Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2259 Wątki)

W ciąży - bez ubezpieczenia

Data utworzenia : 2014-06-30 15:40 | Ostatni komentarz 2014-07-03 20:17

Klaudia.S.94

6661 Odsłony
22 Komentarze

Witam wszystkie przyszłe mamy ;). Jestem w sytuacji przyszłej mamy bez ubezpieczenia zdrowotnego. Myślałam, że jedyną pomocą jaka zostanie mi teraz udzielona w tej sprawie jest rejestracja w Urzędzie Pracy. Jednak nie ;) Na internecie znalazłam nasze prawo zapisane w konstytucji. Mianowicie każda ciężarna jest ubezpieczona przez Państwo aż do momentu 42 dnia po porodzie. Informacje te dla pewności postanowiłam zweryfikować w szpitalu, w którym najprawdopodobniej będę rodzic. Jest to szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul.Kopernika. Pani rejestratorka potwierdziła moje przypuszczenia ;) Wszystkie kobiety ciężarne są ubezpieczone a jedyne co mogą od nas wymagać to karta przebiegu ciąży. Dla zainteresowanych Pań dołączam linki w których znalazłam tą informację. http://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-pacjenta/282457,Czy-kobieta-w-ciazy-musi-miec-ubezpieczenie-zdrowotne.html http://www.nfz-krakow.pl/stronadlapacjenta/index.php?site=art&idd=3

2014-06-30 18:04

Moim zdaniem warto się zarejestrowac w PUP, bo można otrzymać również zasiłek, w zależności jak przebiegało zatrudnienie przed. Jak ktoś woli uniknąć urzędów, można przejść później na ubezp. męża.

2014-06-30 17:52

Super. Tez gdzieś o tym czytałam. Dobrze, że jest takie prawo. Jednak warto się ubezpieczyć dodatkowo. Ja w swoim zakładzie pracy jestem dodatkowo ubezpieczona i teraz po urodzeniu dziecka należą mi się pieniążki. Zawsze każda suma się przyda.

2014-06-30 17:22

Tak to prawda. Natomiast warto mieć ubezpieczenie i po tych 42 dniach. Więc albo rejestrujemy się w pup albo przechodzimy na ubezpieczenie męża. Ja jestem bezrobotną zarejestrowaną i już teraz nawet nie musze się zgłaszać do pup wedle nowych przepisów.

2014-06-30 17:05

Powiem szczerze że nie słyszałam o tym i bardzo dobrze, że mnie uświadomiłaś:-) choć z drugiej strony dziwny byłby fakt gdyby np. szpital odmówił kobiecie przyjęcia porodu z powodu braku ubezpieczenia......

2014-06-30 16:05

Bardzo przydatny temat, bo jednak zdarzaja sie kobiety ktore nie sa ubezpieczone i nie wiedza jakie prawa im przysluguja w tym szczegolnym stanie. Na szczescie przepisy Konstytucji RP obejmuja szczegolna opieka zdrowotna min. kobiety w ciąży i w pologu.

2014-06-30 15:43

Klaudia fajnie że poruszyłaś ten temat oczywiście że prawo chroni kobiete w ciąży do 42 dnia po urodzeniu dziecka i w tym okresie należy się jej opieka zdrowotna za free. Tak fajny temat dla dziewczyn które być może tak jak Ty są w podobnej sytuacji ,