwsza Pomoc u niemowlaków i noworodków

Data utworzenia : 2014-09-15 12:04 | Ostatni komentarz 2015-08-30 23:12

Tosiuleczka

5392 Odsłony
41 Komentarze

Witam, Nie mogłam znaleźć podobnego wątku więc zamieszczam nowy, gdyby jednak coś było już na ten temat proszę o informację. Ostatnio moja położna zrobiła mi krótkie szkolenie nt Pierwszej Pomocy i uważam, że to bardzo ważny temat i każda mama powinna wiedzieć jak w razie czego się zachować, poniżej przedstawiam kilka wskazówek : WAŻNE TELEFONY : - 999 - 112 - pediatra ZADŁAWIENIE : jeśli niemowlę kaszle efektywnie, żadne działania nie są potrzebne – dziecku pewnie uda się wykrztusić połknięty przedmiot. Jeśli kaszel nie daje oczekiwanych efektów, działaj następująco : 1) Ułóż dziecko na swoim udzie tak, aby jego główka zwisała za kolanem 2) Dość silnie uderzaj całą dłonią w okolicę międzyłopatkową, aż do wypadnięcia połkniętego przedmiotu 3) Jeśli te uderzenia nie są skuteczne, a dziecko jest przytomne, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej. W tym celu ułóż dziecko na plecach na swoich kolanach z główką opuszczoną w dół, następnie uciśnij jego klatkę dwoma palcami. Powtórz 5 razy. Sprawdź czy w ustach jest wykrztuszony przedmiot. 4) Jeśli to również nie dało żadnego efektu, wdmuchaj dziecku powietrze do ust, powtórz czynność 5 razy. Jeśli nie uda Ci się wtłoczyć powietrza – dzwoń na pogotowie cały czas kontynuując powyższe czynności (ucisk i wdmuchiwanie) DZIECKO TRACI PRZYTOMNOŚĆ : dziecko nie porusza się, najpierw wezwij pomoc, a potem udrożnij drogi oddechowe. 1) Odchyl główkę dziecka do tyłu i unieś żuchwę dziecka ( przytrzymując czoło, delikatnie odegnij główkę do tyłu) 2) Sprawdź czy w ustach dziecka nie ma żadnego przedmiotu ( jedzenia lub czegoś innego) Jeśli jest to delikatnie je usuń 3) Sprawdź czy oddech jest prawidłowy ( nie dłużej niż 10 sekund) 4) Patrz czy klatka piersiowa się unosi 5) Posłuchaj czy dziecko oddycha- zbliżając się do ust i noska 6) Poczuj ruch powietrza na swoim policzku Jeśli oddech jest prawidłowy, ułóż dziecko w bezpiecznej pozycji – na boku – i sprawdzaj jego oddech i tętno co 30 sekund Jeśli stwierdzisz, że dziecko nie oddycha- zrób sztuczne oddychanie: 1) Odegnij glówkę i unieś bródkę dziecka 2) Rozchyl nieco usta dziecka 3) Weź głęboki oddech 4) Obejmij szczelnie swoimi ustami nos i usta dziecka 5) Wykonaj powolny wydech do ust dziecka przez 1-1,5 sekundy, aż klatka piersiowa widocznie się uniesie. 6) Powtórz tę czynność 5 razy Pamiętaj! Nie wdmuchuj powietrza zbyt mocno. Istnieje możliwość, że powietrze dojdzie do żołądka i treść pokarmowa przedostanie się do płuc!!! Oceń stan układu krążenia dziecka - ruch -kaszel -prawidłowy oddech -tętno u dziecka poniżej 1 roku życia sprawdzaj na tętnicy ramiennej, na wewnętrznej stronie ramienia BRAK TĘTNA : lub gdy tętno spada poniżej 60 uderzeń na minutę 1) Ułóż 2 opuszki palców ( wskazujący i środkowy) pionowo na mostku dziecka 2) Uciskaj klatkę piersiową na 1/3 wysokości mostka, poniżej linii łączącej brodawki sutkowe 3) Uciśnięcie powinno powodować obniżenie mostka do około 1/3 głębokości klatki piersiowej 4) Powtarzaj ucisk 30 razy 5) Po 30 uciskach wykonaj 2 wdechy ratownicze ( oddychanie usta-usta lub usta-nos) 6) Po 1 minucie zadzwoń po pogotowie i kontynuuj reanimacje POZYCJA BEZPIECZNA : nieprzytomne dziecko należy ułożyć w pozycji bezpiecznej 1) Jeśli to możliwe połóż dziecko w pozycji bocznej z otwartymi ustami 2) Ważne aby ta pozycja była stabilna, plecki można podeprzeć kocykiem lub poduszką 3) Nic nie może uciskać klatki piersiowej dziecka

2015-08-30 23:12

Aczkolwiek nie wiem czy bym chciala caly ten sprzet w domu, corka za dużo razy jest podpinana do maszyn przy kazdej wizycie w szpitalu, a z domu nie chce robic szpitala, jakby cks sie z dzieckiem dzialo i jego oddechem powinnismy wczesniej objawy zauwazyc zapowiadajacych sie dusznosci, sjne usta np..

2015-08-30 23:10

Do nas od razu pielehniarka przyleciala i mowila ze u Celi wszystko ok tylkl ze sprzetem mniej ok ;)

2015-08-30 23:08

Ale są to epizodyczne sytuacje na szczęście

2015-08-30 23:04

Wiadomo ze czasem wariuja. Ja miałam podobna sytuacje tylko ze w szpitalu..

2015-08-25 10:19

Mój monitor oddechu raz się włączył niepotrzebnie. Ale wtedy, gdy moja córka zsunęła się z płytki, teraz położyłam płytkę bardziej na środek łóżeczka i już jest wszystko dobrze. Córeczka miała wtedy katar, myślałam, że zawału dostanę jak go usłyszałam.

2015-08-21 17:57

Nagla smierc lozeczkowa bierze sie od chorob genetycznych ktore nie zostaly w pore wykryte u dziecka, niestety... ostatnio czytalam artykul na ten temat, znajdę to podam strone wiec kazda mama z dzieeckiem ktory ma problem ze zdrowiem powinna miec takie sprzecicho do wypożyczenia

2015-08-20 22:19

W monitory oddechu powinny być zaopatrzone przede wszystkim noworodki urodzone przedwcześnie, jako te najbardziej zagrożone wystąpieniem bezdechu... ( Polecam http://allegro.pl/angelcare-ac401-niania-z-czujnikiem-ruchu-oddechu-i5596600205.html) Jednak w przypadku dzieci urodzonych w terminie porodu bym się zastanowiła nad jego zakupem bo jest to niestety tylko urządzenie i jak każde może zawieść, a i czasem zdarza się tak że monitor ,,wyje'' bez przyczyny albo gdy maluszek w trakcie swoich ,,wygibasów'' przesunie się na brzeg łóżeczka i płytka z czujnikiem nie będzie wykrywała ruchów dziecka..Taki zakup trzeba dobrze przemyśleć!

2015-08-20 07:39

Jasne, że mając taki sprzęt jest się spokojniejszym. Dziecko jest bezpieczne i może spać spokojnie - my również!