Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (588 Wątki)

Śmierć rodzica (rodziców)

Data utworzenia : 2014-03-17 14:27 | Ostatni komentarz 2015-02-23 14:19

Proud Mommy

6275 Odsłony
30 Komentarze

Czy uważacie, że można przygotować dziecko na nadchodzącą śmierć rodzica? Jeśli tak, to w jaki sposób? A co, jeśli jest to śmierć tragiczna? Kiedy i jak najlepiej poinformować dziecko o takim przykrym zdarzeniu?

2015-02-23 14:19

Ja nawet nie chcę się zastanawiac jak powiedzieć :( odkąd jestem mamą panicznie się boję,że mnie zabraknie nagle... serce mi pęka na samą myśl..

2015-02-19 10:12

Od dwunastu lat pracuję z dziećmi w wieku 3-7 lat i myślę, że nie da się przygotować dziecka na śmierć kogoś bliskiego. W swojej pracy miałam do czynienia z różnymi traumatycznymi przeżyciami i wiem, że nawet dziecko potrzebuje czasu na odbycie swojej żałoby, w sposób jaki samo sobie wybierze. Na pewno pomocne są rozmowy, spotkania ze specjalistami. Kilka miesięcy temu w wypadku samochodowym zginęła moja młodsza siostra. Dla całej naszej rodziny była to ogromna tragedia, Moje córki 16 i 8 lat dowiedziały się od razu o śmierci ukochanej cioci. Zarówno starsza, jak i młodsza bardzo to przeżyły, brały udział w uroczystościach pogrzebowych, ale nie pozwoliłam na zobaczenie ciała (celowo nie otwieraliśmy trumny). Dodatkowym stresem dla dzieci była rozpacz moja, moich rodziców, brata. Dzisiaj 10 miesięcy później moje dziewczyny znowu się uśmiechają, są radosne, a ja dla nich musiałam wrócić do życia i dla maleństwa, które noszę pod sercem. Nie ukrywam, że nam bardzo pomogła wiara.

2015-02-13 15:20

Myślę, że da się przygotować dziecko do takiego stanu rzeczy. Są to ciężkie tematy. Ale uważam , że na pewno nie powinny być one utajone. To tez zależy ile dziecko ma lat. Bo jeśli jeszcze nie rozumie to pewnie nie przeżyje tego tak traumatyczne, jak np: dziecko już 14 letnie. 3 latkowi tez to przyjdzie z większa łatwością, tatuś idzie do nieba itd.. Ohh co za temat.. Wydaje mi się, że im dziecko w sile buntu młodzieńczego tym, może być większy problem. Na pewno będzie to bardziej przezywało niż juz osoba w pełni świadoma swoich myśli, dojrzałego układu psychicznego. Jesli ktoś nie wie jak przygotować dziecko na śmierć rodzica, może bez problemu zasięgnąć bezpłatnej porady psychologicznej. Sa takie m.i w szkołach, w ośrodkach pomocy społecznej itd. Wykwalifikowana kadra na pewno oszczędzi , zmniejszy ból psychiczny takiego malca, czy większego juz dziecka. Uważam , że na pewno nie należy dziecko okłamywać np 5 letniemu dziecku mówić, że tata wyjechał za granicę. A to dziecko i tak i tak po latach dowie się co się na prawdę wydarzyło w dniu wyjazdu. To niesie straszne konsekwencje za sobą.

2015-02-13 13:52

Mojemu mezowi 2 lata temu odszedl tata i nadaj jest mu ciezko sie z tym pogodzic... zdrowy energiczny facet dostal zawal na schodach... a co dopiero dziecku... jak wytlumaczyc... nie wyobrazam sobie tego...

2015-01-29 13:19

Na śmierć kogoś bliskiego moim zdaniem dziecka nie da się przygotować. Nawet wcześniejsze rozmowy tu nic nie pomogą. Obym nie musiała informować moich dzieci, że coś stało się z ich tatą. Chociaż pracuje w takiej instytucji, że niestety jest narażony na różne niebezpieczeństwa :-(

2015-01-11 08:32

Śmierć rodzica to dość tragiczne przeżycie zwłaszcza dla dziecka.Moim zdaniem gdy jakiś rodzic jest umierający należy delikatnie wytłumaczc dziecku że tatuś czy mamusia niedługo od nas odejdzie do nieba bo jest bardzo chora,a gdy rodzic poprostu nagle zginie,czy umrze to również należy wytłumaczyć że mamusia,tatuś odeszli do nieba i będą na nas patrzec z góry.To jest dość skomplikowane ale tak naprawdę ciężko jest się oswoić ze śmiercią rodzica i żal mi takich dzieci co tracą rodziców i bez nich się będą musiec wychowywać.Dlatego najlepiej od razu należy powiedzieć o tym dziecku,a nie ukrywać że gdzieś tam wyjechali czy coś takiego,tylko powi,edzieć od razu prawdę,wiadomo że nie tak wprost ale delikatnie i spokojnie to powiedzieć...

2014-07-24 21:52

napewno trzeba z dziećmi poruszać takie smutne tematy jak śmierć, im wcześniej przedstawimy śmierć w przystępny sposób, tym dziecko będzie bardziej przygotowane na taką ewentualność w przyszłości i bardziej to zrozumie

2014-07-15 23:21

Ja nie mam do nikogo pretensji wiem jaka to praca i z czym się wiąże. Już minęło tyle czasu..czas leczy rany